معاون سازمان فني وحرفه اي:نظام جامع اطلاعات بازار كار تدوين شود

گناوه-ايرنا- معاون آموزش سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور گفت: براي اثرگذاري بيشتر آموزش هاي مهارتي در ايجاد اشتغال بايد نظام جامع اطلاعات بازار كار تدوين شود.

به گزارش ايرنا، پوراندخت نيرومند روز دوشنبه در گردهمايي مديران كل آموزش فني و حرفه اي منطقه 3 كشوري در شهرستان گناوه افزود: با هم انديشي و همفكري جمعي از تمامي ظرفيت هاي استاني در راستاي توسعه و پيشبرد اهداف و رشد و شكوفايي سازمان بايد استفاده كرد.
وي گفت: گروه هاي آموزشي فني و حرفه اي در سازمان از 30 گروه به 65 گروه در كشور افزايش يافته است.
نيرومند با اشاره به اينكه اعتبارات آموزشي در حوزه هاي مهارتي بايد افزايش يابد، گفت: 72 درصد بودجه سازمان آموزش فني و حرفه اي بايد صرف توسعه آموزش هاي مهارتي شود.
وي بيان كرد: باتوجه به اينكه 62 طرح آسيب شناسي با هدف بهسازي و نظارت آموزشي در سازمان فني و حرفه اي اجرايي شده بايد تعداد آموزش دهندگان در روند آموزشي مدنظر نباشد، بلكه بايد ببينيم كه چند نفر از مهارت آموختگان به چرخه اشتغال كشور وارد شده اند.
معاون آموزش سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور گفت: بايد با مديريت هزينه ها در راستاي توسعه و ترويج فرهنگ مهارت آموزي گام برداريم و بهره وري آموزش هاي مهارتي را نيز در همين راستا افزايش دهيم.
وي خاطرنشان كرد: نظام بهره وري در اين سازمان تدوين شده و نياز است كه با بررسي هاي كلان زمينه حضور خيرين را در توسعه آموزش هاي مهارتي مهيا كنيم.
مديركل آموزش فني و حرفه اي استان بوشهر نيز گفت: اين استان ظرفيت هاي فراواني براي توسعه آموزش هاي فني و حرفه اي دارد.
عبدالرسول كازروني افزود: توسعه آموزش هاي مهارتي دراين استان نسبت به سال قبل رشد 64 درصدي داشته است.
وي گفت: طرح توانمندسازي روستاييان و عشاير با رويكرد اشتغال پايدار با آموزش 267 هزار و 860 نفر ساعت در 43 روستاي استان بوشهر برگزار شده است.
وي بيان كرد: طرح ارتقاي شايستگي حرفه اي دانشجويان و دانش آموختگان دانشگاهي نيز در راستاي توانمند سازي نيروي ماهر فني در اين استان توسعه داشته است.
وي افزود: در همين راستا با راه اندازي دو كارگاه اتوماسيون صنعتي در شهرهاي بوشهر و گناوه و همچنين برگزاري دوره هاي آموزشي در دانشگاه هاي استان و انعقاد تفاهم نامه هاي همكاري با دانشگاه هاي آزاد ،خليج فارس و علمي و كاربردي نقش مهمي را در توانمند سازي دانشجويان ايفا كرده ايم.
مديركل آموزش فني و حرفه اي بوشهر ادامه داد: در حوزه طرح و برنامه ريزي درسي نيز گام هاي مهمي برداشته شده و 28 استاندارد آموزشي در اين اداره كل تدوين، هفت استاندارد آموزشي سازمان نيز با تلاش مربيان آموزشي بازنگري و 22 استاندارد ديگر نيز در دست تدوين است.
كازروني به درآمدزايي موفق استان بوشهر در حوزه تفاهم نامه هاي اجرايي با منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس اشاره كرد و گفت: از ابتداي سال تاكنون بيش از چهارهزار نفر در دوره هاي آموزشي مختص آموزش منطقه ويژه شركت كرده اند.
وي افزود: همچنين براي نزديك به يك هزار و 900 نفر از اين شركت كنندگان گواهينامه آموزشي مشترك صادر شده است.
وي يادآورشد:آموزش فني و حرفه اي دراستان بوشهر داراي 15 مركز ثابت شهري ، سه پايگاه سيار شهري ، 18 پايگاه سيار روستايي ، چهار مركز آموزشي در زندان و كانون اصلاح و تربيت ، 8 مركز در پادگان هاي هوايي، دريايي، انتظامي، سپاه و 125 موسسه كارآموزي آزاد است.
فرماندار گناوه هم گفت: اين شهرستان داراي ظرفيت هاي فراواني در حوزه هاي نفت و گاز است كه مي توان با توسعه آموزش هاي فني و حرفه اي در اين منطقه گام هاي اساسي برداشت.
عبدالنبي يوسفي با اشاره به ديدگاه مقام معظم رهبري در خصوص توسعه و ترويج فرهنگ كار و كارآفريني در جامعه افزود:با توجه به اينكه دولت به مقوله توليد داخلي نگاه خاصي دارد بنابراين نقطه پيوند توليد و آموزش در رشد و توسعه اقتصادي توانمند سازي نيروي انساني كارآمد است.
فرماندار گناوه اظهاركرد: آموزش ها بايد متناسب با نياز هر منطقه و بازار كار در راستاي توانمندسازي كارجويان مناطق انجام شود تا شاهد شكوفايي و فرهنگ آموزشي پويا در جامعه باشيم.
شهرستان گناوه در شمال استان بوشهر قراردارد.ك/
6164/1656