سخنگويان دفاع و كشور افغانستان سقوط سنگين را رد كردند/ بزودي وضعيت در هلمند تغيير مي كند

كابل - ايرنا - سخنگويان وزارت خانه هاي دفاع و كشور افغانستان، سقوط شهرستان «سنگين» استان هلمند بدست طالبان را رد كردند و گفتند: جنگ در سنگين و 6 شهرستان ديگر اين استان بشدت ادامه دارد و بزودي وضعيت در هلمند تغيير مي كند.

به گزارش ايرنا، «دولت وزيري» و «صديق صديقي» روز دوشنبه در يك نشست مطبوعاتي در كابل به خبرنگاران گفتند كه نبردها در شهرستان هاي سنگين، واشير، خان نشين، گرشك، مارجه، نوزاد، نادعلي، موسي قلعه و نهرسراج ادامه دارد.
وزيري گفت: در 48 ساعت گذشته 206 شبه نظامي طالبان كشته شدند. در اين مدت 10 تن از افراد طالبان زخمي و 9 تن از آنان هم دستگير شدند و تعدادي زيادي سلاح و مهمات در اين نبردها بدست نيروهاي ارتش افتاد.
به گفته وزيري؛ در شهرستان واشير 24 دستگاه موتورسيكلت در ميدان نبرد باقي مانده است.
سخنگوي وزارت دفاع افغانستان، كشته شدن 90 سرباز افغان در جنگ هلمند را رد كرد و گفت: در 48 ساعت گذشته در تمام افغانستان 15 سرباز كشته شده اند.
«محمدجان رسوليار» معاون استاندار هلمند ديروز در نامه اي به «محمد اشرف غني» رييس جمهوري اين كشور كه در صفحه اجتماعي خود منتشر كرد، نوشت كه 90 تن از نظاميان افغان در روزهاي 26 و 27 آذر در اين استان كشته شدند و بيشتر نيروهاي دولتي در شهرستان هاي اين استان در محاصره مخالفان مسلح دولت قرار دارند.
وزيري جنگ افغانستان را جنگ اطلاعاتي كشورهاي منطقه عنوان كرد و گفت: اين جنگ به افغانستان تحميل شده و ما هرگز در برابر دشمنان سر فرود نمي آوريم و تا آخرين قطره خون از كشور خود دفاع مي كنيم.
سخنگوي وزارت دفاع افغانستان گفت كه نيروهاي ويژه براي از بين بردن طالبان وارد هلمند شده اند و بزودي وضعيت در هلمند تغيير مي كند.
وي شدت جنگ در مناطق مختلف افغانستان را تاييد كرد و گفت: اين جنگ از بيرون كشور بر ما تحميل مي شود.
وي تاكيد كرد كه اكثر جنگجويان دشمن در افغانستان خارجي و از اتباع كشورهاي پاكستان، چچن، ازبكستان، تاجيكستان و ساير كشورهاي آسياي ميانه هستند.
وزيري اضافه كرد كه در بين هر 10 جنگجوي داعش در ننگرهار 7 تن از آنان خارجي هستند و اكثريت آنان را پشتون هاي اروكزي پاكستان تشكيل مي دهند.
سخنگوي وزارت دفاع افغانستان همچنين از درگيري نيروهاي ارتش با طالبان در استان هاي كنر ، غزني ، نيمروز، پكتيا، خوست، هرات، فارياب، جوزجان و قندز خبر داد و گفت: در اين استان نيز به طالبان تلفات سنگين وارد كرده اند.
صديق صديقي سخنگوي وزارت كشور افغانستان در اين كنفرانس گفت: 6 مقر نظامي در شهرستان سنگين بدست طالبان افتاده است، اما سنگين سقوط نكرده و نيروهاي كمكي به محل درگيري ها رسيده اند و بزودي دشمنان در سنگين شكست خواهند خورد.
صديقي گفت: وضعيت هلمند در اولويت هاي برنامه دولت قرار دارد و توجه ويژه به هلمند صورت خواهد گرفت و به كمك نيروهاي خارجي استان هلمند را از وجود تروريست ها پاكسازي مي كنيم.
صديقي همچنين گفت: 5 تن از قاتلان هشت عضو يك خانواده را كه هفته گذشته در استان ننگرهار مرتكب اين جنايت شدند، دستگير شده اند.
وي افزود: يكي از افراد بازداشت شده اعتراف كرده است كه در كشتار اعضاي خانواده قرباني در شهرستان «بهسود» ننگرهار دست داشته است.
حدود 10 روز پيش در شهرستان بهسود استان ننگرهار افراد مسلح 8 عضو يك خانواده را تيرباران كردند. 5 تن از كشته شدگان كودك بودند.
آساق*291*1610**1392