مسئول وزارت نیرو: سد سیمره از خسارت سیل به پایین دست جلوگیری كرد

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران اعلام كرد سد سیمره با وجود سیل در بالادست، از بروز خسارت به بخش های پایین دست آن جلوگیری كرده است.

بارش 324 میلیمتری باران كه از پنجم آبان ماه در ایلام آغاز شد، به وقوع سیل و تخریب بیش از 20 هزار واحد مسكونی، تجاری و آموزشی و بخشی از تاسیسات زیربنایی و راه های اصلی و فرعی این استان انجامید.
سد سیمره در مسیر رودخانه سیمره و در شهرستان بدره استان ایلام قرار دارد.
«سیدمحمدرضا رضازاده» امروز (دوشنبه) در پاسخ به پرسش ایرنا درباره بارندگی هفته های گذشته افزود: از آغاز بارندگی ها تاكنون 400 میلیون مترمكعب آب اضافه پشت سد سیمره جمع و ذخیره شده است.
وی ادامه داد: آب ذخیره شده پشت این سد، برای تولید برق استفاده می شود.
رضازاده تصریح كرد: منتقدانی كه به صورت 'صفر و یكی' به مقوله سدسازی نگاه می كنند، بهتر است به این مسائل نیز توجه داشته باشند.
وی ادامه داد: امسال از نظر بارش های جوی شرایط مناسبی داشته ایم اما به دلیل نابهنگام بودن بارش ها، شاهد بروز خسارت هایی در برخی شهرها بودیم.
وی تصریح كرد: در بخش هایی از كشور به ویژه در مسیر رشته كوه های البرز و زاگرس، امكان ذخیره سازی آب به شیوه ای جز سدسازی وجود ندارد و باید با تعریف پروژه های برخوردار از توجیه فنی، اقتصادی و زیست محیطی، به تدریج به اجرای آنها پرداخت.

** تخصیص اندك اعتبار پروژه ها و طرح های عمرانی كشور
مدیرعامل شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: امسال اعتبار عمرانی كشور از تخصیص مناسبی برخوردار نبود اما امید داریم تا پایان سال روند بهتری داشته باشد و با وجود همه این مسائل و بدهی ها، پیمانكاران به كار خود ادامه می دهند و كارها پیش می رود.
وی افزود: در برخی طرح هااین شركت كه منابع اعتباری مناسبی به ویژه از صندوق توسعه ملی در اختیار آنها قرار گرفت، پرداخت های مناسبی انجام شد و رقم بدهی های شركت كاهش یافت.
وی ادامه داد: طرح هایی كه از این اعتبارها برخوردار نبودند، سال سختی را پشت سر گذاشتند اما در تلاشیم از سایر روش ها و كمك های وزارت نیرو بخشی از این بدهی ها را نیز جبران كنیم.
رضازاده گفت: شركت مادرتخصصی توانیر امسال در پرداخت بهای برق تولیدی نیروگاه های این شركت كمك بیشتری كرد و با پرداخت مبالغی به صورت ارزی و ریالی سبب پیشرفت كارها شد.
وی ابراز امیدواری كرد در ماه های آینده تخصیص بهتری برای اعتبار طرح ها و پروژه های عمرانی كشور رخ دهد.

** طرح احیا و تعادل بخشی، مهمترین برنامه مدیریت آب های زیرزمینی
مدیرعامل شركت توسعه منابع آب و نیروی ایران «طرح احیا و تعادل بخشی» را مهمترین برنامه مدیریت آب های زیرزمینی خواند كه با تخصیص اعتبار مناسب وزارت نیرو در سراسر كشور در دست اجراست.
با توجه به مصوبه شورای عالی آب در طرح احیا و تعادل بخشی آب های زیرزمینی، وزارتخانه های كشور، جهاد كشاورزی، راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور همكاری دارند كه باید به همراه وزارت نیرو به مدیریت مصرف آب بپردازند.
براساس این طرح، امسال به میزان 475 میلیون مترمكعب، پنج سال دیگر به اندازه پنج میلیارد و 700 میلیون مترمكعب و پس از 20 سال به میزان 110 میلیارد مترمكعب اضافه برداشت از منابع آب زیرزمینی كنترل خواهد شد.
تقویت گروه های گشت و بازرسی، تجهیز چاه های كشور به ابزار اندازه گیری و جایگزینی پساب از محورهای عملیاتی این طرح به شمار می رود.
اقتصام (3) 3065 **1961