طالبان جسد يك افسر اسير ارتش افغانستان را به دولت تحويل داد

كابل - ايرنا - سخنگوي ارتش در شمال افغانستان اعلام كرد كه جسد يك افسر ارتش اين كشور كه با فرود اضطراري بالگرد نيروهاي ارتش در شهرستان «پشتون كوت» به اسارت طالبان درآمده بود، توسط نيروهاي صليب سرخ، به دولت اين كشور تحويل داده شد.

به گزارش ايرنا، «محمدرضا رضايي» سخنگوي ارتش روز دوشنبه به خبرگزاري پژواك افغانستان گفت: جسد «ميرزا محمد» افسر ارتش از منطقه «خواجه كنتي» شهرستان قيصار توسط صليب سرخ به مركز شهر ميمنه انتقال داده شده است.
وي گفت: آثار شكنجه در بدن جسد ديده مي شود و نشان مي دهد كه وي در جريان بازجويي به قتل رسيده است.
«هارون عرب» يكي از مسئولان صليب سرخ در شمال افغانستان گفته است كه طالبان، در يك تماس تلفني، از آنان خواسته اند تا براي تحويل پيكر اين افسر كه مدعي بودند، نزد آنان جان باخته است، به آنان مراجعه كنند.
عرب افزوده است كه وضعيت ساير اسيران باقي مانده در دست طالبان خوب است، اما آنان موفق به ديدن آنها نشده است.
يك فروند بالگرد يك شركت خصوصي در سوم آذرماه، در حالي كه 21 سرباز ارتش افغانستان را از مزار شريف به استان جوزجان منتقل مي كرد، بر اثر نقص فني در شهرستان «پشتون كوت» استان فارياب كه تحت كنترل طالبان قرار دارد، مجبور به فرود اضطراري شد.
گفته شده است كه پس از فرود اضطراري اين بالگرد، بر اثر درگيري سربازان ارتش و آتش سوزي، 6 سرباز ارتش و يك خلبان بالگرد كشته شدند و 12 تن از نيروهاي ارتش و 2 خلبان به اسارت نيروهاي طالبان درآمدند.
دو هفته پيش، پيكر 4 سرباز ارتش و يك خلبان، به مركز استان فارياب منتقل شده بود و جسد يك افسر ارتش نيز روز گذشته تحويل نيروهاي دولتي شد.
وزارت هوانوردي مالديو كه اين بالگرد متعلق به آن كشور بوده است، پيشتر اعلام كرده بود كه يك خلبان اين كشور كه در اسارت طالبان بوده، كشته شده و جسد وي در اختيار نظاميان آلماني مستقر در مزارشريف قرار گرفته و پس از آن به مالديو منتقل شده است.
'قاري يوسف احمدي' يكي از سخنگويان گروه طالبان ادعا كرده بود كه اين بالگرد را ساقط كرده اند، اما وزارت دفاع افغانستان از فرود اضطراري بالگرد بر اثر نقص فني خبر داده بود.
آساق*291*1610**1392