برای نجات «زمین مقدس» به كنسرت برویم

تهران- ایرنا- مدیر گروه موسیقی كُر نامیرا می گوید دردناك ترین حرفی كه بارها شنیده ام، این است كه می گویند، برنامه هایی مانند اجراهای گروه ما، برای مخاطب خاص است؛ آرزو دارم كه این حرف و تفكر حذف شود.

به گزارش روز دوشنبهٔ‌ خبرنگار موسیقی ایرنا، هوای تهران و بسیاری از شهرهای بزرگ كشور، این روزها نفس كشیدن را برای همه سخت كرده است؛ و این هوای هر روز آلوده تر یكی از جلوه های تخریب محیط زیست، یعنی محیط زندگی ما است.
فرهاد هراتی، مدیر گروه كُر نامیرا، پیش از این نیز بارها با اثرهای موسیقایی اش نشان داده كه دغدغه های ملی و بشری برایش مهم است. او كوشیده با زبان موسیقی به این دغدغه ها پاسخ دهد. بنابراین روزی از عاشورا موسیقی می سازد و روزی دربارهٔ ایدز.
اكنون اما او خواسته موسیقی اش از زمینی حرف بزند كه هر روز ما، آدمیان، بیش تر در ویرانی و نابودی اش می كوشیم؛ زمینی كه در نگاه نیاكان ما مقدس بود.
پنجم و ششم دی ماه قرار است اركستر نامیرا به سرپرستی فرهاد هراتی و به همت مؤسسهٔ فرهنگی و هنری جهان اندیش مهر جوان به روی صحنه بروند و به زبان موسیقی فریاد بزنند كه آی آدم ها، «زمین مقدس» را دریابید.
به همین منظور ظهر امروز نشست خبری كنسرت «زمین مقدس» با حضور فرهاد هراتی و سید محسن روحانی، مدیر اجرایی این كنسرت در محل مؤسسهٔ جهان اندیش مهر جوان برگزار شد.

** «زمین مقدس»؛ روایتگر 13 قطعه از دغدغه های محیط زیستی
فرهاد هراتی، مدیر گروه كُر نامیرا، كه موسیقی كنسرت «زمین مقدس» را ساخته است، دربارهٔ روند شكل گیری كنسرت زمین مقدس گفت: پروژهٔ زمین مقدس از اسفند سال گذشته در ذهنم طراحی شد و پس از تحقیق های لازم، از مرداد ماه كارهای آهنگسازی و تمرین با گروه آغاز شد و پنج شنبهٔ پیش رو، آخرین تمرین گروه برگزار خواهد شد.
وی كه این بار نیز یكی از دغدغه های مهم بشری، یعنی محیط زیست، را دستمایهٔ آهنگسازی خود قرار داده، گفت: «زمین مقدس» نیز مانند دیگر كارهای من، پروژه یی روایتی است و 13 قطعه دارد كه دارای مضمون های متفاوتی است، مانند كشتار حیوانات، انقراض نسل جانداران گوناگون، ذوب شدن یخ های قطبی و محیط زندگی امروز .
رهبر گروه كُر نامیرا، با اشاره به نقش روایت در اجراهایی چون «زمین مقدس»، گفت: اگر شما در كنسرت پاپ نیم ساعت دیر برسی، چیزی را از دست نمی دهید، اما در اجراهایی كه موسیقی روایتگر است، اگر دیر برسید، كل ماجرا را از دست خواهید داد.

** حضور علی رحیمیان و كریم قربانی در كنار 65 خوانندهٔ كُر
هراتی دربارهٔ ساختار اركسترِ اجراكنندهٔ «زمین مقدس» گفت: سبك كار، تلفیقی از موسیقی كلاسیك و موسیقی مدرن است. گروه كُرِ این اجرا 65 خوانندهٔ كودك و بزرگسال دارد. همچنین پنج سولیست (تكنواز) داریم؛ علی رحیمیان و علی جعفری پویان ویلون می نوازند و كریم قربانی و سهراب برهمندی نیز ویلونسل می زنند، خودم نیز نوازندگی پیانو را برعهده دارم.
وی ادامه داد: در طول پنج ماه تمرین، افراد زیادی از تمرین های گروه بازدید كردند، از جمله رئیس سازمان محیط زیست كه در طول تمرین لحظه یی چشم از كار بچه ها بر نمی داشت.

