۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۱۴
کد خبر: 81888314
۰ نفر
بسترسازي لازم براي تعامل صنعت و دانشگاه صورت مي گيرد

كرج- ايرنا- رئيس دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بسترسازي و ايجاد زيرساختارهاي لازم براي تعامل صنعت و دانشگاه را ضروري دانست و گفت كه اين اقدام صورت مي گيرد.

فرهاد گلستاني فرد روز دوشنبه در سومين همايش ملي تعامل صنعت و دانشگاه افزود: سالانه 30 هزار مقاله علمي و بين‌المللي در كشور منتشر مي‌شود كه اين آمار و ظرفيت بالايي است.
وي اظهار كرد: وجود بيش از 4.5 ميليون دانشجو در كشور ظرفيت عظيمي است كه بايد به توليد ثروت منجر شود.
وي با بيان اينكه بيش از 2 هزار شركت دانش‌بنيان در كشور وجود دارد، گفت: سالانه 200 هزار پايان‌نامه تحصيلي در مقطع دكتر و كارشناسي ارشد نوشته مي‌شود كه اگر تنها 10 درصد اين مقالات مربوط به بخش صنعت باشد به طور قطع كارآمدي بالايي براي كشور به همراه دارد.
وي با تاكيد بر اينكه عمدتا صنايع موجود در كشور سنتي و وارداتي است كه اين نوع صنايع ارزش افزوده كم‌تري را نسبت به صنايع كشور به همراه دارد، اظهارداشت: صادرات ناپايدار و وابستگي شديد به خارج از كشور از جمله مشكلات موجود در بخش صنعت كشور به شمار مي‌آيد.
گلستاني فرد با اشاره به اينكه اغلب صنايع موجود در كشور حجيم و آلاينده هستند، افزود: در حالي كه 130 كارخانه توليد كاشي در كشور وجود دارد، حتي يك متر مربع صادرات در اين بخش به كشورهاي اروپايي صورت نمي‌گيرد.
رئيس دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با تاكيد بر اينكه ماهيت صنعت كشور به بازنگري نياز دارد، افزود: متاسفانه 85 درصد صنعت و اقتصاد كشور دولتي است، اگر اين بخش عظيم صنعت خصوصي بود مشكلات موجود را شاهد نبوديم.
وي با اشاره به سهم نيم درصدي پژوهش از توليد ناخالص ملي كشور، بيان كرد: بنا بود اين آمار با توجه به فرموده‌هاي رهبر معظم انقلاب در اين بخش بين 1 تا 2 درصد برسد كه تا كنون محقق نشده است.
وي با اشاره به اينكه افزايش توان مالي، بهبود ساختار پژوهشي و حمايت از صنايع نوين از جمله‌ راهكارهاي برون رفت از مشكلات موجود است، گفت: كاهش توان مالي دانشگاه‌ها از ديگر مشكلات موجود در كشور است.
رئيس دفتر ارتباط با صنعت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با تاكيد بر اينكه 90 درصد از پروژه‌هاي كارشناسي ارشد دانشجويان كشور براي ايران كاربردي ندارد، اظهار داشت: دانشگاهيان و دانشجويان بايد نسبت به رفع بحران‌هاي موجود در كشور ورود كنند.
وي با اشاره به اينكه 9 كارگروه صنعت، فناوري نانو، هوافضا، دفاعي، محيط زيست و غيره در معاونت پژوهشي وزارت علوم بر اساس نيازهاي بيرون ايجاد شده است، افزود: در وزارت علوم توجه به قانون گذاري در ارتباط صنعت و دانشگاه حائز اهميت برشمرده شده است.
7411/1535/1772