وزیر خارجه بلغارستان: ایران از مهمترین گزینه های متنوع سازی منابع انرژی اروپاست

تهران-ایرنا- وزیر امور خارجه بلغارستان گفت : ایران از نظر استراتژیك یكی از مهمترین گزینه ها برای متنوع سازی منابع گاز اتحادیه اروپا به شمار می شود .

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا دانیل میتوف در نشست خبری مشترك با محمد جواد ظریف با اشاره به دیدارهای خود با مقامات كشورمان گفت: در این سفر تفاهم نامه ای در زمینه آموزش علوم و ورزش امضا كردیم و امیدواریم تمامی پروژه هایی كه ترسیم كرده ایم از جمله كریدور حمل و نقل را اجرایی كنیم.
وی با بیان اینكه بلغارستان می تواند دروازه ورود ایران به اتحادیه اروپا باشد به مذاكرات خود در زمینه انرژی اشاره كرد و گفت: استراتژی اتحادیه اروپا متنوع سازی منابع انرژی است و ایران می تواند نقش مهمی در این زمینه داشته باشد.
وزیر خارجه بلغارستان ادامه داد: ملاقات های من در این سفر نشان دهنده اعتماد دوجانبه و این ایده است كه تحریم ها به زودی برداشته می شود و اطمینان داریم كه ایران بسیار متعهد است.
میتوف اضافه كرد: با برداشته شدن تحریمها قادر خواهیم بود روابط دوجانبه را احیا كنیم و حتی به سطح بالاتر از روابط قبل، ارتقا دهیم .
وزیر خارجه بلغارستان با اشاره به تعهدات ایران و 1+5 در برجام اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران كاملا متعهد به اجرای تعهدات خود است و همه باید متعهد باشیم تا بتوانیم برجام را اجرا و تحریم ها را رفع كنیم.
وی همچنین درباره مصوبه كنگره ایالات متحده آمریكا درباره محدودیت های سفر به ایران اظهار داشت: برجام موافقان و مخالفانی دارد. باید به اقدام وزیر امور خارجه امریكا نگاه كنیم و نگاه مثبت به آن داشته و دنبال حل و فصل مسئله باشیم.
میتوف همچنین با اشاره به توافق وین از نقش مثبت و سازنده جمهوری اسلامی ایران در مسائل منطقه تقدیر كرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران نه تنها در منطقه بلكه در حل و فصل معضلات بین المللی نقش سازنده دارد.
وی افزود: ما از این موضع كاملا حمایت می كنیم و قدردان اقدامات جمهوری اسلامی در این دوره هستیم.
وزیر خارجه بلغارستان تصریح كرد: سایر بازیگران هم می توانند مشكل سوریه را خاتمه داده و به مبارزه با داعش به طور خاص متمركز شوند.
وی با تاكید بر اینكه می توانیم به سمت تعمیق روابط دوجانبه حركت كنیم اظهار داشت:توسعه روابط دو كشور می تواند در ارتقای روابط ایران و اتحادیه اروپا هم بسیار مهم باشد.
میتوف همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون زمان دقیق لغو تحریم های ایران گفت: اگر تاریخ دقیق را می دانستم بسیار مفتخر می شدم این تاریخ را اعلام كنم ،درباره اجرای فنی انتظار داریم كه تا آخر ماه جاری مسائلی كه وجود دارد اجرایی شود.
وی خاطرنشان كرد: مطمئن هستم در اینده فرصتها و چالشهایی پیش رو داریم اما وضعیت حال حاضر بسیار متفاوت است و چالشهایی مثل داعش وجود دارند و در این زمینه همكاریهای آینده برای حل و فصل آینده مهم خواهد بود.
به گزارش ایرنا دانیل میتوف وزیر خارجه بلغارستان روز گذشته به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات كشورمان وارد تهران شد.
وی در این سفر تاكنون دیدارهایی با رییس جمهوری،رییس مجلس شورای اسلامی، وزیران راه و شهرسازی و فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته است.
سیام(3)**2021**1449