** كنسرتی بی زبان، برای همهٔ زبان ها
وی توضیح داد: «زمین مقدس» كاری نیست كه به زبان فارسی یا هر زبان دیگری باشد، چراكه در آن به جای حروف از هجاهای صوتی استفاده شده كه متعلق به هیچ زبانی نیست. دلیل این انتخاب هم شاید این باشد كه ما حرف زیاد زده ایم، اما وقتی كسی گوش نمی دهد، لزومی ندارد باز هم حرف بزنیم، برای همین برای این اجرا به سبك هجایی رسیدم كه می توان آن را با گروه كُر در همهٔ كشورهای دنیا اجرا كرد.
** هیچ حامی مالی نداریم
هراتی كه كارهایی چون «قیامت عشق» (دربارهٔ عاشورا)،‌ و «چه دنیای قشنگی» (به مناسبت روز كودك) را پیش تر اجرا كرده است، گفت: ما به ورطهٔ تكرار نیافتاده ایم و هر اجرایمان با اجرای دیگر متفاوت است. اما این اجرا نیز مانند اجراهای گذشتهٔ گروه ما، بی هیچ حامی مالی دارد به روی صحنه می رود و نهادهایی كه نامشان در پوستر آمده، تنها حامیان معنوی ما هستند، نه حامیان مالی.
وی ادامه داد: من به تنهایی نمی توانم مردم را به موسیقی اركسترال و كُرال ترغیب كنم؛ و تربیت شنیداری مردم، به عهدهٔ مسئولان است. پس برای آنكه حامیان مالی به حمایت مالی از این چنین كنسرت هایی ترغیب شوند، دولت باید دست كم دو سال از چنین برنامه هایی حمایت مالی كند و یارانه بدهد تا رفته رفته از میان مردم نیز افرادی به حمایت مالی از این دست اجراها بپردازند.

** مخاطب خاص یعنی چه؟!
هراتی افزود: دردناك ترین حرفی كه بارها شنیده ام، این است كه می گویند، اجراهایی مانند اجراهای گروه ما، برای مخاطب خاص است. آرزوی من این است كه این حرف و تفكر حذف شود. در پاسخ به افرادی كه این را می گویند، باید پرسید كه مگر محیط زیست، پدیده یی خاص است كه كنسرتی هم كه با موضوع محیط زیست قرار است اجرا شود، مخاطبان خاص داشته باشد؟
به باور من، موسیقی موتزارت و بتهوون، موسیقی زمان ما نیست؛ مردم امروز می خواهند چیزهایی را بشنوند كه بر آن ها و فضای زندگیشان اثر بگذارد. در واقع، مردم هیچ تقصیری ندارند كه به سراغ موسیقی های نه چندان خوب می روند؛ باید ذائقهٔ شنیداری آن ها را تغییر داد.

** به جشن خانهٔ‌موسیقی دعوت نشدم
این نوازندهٔ پیانو با گله از مشكل ها و نبود حمایت ها، گفت: برای یكی از اجراهایمان، هفتاد دقیقه انیمیشن ساختیم، كه این حركت در هیچ جای دنیا اتفاق نمی افتد؛ اما با وجود همهٔ این تلاش ها، حمایتی از ما نمی شود و دیده نمی شویم. من نخستین گروه كُر بعد از انقلاب را تشكیل داده ام، اما یك بار هم به جشن خانهٔ موسیقی دعوت نشده ام. در عوض مدام افرادی خاص و تكراری حضور دارند؛ بخل ها و حسدها در موسیقی بیداد می كند.

** حضور در جشنوارهٔ فجر؛ شاید
رهبر گروه نامیرا در پاسخ به اینكه آیا در جشنوارهٔ موسیقی فجر حاضر خواهند بود، گفت: من پیشنهاد دادم كه برای جشنوارهٔ موسیقی فجر، با اجرای كنسرت زمین مقدس افتتاحیه یی سبز داشته باشیم. این را به آقای نوربخش (مدیر جشنواره) هم گفتند و ایشان هم استقبال كردند، اما گفتند كه برنامه ها بسته شده و سخت می شود آن را تغییر داد. به هر ترتیب منتظر پاسخ آقای نوربخش هستیم.
هراتی با اشاره به اینكه بیست سال است كه وی و اعضای گروه نامیرا، با دست خالی و تنها به نیروی عشق دارند كار می كنند، گفت: همه از من می پرسند كه با این وضعیت چرا ادامه می دهم؟ اما من همیشه گفته ام كه نخستین هدف و انگیزهٔ من، عشق است و پس از آن، دغدغه های ذهنی من است كه موجب شده با وجود این همه فشار و نبود حمایت، باز هم ادامه دهم.
رهبر گروه كُر «نامیرا» با قدردانی از گروه اجرایی و مدیریتی كنسرت زمین مقدس، گفت: با زحمت آقای روحانی و همكارانشان در تیم اجرایی، برای نخستین بار در طول دوران كاری ام، من فقط در طول كار دارم به بحث های هنری و فنّی كار می پردازم و مسئولیت پیگیری های دیگر به عهده ام نیست.

