ورود تروریست ها با گذرنامه های جعلی به اروپا

تهران-ایرنا- «فابریس لیجری» مدیر اجرایی آژانس كنترل مرزی اتحادیه اروپا(فرانتكس) هشدار داد ترویست هایی كه با گذرنامه های جعلی و تحت عنوان پناهجو وارد اتحادیه اروپا می شوند، تهدید جدی علیه امنیت كشورهای این منطقه محسوب می شوند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه آلمانی «دی ولت»، لیجری گفت، شبه نظامیان گروه تروریستی داعش كه بسیاری از شهرهای سوریه، عراق و لیبی را اشغال كرده اند اكنون تعداد زیادی گذرنامه در اختیار دارند كه با استفاده از آنها ممكن است وارد اتحادیه اروپا شوند.
به گفته وی، افزون بر این، هجوم پناهجویانی از خاورمیانه كه اروپا را به عنوان مقصد پناهندگی خود برگزیده اند، به آسانی قابل كنترل نیست و این امر تهدیدی جدی برای امنیت این منطقه محسوب می شود.
هفته گذشته، دو نفر در استانبول به اتهام تلاش برای قاچاق 148 گذرنامه اروپایی سفید بازداشت شدند كه در میان گذرنامه های توقیف شده، گذرنامه اتباع انگلیسی، ایرلندی، فرانسوی و آلمانی وجود داشت و همه این اسناد معتبر بودند.
پیشتر، رسانه های آمریكا با استناد بر نتایج تحقیقات اداره امنیت داخلی وزارت خارجه این كشور اعلام كردند تروریست های داعش ممكن است تجهیزات لازم را برای چاپ گذرنامه های جعلی در اختیار داشته باشند و برخی از آنها با استفاده از این اسناد احتمالا به آمریكا سفر كرده اند.
مجله آلمانی فوكوس چندی پیش اعلام كرد گروه تروریستی داعش سه هزار گذرنامه معتبر عراقی و سوریه را دزدیده است كه می تواند از آنها برای اعزام تروریست ها به اروپا استفاده كند.
اروپام**9158 **1561**1572