اختصاص هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه 95 برای مشوق های صادراتی

تهران- ایرنا- وزیر جهاد كشاورزی گفت: با همكاری سازمان توسعه و تجارت و شورای عالی صادرات، در لایحه بودجه 95 برای مشوق ها و پشتیبانی محصولات صادراتی یك هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شد.

«محمود حجتی» امروز (دوشنبه) در نشست بررسی تجارت ایران با روسیه افزود: دولت در بستن لایحه بودجه سال آینده به پشتیبانی صادرات توجه دارد به طوری كه برای مشوق های صادراتی مبلغ یك هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص داد.
وی ابراز امیدواری كرد كه این تسهیلات در افزایش توسعه صادرات تاثیر بسزایی داشته باشد.
به گفته او، این مبلغ می توانست مشكل چند وزارتخانه را حل كند اما دولت به توانمندسازی بخش صادرات اصرار دارد.
وی افزود: تجارت ما از طریق ارتباط بلندمدت امری مهم برای حفظ و توسعه بازارهای صادراتی است و نگاه ما در این بخش نباید مقطعی باشد زیرا تجارت پیله وری عاقبت خوبی ندارد و شرایط رقابتی را فراهم نمی كند.

** روسیه، بازار صادرات محصولات كشاورزی ایران
وزیر جهاد كشاورزی گفت: زمانی كه اقدام به صادرات می كنیم نباید انتظار داشته باشیم در كوتاه مدت به نتیجه و سودآوری برسیم بلكه یك افق بلندمدت را باید در نظر داشت. بازار محصولات كشاورزی روسیه نیز بر همین اساس است.
وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: در گذشته ما به دلیل مسائل نرم افزاری و سخت افزاری، به صادرات كالاهای كشاورزی به روسیه نپرداخته بودیم به طوری كه وقتی در دولت یازدهم من روی كار آمدم، هیچ موافقتنامه ای برای مبادله كالا به روسیه یا گواهی تاییدیه ای رد و بدل نشده بود.
وی گفت: در گذشته كالاهای كشاورزی به صورت مستقیم و غیرمستقیم از طریق كشورهای اوراسیا به روسیه صادر می شد كه با افت قیمت روبل برابر دلار آن رویه نیز دچار مشكل شد و رسیدن محصولات صادراتی غیرمستقیم ایران به روسیه محدود شد.
«الكساندر تكاچف» وزیر كشاورزی فدراسیون روسیه آبان ماه امسال در حاشیه برگزاری دوازدهمین نشست مشترك اقتصادی دو كشور در مسكو در دیدار با «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آمادگی این كشور برای واردات انواع محصولات غذایی از ایران را اعلام كرد و گفت: روسیه خواستار افزایش واردات میوه، سبزیجات و خشكبار از ایران است.
به گفته وزیر جهاد كشاورزی، بتازگی رئیس جمهوری روسیه اعلام كرده است همان شرایط صادراتی فراهم برای تركیه تا پیش از این، باید برای ایران نیز وضع شود. از این رو، با جایگزینی وزیر تازه كشاورزی روسیه انتظار می رود شرایط مناسبی برای صادرات به روسیه فراهم شود.
حجتی ادامه داد: باید تلاش كنیم با بسته بندی محصولات بتوانیم شرایط بهتری را برای صادرات ایران به بازار روسیه بیش از پیش فراهم كنیم تا جایگاه دائمی و بلندمدتی را در بازار روسیه داشته باشیم.
به گفته وزیر جهاد كشاورزی، تعرفه صادرات آبزیان به روسیه صفر شده است اما متاسفانه هنوز عملكرد خوبی در زمینه صادرات محصولات آبزی پروری نداریم.
حجتی اعلام كرد روسیه بازار كشمش، خرما، سیب درختی، سبزی و صیفی ایران است.
وی افزود: امیدواریم طی یك تا دو روز آینده در زمینه صادرات محصولات كشاورزی مانند لبنیات و مرغ با طرفین روسی به توافق برسیم.

** 600 میلیون دلار صادرات محصولات لبنی
وزیر جهاد كشاورزی درباره صادرات لبنیات گفت: هم اكنون لبنیات از لحاظ ظرفیت و سرمایه گذاری و تنوع تولید محصول از بستر خوبی برخوردار است؛ به طوری كه نزدیك 600 میلیون دلار صادرات محصولات لبنی داشته ایم.
وی افزود: واحدهای دامپروری ما از لحاظ كیفیت، بازده، ركورد و ضریب تبدیل مشخصات فنی از واحدهای دامی اروپا بهترند و در عین حال با قاطعیت می گویم واحدهای دامی ایران با واحدهای بزرگ صنعتی اروپا و آمریكا نیز قابل رقابت است.
حجتی درباره یارانه شیر گفت: به دلیل قطع یارانه شیر با مشكل روبرو شده ایم اما در عین حال صنایع لبنی ما مدرن، به روز و بهینه اند و با تنوع تولیدی كه در صنایع لبنی ایجاد شده است در مسائل بهداشتی و فنی برای صادرات مشكلی نداریم.
به گفته او، كشور ایران توانایی دارد در 6 ماه هر نوع محصول كشاورزی را تولید كند اما اكنون 30 درصد ظرفیت های تولیدی ایران خالی است.

** ظرفیت 500 هزار تنی صادرات مرغ
وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: با توجه به ظرفیت های موجود در بخش طیور، ظرفیت بالقوه دست‌كم 500 هزار تن صادرات مرغ را داریم كه این موضوع نیز قابلیت توسعه دارد.
به گفته او، ایران یكی از كشورهای تولیدكننده عمده مرغ در منطقه است كه 22 هزار واحد تولیدی دارد كه دست‌كم یك هزار واحد آن پیشرفته و دارای تولید بهینه است.
وی درباره تولید زنجیره ای گفت: هم اكنون در دنیا كشاورزی صنعتی در قالب تولید زنجیره ای انجام می شود. ما نیز ده ها زنجیره تولید مرغ مادر تا مصرف را داریم و با حذف واسطه ها می توانیم 800 تا 900 تومان كاهش هزینه داشته باشیم.

** تخصیص سه هزار میلیارد تومان برای توسعه كشت گلخانه ای
حجتی گفت: برای توسعه كشت گلخانه ای سه هزار میلیارد تومان بودجه تخصیص یافته است.
وی اضافه كرد: در زمینه تولید سیب درختی نیز ایران دارای مزیت هایی در تولید و انباشت و صادرات محصول است اما هنوز این محصول به شكل پیله وری به پاكستان صادر می شود.
وی گفت: متاسفانه صادرات بیشتر محصولات ما به كویت مانند هندوانه به شكل فله ای است.

** ایران یكی از بزرگ ترین صادركنندگان كشمكش
حجتی ایران را یكی از بزرگ ترین صادركنندگان كشمش در طول تاریخ برشمرد و گفت: چرا باید بورس منطقه ای كشمش در ازمیر تركیه باشد؟ چرا این بورس منطقه ای متعلق به ایران نیست؟
وی اضافه كرد: پارسال درباره صادرات كشمش با مشكل روبرو بوده ایم اما امیدواریم بتوانیم این محصول را به بازار روسیه و دیگر بازارهای جهانی صادر كنیم.
وزیر جهاد كشاورزی گفت: به جای اینكه تولید سرریز خود را به دیگر كشورها صادر كنیم باید تلاش كنیم تولید صادراتی داشته باشیم تا محصول كیفی و مناسب به دیگر كشورها صادر شود.
اقتصام **9186** 3061**1961