۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۴۶
کد خبر: 81888273
۰ نفر
تجمع حوزویان قم در اعتراض به كشتار شیعیان نیجریه

قم - ایرنا - تجمع حوزویان قم روز دوشنبه در اعتراض به حمله ارتش نیجریه به شیعیان مظلوم آن كشور در سالن اجتماعات مدرسه علمیه فیضیه با حضور علما، فضلا و طلاب ایرانی و غیرایرانی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، این حوزویان ضمن محكوم كردن حمله ارتش نیجریه به شیعیان این كشور، خواستار آزادی شیخ ابراهیم زكزاكی رهبر شیعیان این كشور شدند.
تجمع كنندگان حوزوی همچنین از مسئولان دستگاه دیپلماسی كشور و همه علما و كشورهای اسلامی خواستند در این زمینه تلاش های خود را به كار بگیرند.
شركت كنندگان در این تجمع شعارهای 'الله اكبر، لااله الا الله، محمد رسول الله، مرگ بر آمریكا، مرگ بر اسراییل، مرگ بر انگلیس، مرگ بر آل سعود، مرگ بر منافق، هیهات منا الذله، لبیك یا حسین(ع)، علامه زكزاكی آزاد باید گردد' سر دادند.
تجمع كنندگان تصاویری از امام خمینی(ره)، رهبر معظم انقلاب و نیز شیخ ابراهیم زكزاكی، رهبر شیعیان نیجریه را در دست داشتند و در تجمع آنان پلاكاردها و تصاویری از جنایات اخیر ارتش نیجریه، شیخ زكزاكی و در محكومیت حملات ارتش نیجریه و تكفیری های بوكوحرام به محل اقامت رهبر شیعیان این كشور نصب شده بود.
آیات سیدهاشم حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه كشور، سید احمد خاتمی عضو مجلس خبرگان رهبری و حجج اسلام حسن ملكا رئیس دفتر مقام معظم رهبری در قم، محسن غرویان از استادان برجسته حوزه علمیه قم، احمد فرخ فال رئیس حوزه علمیه استان قم، جمعی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، فضلا و علما و استادان، طلاب ایرانی و غیرایرانی حوزه های علمیه در این مراسم باشكوه حضور داشتند.
همچنین در این مراسم حجت الاسلام شعیب محمد از شاگردان شیخ ابراهیم زكزاكی و نماینده اتحادیه طلاب نیجریه در قم در سخنانی به تشریح وقایع اخیر این كشور پرداخت و گفت: آل سعود از اینكه فرهنگ نیجریه فرهنگ اهل بیت(ع) باشد می ترسد و نیز از اتحاد میان مسلمانان نیجریه هراس دارد.
وی افزود: آل سعود از ارتباط خوب مسلمانان با مسیحیان این كشور می ترسد و نیز از نفوذ اسلام در سایر كشورها هراس دارد و حضور تشیع در این كشور را خطری علیه خود می داند و از این رو حكومت نیجریه را علیه شیعیان تحریك كرده و شایعاتی علیه شیعیان این كشور نشر می دهد.
در روزهای گذشته جامعه مسلمانان شیعه نیجریه هدف حملات متعدد ارتش این كشور قرار داشته است.
ارتش نیجریه بتازگی با حمله به یك حسینیه شیعیان و خانه شیخ ابراهیم زكزاكی، رهبر جامعه شیعیان این كشور در شهر زاریا در ایالت كادونا، صدها تن را قتل عام كرد.
نیجریه كشوری در غرب آفریقا و پایتخت آن ابوجا است.
/5132/7406/6133