** تلاش جلوگیری از تخریب محیط زیست به زبان موسیقی
سید محسن روحانی، مدیر اجرایی پروژهٔ كنسرت «زمین مقدس» نیز در این نشست خبری گفت: انگیزهٔ ما برای اجرای كنسرت «زمین مقدس» این بود كه دیدیم درحالی كه مسئولان محیط زیست و سازمان های مردم نهاد، هر یك برای جلوگیری از تخریب محیط زیست دارند كارهایی می كنند، ما نیز كه جزو جامعهٔ هنری هستیم، می توانیم به زبان موسیقی به بحث تخریب گستردهٔ محیط زیست بپردازیم؛ چراكه زبان موسیقی برای عموم مردم نیز هم جذاب تر است و هم درك شدنی تر.
روحانی دربارهٔ برنامه ها و هزینه های این كنسرت گفت: كل مبلغی كه از بلیط فروشی به دست می آید، هزینهٔ كرایهٔ تالار و خرید لباس بچه ها می شود. همچنین تبلیغاتی در سطح سه هزار متر در سطح شهر صورت گرفته است. افزون بر اینها، قرار است 25 كلیپ 40 ثانیه یی با مضمون فرهنگ سازی در زمینهٔ محیط زیست با حضور هنرمندان، پیش از پخش فیلم های جشنوارهٔ فیلم فجر به نمایش درآید.

** سازمان فرهنگی و هنری شهرداری حمایت نكرد
وی دربارهٔ حمایت سازمان ها از این كنسرت گفت. نخستین جایی كه ما برای حمایت به آنجا مراجعه كردیم، سازمان فرهنگی و هنری شهرداری بود؛ اما به ما پاسخ دادند كه این سازمان به هیچ وجه حق صحبت كردن از برگزاری كنسرت را ندارد. اما در عوض سازمان پسماند شهرداری و نیز سازمان زیباسازی شهرداری و همین طور سازمان های مردم نهاد از ما حمایت معنوی كرده اند.
وی با اعلام اینكه در اجلاس محیط زیست كه در پاریس برگزار شده بود، ایران را هفتمین كشور تولید كننده گازهای گلخانه یی معرفی كرده اند، گفت: همین موضوع و دیگر دغدغه های محیط زیستی موجب شد تا آقای فرهاد هراتی كه همواره دغدغه های چون نوع دوستی، صلح، هشدار دربارهٔ بیماری ایدز و... را داشته اند، این بار برای محیط زیست موسیقی بسازند.
روحانی با اشاره به اینكه، اعضای گروه هم قسم شده اند كه پس از كنسرت، كار را ضبط كنند، افزود: ما نمی خواهیم كه كنسرت «زمین مقدس» محدود شود به دو بار اجرا در روزهای پنجم و ششم دی ماه؛ بلكه می خواهیم این كنسرت و دغدغهٔ محیط زیستی اش، بارها و بارها در جاهای گوناگون شنیده شود كه این، با حمایت مسئولان محیط زیست می تواند امكان پذیر شود.

** اعضای تیم میلی والیبال به تماشای «زمین مقدس» می نشینند
مدیر اجرای كنسرت «زمین مقدس» با اشاره به حضور مقام های سیاسی كشور در كنسرت زمین مقدس گفت: در این كنسرت، مسئولان سیاسی در رده های مختلف حضور خواهند داشت كه نمایندهٔ سازمان ملل در ایران، معاونان رئیس جمهور، برخی سفیران كشورهای گوناگون، از آن جمله اند. همچنین برای تأثیرگذاری بیش تر بر روی عامهٔ مردم، در این اجرا از برخی هنرمندان و ورزشكاران دعوت شده تا مهمان این اجرا باشند. افزون بر این، تیم ملی والیبال هم كه از حامیان معنوی این اجرا است، به تماشای این كنسرت خواهند نشست.
مدیر اجرایی پروژهٔ «زمین مقدس» دربارهٔ چراییِ دعوت از هنرمندان و ورزشكاران به این كنسرت، گفت: اینكه مردم ببینند هنرمندان و ورزشكاران در چنین برنامه هایی حضور می یابند، در تغییر ذائقهٔ موسیقایی مردم و گرایش آن ها به اثرهای خوب و نیز موسیقی اركسترال و كُرال، تأثیر خواهد داشت. در بسیاری از كنسرت های پاپ مردم كنسرت می روند كه تخلیه شوند و یك ساعت و نیم لذت ببرند، اما ما می خواهیم در كنسرت زمین مقدس، مخاطب یك ساعت و نیم درد بكشد و پس از آنكه از تالار بیرون رفت، به دردی كه روایت شد فكر كند.

** اجرای «زمین مقدس» در حضور سلطان قابوس
وی در پایان این خبر را داد كه قرار است كنسرت «زمین مقدس» پس از اجرا در تالار وحدت، در مسقط، پایتخت عمان نیز به روی صحنه رود كه در آن اجرا سلطان قابوس، پادشاه عمان؛ و وزیران عمان نیز حضور خواهند داشت.
كنسرت گروه نامیرا، با نام «زمین مقدس» قرار است پنجم و ششم دی ماه، ساعت 21:30 در تالار وحدت به روی صحنه برود.
فراهنگ**3067** 1568