لاریجانی: تصمیم اخیر پارلمان آمریكا ناقض برجام است

تهران-ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: تصمیم اخیر پارلمان آمریكا در خصوص صدور ویزا برای مسافرانی كه به ایران تردد خواهند داشت، لطمه‌ای به قرارداد هسته‌ای بین ایران و كشورهای 1+5 خواهد زد و این مصوبه خلاف مفاد این قرارداد است.

به گزارش ایرنا از خانه ملت، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز -دوشنبه- در دیدار با دانیل میتو وزیر امور خارجه بلغارستان گفت: به زودی و در دو سه هفته آینده به مرحله اجرایی برجام می‌رسیم و روابط تجاری میان دو كشور می‌تواند در جهات مختلف توسعه یابد.
رئیس مجلس در ادامه اظهار داشت: دو كشور ایران و بلغارستان در زمینه‌های فرهنگی، رسانه‌ای، آموزشی و گردشگری می‌توانند تبادلات مناسبی داشته باشند.
رئیس قوه مقننه همچنین با اشاره به ائتلاف‌های صورت گرفته علیه مبارزه با تروریسم خاطرنشان كرد: ما امید داریم كه كشورهایی كه وارد این ائتلاف‌ها شده‌اند به طور واقعی و جدی عزمی برای نابودی گروه‌های تروریستی داشته باشند، زیرا اگر قرار است از طرفی مبارزه‌ای صورت گیرد و از طرف دیگر توسط برخی از كشورها تامین منابع شوند، این مبارزات سودی در بر نخواهد داشت.
لاریجانی تصریح كرد: متاسفانه رفتارهای دوگانه از سوی تعداد محدودی از كشورها كه برخی در منطقه قرار دارند موجب گردیده است كه تروریست‌ها بتوانند در كشورهایی مثل فرانسه هم نفوذ كرده و عملیات خرابكارانه‌ای انجام دهند.
وی با اشاره به بحران‌های موجود در كشورهایی مثل سوریه و یمن اظهار داشت: نابودی تروریست‌ها با مذاكرات سیاسی به انجام نمی‌رسد و برای حل این مشكل باید از طریق راه‌حل امنیتی وارد شد و پس از آن می‌توان راه‌حل‌های سیاسی را در این كشورها سامان بخشید.
لاریجانی همچنین به برخی اقداماتی كه در چند ماه اخیر در منطقه رخ داده است، اشاره كرد و افزود: اقدام تركیه علیه هواپیمای روسیه و یا اقدام رژیم صهیونیستی در سوریه و شهادت سمیر قنطار چیزی جز آتش افروزی جدید در منطقه نیست.

**هر چه سریعتر باید آتش بس در سوریه برقرار شود
همچنین در این دیدار دانیل میتو وزیر امور خارجه بلغارستان گفت: در سفرمان به ایران گفت‌وگوهای خوبی صورت گرفته و سعی كرده‌ایم كه بر روی مراودات فرهنگی، تجاری، گردشگری و ورزشی بیشتر تاكید داشته باشیم.
وی افزود: جمهوری بلغارستان و جمهوری اسلامی ایران هر دو فرهنگ غنی دارند و از جاذبه‌های گردشگری فراوانی برخوردارند و به همین دلیل ملت هر دو كشور می‌توانند با سفر به این كشورها از تاریخ و فرهنگ آن ها مطلع شوند.
وزیر امور خارجه بلغارستان با اشاره به بحث تبادل انرژی میان ایران و بلغارستان گفت: مباحث جدیدی در اروپا مطرح شده كه می خواهند بر روی تنوع انرژی سرمایه گذاری كنند و ما هم با توجه به مركزی كه در كشور بلغارستان وجود دارد آمادگی داریم كه گاز طبیعی را از ایران انتقال داده و به كشورهای اروپایی برسانیم.
وی در ادامه به لزوم نابودی تروریست ها اشاره كرد و اظهار داشت، یكی از مهمترین دغدغه های جمهوری بلغارستان، مبارزه و نابودی تروریست هاست زیرا حضور این گروه های خرابكار باعث ایجاد چالش های بین المللی شده است و باید هر چه سریعتر از بین بروند.
وی گفت:حملات هوایی راه مبارزه با داعش و سایر گروه های تروریستی نیست و راهكارهای دیگری در كنار آن نیاز است.
دانیل میتو با اشاره به نقش اتحادیه اروپا در حل بحران سوریه و سایر كشورهای درگیر با تروریست ها، گفت: غرب و اتحادیه اروپا می تواند حامی خوبی برای مبارزه با گروهك های تروریستی باشد، اما معتقدیم كه كشورهای حاضر در منطقه می توانند نقش اساسی تر و مهم تری در حل این بحران ها داشته باشند.
وی تصریح كرد: مردم كشور سوریه می خواهند كه خود بر سرنوشت كشورشان دخالت داشته باشند و ما باید تمام تلاشمان را انجام دهیم تا دموكراسی در این كشور برقرار شود.
وزیر امور خارجه بلغارستان تأكید كرد: ما معتقدیم كه هر چه سریعتر باید آتش بس در سوریه برقرار شود تا آن كشور بتواند به وضعیت خود سر و سامان دهد.
دانیل میتو در پایان اظهار امیدواری كرد كه پارلمان آمریكا در خصوص مصوبه صدور ویزا برای مسافران به ایران تجدید نظر كرده و در جهت برقراری آرامش در و همچنین اجرای برجام قدم های مثبتی برداشته شود.
به گزارش ایرنا،دانیل میتو وزیر خارجه بلغارستان صبح دیروز به تهران آمد و با حسن روحانی رییس جمهوری و محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه كشورمان دیدار كرد.
بلغارستان از سال 2004 به عضویت سازمان پیمان آتلانتیك شمالی (ناتو) درآمده و از ابتدای سال 2007 نیز رسما به اتحادیه اروپا پیوسته است.
سیام**3070**