روسیه محدوده آزاد تجاری خود را با اوكراین لغو كرد

مسكو - ایرنا- نخست وزیر روسیه در شرایطی كه كشورش و اوكراین، تحریم های تجاری علیه یكدیگر وضع كرده و جنگ تجاری میان دو كشور جریان دارد، بخشنامه لغو محدوده آزاد تجاری میان روسیه و اوكراین را امضا كرد.

به گزارش ایرنا، دمیتری مدودیف روز دوشنبه این سند را با نام «اعمال نظام مساعد تجاری با اوكراین» امضا كرد كه مطابق آن، تسهیلات ویژه محدوده آزاد تجاری از طرف روسیه در مورد كالاهای اوكراینی لغو می شود.
بخشنامه جدید از اول ژانویه سال 2016 به اجرا درمی آید. از این تاریخ، كالاهای اوكراینی با پرداخت تعرفه های گمركی به روسیه وارد خواهد شد.
نخست وزیر روسیه امروز در مورد بخشنامه جدید گفت كه بخشنامه برقراری نظام مساعد تجاری با اوكراین را امضا كرده كه بجای قرارداد محدوده آزاد تجاری همسود در مورد این كشور به اجرا درمی آید.
مدودیف همچنین از امضای دستوری برای پاسخ به تحریم های تجاری اوكراین خبر داد كه به دلیل پیوستن كی یف به تحریم های ضدروسی غرب در مورد این كشور وضع می شود.
وی همچنین به خودداری اوكراین از بازپرداخت بدهی سه میلیارد دلاری خود به روسیه اشاره كرد و گفت كه باید بطور مناسب به این اقدام كی یف و خودداری آن از انجام تعهدات خود در قبال مسكو پاسخ داد.
قرارداد محدوده آزاد تجاری جامعه همسود در سال 2011 امضا شده است و بر اساس آن روسیه با كشورهای عضو این جامعه به تجارت با تسهیلات ویژه می پردازد.
اوكراین از آغاز سال آینده مطابق قرارداد همكاری با اتحادیه اروپا، تجارت با تسهیلات ویژه را با این اتحادیه آغاز می كند.
روسیه پیش تر چند بار هشدار داده بود كه قبل از آغاز اجرای این توافقنامه، نقطه نظرات مسكو و نگرانی های آن در مورد ورود كالاهای اروپایی به بازار روسیه در شرایط جدید توجه شود.
اما به گفته مقامهای روس، مقامهای اروپایی یا اوكراینی به خواسته های روسیه توجهی نكردند و مسكو چاره دیگری جز لغو محدوده آزاد تجاری با اوكراین نمی بیند.
دو سال پیش قبل از تغییر حكومت اوكراین، حجم مبادلات بازرگانی روسیه و اوكراین به 30 میلیارد دلار رسیده بود اما اكنون این شاخص به شدت كاهش یافته است.
اروپام*391**1572