آيين شب يلدا تجلي همدلي و همزباني ايرانيان

گچساران - ايرنا - آيين شب يلدا تجلي همدلي و همزباني مردم ايران زمين از تمدن كهن باستان تا زندگي توسعه يافته امروز است.

به گزارش ايرنا، آيين شب يلدا يك جشن آريايي است كه در افسانه ها و اسطوره هاي ايراني حديث ميلاد عشق و خرم روز ناميده مي شود.
ريشه كلمه يلدا متعلق به زبان سرياني است و به معناي تولد يا ميلاد است.
يلدا جشن شب چله است كه از دوره ايران باستان تاكنون هزاران سال است در خانه هاي ايرانيان تكرار مي شود.
سنت ديرينه شب يلدا در گچساران همچون ديگر شهرستان هاي ايران زمين با اندكي تفاوت برگزار مي شود.
همه اهل فاميل دور سفره اي رنگين همچون سفره هفت سين عيد نوروز جمع مي شوند.
وجود غذاهايي همچون آش ماست، شيربرنج بر روي اين سفره به دليل تناسب رنگ سفيد آن با برف زمستاني از جلوه هاي بديع محلي آيين شب يلدا در اين شهرستان است.
غذاهايي همچون شله بادام، شله كنجد، شله ماش، آش كارده، حلواي خرمايي (رنگينك)، نان هاي تزيين شده با شيره خرما و شيره انگور از سنت هاي كهن اين آيين است كه در برخي سفره ها رنگ باخته اما در جاهايي هم هنوز بافي مانده است.
آجيل كه البته به شكل محلي مخلوطي از مويز،گندم برشته،كنجد،كلخنگ كامل كننده اين سفره به جا مانده از نياكان ماست.
ميوه هايي مانند انار و هندوانه هم مانند ديگر نقاط كشور خوردني هاي ديگري ازسفره رنگين شب چله است.
شاهنامه خواني و گرفتن فال حافظ از سوي بزرگان فاميل براي تك تك اعضاي اين مجلس از سرگرمي هاي متداول و لذت بخشي است كه تكرار آن در تمام شب هاي طولاني زمستان براي تمام افراد خانواده به ويژه پدر بزرگ و مادر يزرگ يك روياست.
اگرچه آيين شب يلدا سنتي به جا مانده از ايرانيان كهن است كه با شكوه به حيات خود ادامه مي دهد اما به نظر مي رسد كه زنده كردن آيين شاهنامه خواني كه در سال هاي نه چندان عاملي براي جمع شدن مردم گچساران دور يكديگر بود و امروز تقريبا به فراموشي سپرده شده ضروري است.
يك كارشناس فرهنگي با اشاره به رواج از بر خواني شاهنامه در برخي نقاط كشور گفت: شب يلدا احياگر آيين شاهنامه خواني در برخي نقاط كشور است.
حسن دشتي افزود: اوج از برخواني شاهنامه خواني در استان هاي كهگيلويه و بويراحمد، چهارمحال بختياري و خوزستان متجلي است و اين آيين در سنت كهن يلدانشيني به اوج خود مي رسد.
وي با يادآوري اهميت شاهنامه خواني در پر كردن اوقات فراغت مردم به ويژه در مناطق روستايي در زمان هاي نه چندان دور تصريح كرد: شاهنامه به عنوان مجموعه اي از داستان هاي پهلواني و اساطيري و آيين و رسوم ايراني نقش ارزنده اي در زنده ماندن اين آيين ها در بين مردم ايران دارد
وي صله رحم، فال حافظ، قرائت قرآن، بيان خاطرات يلداهاي سال هاي قبل از سوي بزرگ خانواده و خوردن غذاهاي خاص را از آيين هايي دانست كه در نقاط مختلف كشور به شيوه هاي مختلف اجرا مي شود.
8143/6162