خط دوم قطار شهری اصفهان از زیر میدان امام نمی گذرد

اصفهان - ایرنا - مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: خط دوم قطارشهری اصفهان به دلیل وجود حساسیت های میراثی از زیر میدان تاریخی امام (ره ) اصفهان عبور نخواهد كرد.

به گزارش ایرنا، فریدون اله یاری روز دوشنبه در نشست خبری تصریح كرد: برای خط دوم قطارشهری اصفهان مسیر دیگری پیشنهاد و مشخص شده است كه پس از اعلام نظر شورای سازمان میراث فرهنگی و شورای عالی ترافیك كشور رسانه ای خواهد شد.
وی اظهاركرد: مدیریت شهری اصفهان نیز به این نتیجه رسیده است كه عبور قطارشهری از زیر میدان امام (ره ) گزینه مناسبی نیست و در این راستا تعاملات خوبی را با اداره كل میراث فرهنگی استان داشته است.
خط دو قطارشهری به مسافت 23.5 كیلومتر و با 22 ایستگاه، شهرك امام حسین در شمال شرق اصفهان را پس از گذشتن از مركز كلانشهر اصفهان به میدان شهدای خمینی شهر متصل می كرد.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بااشاره به افزایش نظارت ها و پایش های میراث فرهنگی بر اجرای خط اول قطارشهری اصفهان، گفت: برای تكمیل اجرای طرح خط یك قطارشهری اصفهان هر جا با مشكلی مواجه شویم بلافاصله راهكارهای عملی را اتخاذ می كنیم تا ضمن حفظ میراث فرهنگی واقع در مسیر، اجرای طرح قطار شهری اصفهان نیز ادامه یابد.
وی با بیان اینكه اداره كل میراث فرهنگی استان اصفهان برای اجرای طرح قطارشهری اصفهان مدافع نظرات كارشناسی است، ادامه داد: در اجرای خط اول قطارشهری اصفهان مشكلات متعددی به دلیل عبور این طرح از محور تاریخی اصفهان بوجود آمد و بی شك اگر مدیریت فعلی اداره كل میراث فرهنگی اصفهان در آغاز اجرای طرح اول قطارشهری این كلانشهر تصدی امور میراث فرهنگی استان را برعهده گرفته بود، خط قطارشهری از زیر خیابان چهارباغ اصفهان عبور نمی كرد.
اله یاری تصریح كرد: اما اكنون سرمایه گذاری كلانی برای اجرای خط یك قطار شهری اصفهان انجام و بخش بزرگی از این طرح اجرایی شده است.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه این گفت وگو از صنایع دستی و گردشگری به عنوان صنایعی پاك نامبرد و افزود: این صنایع از نظر فرهنگی نیز از اهمیت بالایی برخوردارند و از آنها می توان برای معرفی ارزش های اسلامی و فرهنگی كشورمان استفاده كرد.
اله یاری درباره ممنوعیت ورود تورهای مختلط به منطقه گردشگری مرنجاب نیز گفت: در موضوع ممنوعیت ورود تورهای مختلط به منطقه گردشگری مرنجاب یك تصمیم حقوقی، رسانه ای شد و این موضوع بازتاب یافت درحالیكه همانند این موضوع در مناطق دیگر استان مانند سمیرم نیز اجرایی شده بود.
وی با تاكید بر اینكه تورهای گردشگری باید مدیریت شود، افزود: رعایت موازین شرعی و قانونی در برنامه های گردشگری الزامی است و مدیریت تورها باید به آن توجه كنند.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: اگر اقداماتی برای اجرای صحیح قانون انجام می شود نباید پیرامون آن جوسازی رسانه ای انجام شود بلكه باید در این راستا، اطلاع رسانی صحیح و به هنگام صورت گیرد.
وی افزود: عدم اطلاع رسانی صحیح و فضاسازی رسانه ای درخصوص اعمال قانون، عامل بازدارنده برای توسعه گردشگری و تهدیدی برای این صنعت پاك است .
وی با اشاره به اینكه بسیاری از علما و روحانیون با نوشته ها و سخنرانی های خود از صنعت گردشگری حمایت كرده اند، تصریح كرد: ائمه جمعه و روحانیت می توانند پشتوانه خوبی برای این صنعت باشند.
الهیاری درباره وضعیت صنایع دستی نیز گفت: امروز صنایع دستی و هنرهای فراموش شده دغدغه جدی مسئولان استان ، سازمان میراث فرهنگی و بسیاری از مقامات بلندپایه كشور است.
وی بدون اشاره به زمان، از برگزاری همایشی در راستای احیای این هنرها و صنایع دستی در اصفهان خبر داد.
وی با بیان اینكه اصفهان پیشانی صنایع دستی و گردشگری ایران اسلامی است، افزود: حمایت از هنرمندان در قالب تقویت شبكه های آموزشی و توسعه خانه های صنایع دستی در اولویت های اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان قرار دارد.
مدیركل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افزود: صنایع دستی پیوند ناگسستنی با گردشگری دارد و افزایش گردشگر موجب فروش صنایع دستی و رونق بازار این صنایع می شود لذا یكی از بازارهای رونق صنایع دستی توجه به گردشگری است.
وی خاطر نشان كرد: در این راستا در یك سال گذشته زمینه حضور هنرمندان اصفهان در نمایشگاههای بزرگ بین المللی فراهم شده است و آنها توانسته اند در نمایشگاههای بزرگ بین المللی توانایی خود را به نمایش بگذارند.
اله یاری با اشاره به وجود بیش از 15هزار اثر ارزشمند و قابل نمایش در مخازن میراث فرهنگی گفت: این درحالی است كه موزه های ما ظرفیت نگهداری 800اثر را دارد.
وی با اشاره به اینكه بسیاری از مجموعه موزه داران بخش خصوصی اصفهان نیز دارای اشیا و آثار ارزشمند و قابل نمایش هستند، تصریح كرد: به دلیل نبود موزه بزرگ در اصفهان آنها برای نگهداری و حفاظت از این آثار با مشكلاتی مواجه هستند.
مدیر كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح كرد: این استان باید موزه ای بزرگ و هم تراز با موزه های بزرگ دنیا داشته باشد تا علاوه بر امنیت و حفظ آثار ارزشمند هنری و تاریخی خود زمینه جذب گردشگران فرهنگی و تاریخی را بیش از پیش فراهم كند.
وی با اشاره به اینكه كارخانه تاریخی ریسباف اصفهان قرار است به موزه بزرگ اصفهان تبدیل شود، افزود: تحقق این مهم، نیاز اصفهان در بخش موزه را تامین می كند.
پ/7134/ 2093