۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۱۹
کد خبر: 81888323
۰ نفر
مینی میكروسكوپ پوشیدنی، پنجره ای به بافت عضلانی زنده

تهران- ایرنا- محققان میكروسكوپ كوچك پوشیدنی ابداع كرده اند كه امكان مشاهده سلول های عصبی حركتی و فیبرهای عضلانی در حال فعالیت را میسر می سازد.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی ساینس نیوز، این مینی میكروسكوپ كه اطلاعات مربوط به آن در مجله Neuron منتشر شده است، می تواند كوچكترین حركات غیرارادی مهمترین عضلات بدن افراد زنده را ردیابی كند، موفقیتی فنی كه پیش از این ناممكن بود.

'پل كامپاگنولا' از دانشگاه ویسكانسین-مدیسون می گوید: این فناوری جدید به دانشمندان در درك بهتر چگونگی فعالیت ماهیچه ها در بدن افراد سالم و افرادی كه عضلات بدن آنها تحت تاثیر سكته مغزی، فلج مغزی و سایر اختلالات عصبی عضلانی قرار گرفته است، كمك می كند.

'مارك اشنیتزر' فیزیكدان كاربردی و عصب شناس از دانشگاه استنفورد و همكارانش پیشتر در سال 2008 میكروسكوپ بزرگی را طراحی كرده بودند كه می توانست انقباضات عضلانی در افراد زنده را نشان دهد، هر چند دامنه كاربرد آن تنها به ساعد محدود بود و صرفا امكان قرارگیری ساعد در دستگاه وجود داشت.

اما میكروسكوپ كوچك جدید می تواند از فعالیت عضلات زنده در بسیاری از مناطق بدن تصویر بگیرد و جزئیات ناشناخته چگونگی فعالیت آنها را نشان دهد. این میكروسكوپ به اندازه یك كف دست است و روی سوزنی قرار دارد كه به داخل پوست می رود. این سوزن می تواند نور را هم ساطع و هم گردآوری كند و افزون بر این، قابلیت مكش خون اطراف را برای وضوح بیشتر دید دارد.

سوزن دستگاه بدون وارد كردن هیچ آسیبی، به سرعت و به اندازه بیش از یك سانتیمتر به بافت نفوذ می كند و پس از قرار گرفتن در موقعیت مورد نظر، می تواند اطلاعات مفصلی در مورد آناتومی عضلات اسكلتی جمع آوری كند.

برای مثال، طول ساركومرها (sarcomeres)، واحدهای تولید كننده نیرو در عضلات اسكلتی، سرنخ هایی در مورد چگونگی فعالیت این عضلات ارائه می كند. محققان با اندازه گیری طول ساركومرها در شش عضله دست و پای افراد سالم داوطلب، اطلاعات دقیق تری درباره ساختار عضلات مختلف به دست آورده اند.

این میكروسكوپ مینیاتوری علاوه بر مشاهده ساختار عضلات، می تواند كارآیی آنها را نیز بیازماید. برای این منظور، دستگاه فیبرهای عضلانی را با تكانه های كوچك الكتریكی تحریك كرده و سپس با اندازه گیری حركات ساركومرها، چگونگی واكنش عضله را ارزیابی می كند.

به گفته محققان، این میكروسكوپ جدید روشی كمیتی تر و دقیق تر برای ارزیابی وضعیت افراد مبتلا به مشكلات عضلانی ارائه می دهد.
علمی**2038**2017