۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۵:۴۱
کد خبر: 81888260
۰ نفر
واشنگتن پست: داعش ریشه در گروههای جنایی دارد

تهران - ایرنا - واشنگتن پست در باره نسل جدید گروههای مبارز نوشت: این گروهها تشكیلاتی هستند جنایی همچون ' داعش' و اعضایشان متشكل از جنایتكاران و مجرمان و محكومان سابقه دار است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، واشنگتن پست در باره ماهیت داعش وخاستگاه آن تحلیل مفصلی نوشته است كه بخش هایی از آن در زیر می آید:
حملات تروریستی اخیر پاریس دریچه ای را به روی ماهیت نسل جدید گروههای مبارز گشود.
نسل جدید این گروهها را دیگر نمی توان منحصرا یك گروه جهادی صرف نامید, این نسل مجموعه ای از تبهكاران و مجرمان و محكومان سابقه دار است كه عقده ها و محرومیتهای اجتماعی آنان را با آرمانهای جهادی گره زده است .
فنون و شگردهای تبهكاری , از ویژگی های ممتاز این مجرمان برای جذب شدن به شبكه های افراطی است و رادیكالیزه شدن (بنیادگرایی) به شیوه ای خشونت طلبانه است .
مصداق بارز این نسل جدید مدعیان جهاد گروه 'داعش ' است كه در حال شكل دهی ارتشی متشكل از وفادارانش از قاره اروپاست .
افراد این ارتش را اوباش و تبهكاران خیابانی تشكیل می دهند كه بعد از رادیكالیزه شدن جذب این گروه می شوند كه رهبر خود را خلیفه و احیا كننده عصر خلافت می نامد .
بسیاری از هواداران داعش از مجرمان و محكومان سابقه داری هستند كه بعد از استحاله شدن توسط حلقه های جذب نیروی 'داعش' , فنون و شگردهای مجرمانه خود را در اختیار این گروه و تامین مالی مخارج آن قرار می دهند. پولی كه از این راه به دست می آید مخارج سفر مبارزان خارجی این گروه را تامین می كند آنها هم در ازاء آن دسترسی آسانتری به پول و سلاح پیدا می كنند .
این معضل مسئولان اروپایی را با چالشی جدید درگیر ساخته است .
شناخته شده ترین این افراد 'عبدالحمید عبادو' 28 ساله سردسته عملیات حملات تروریستی ماه گذشته پاریس است .
عبادو با حلقه ای از دزدان رادیكالیزه شده ارتباط داشت كه رهبری آنها را فردی كه لقب 'سانتا كلاوز' یا پاپا نوئل به او داده بودند برعهده داشت . طبق اعلام مقامات آمریكایی , این جمعیت تبهكاران و یا همان 'گانگسترها ' متشكل از جوانانی بود كه قرار بود برای جنگیدن عازم سوریه و عراق شوند.
این جوانان از گردشگران و فروشگاهها و مغازه ها در سراسر اروپا دست به سرقت می زدند و بعد از استحاله شدن و یا رادیكالیزه شدن توسط داعش شگردهای تبهكاری خود را در خدمت این گروه قرار می دادند.
'محمد محمد اولد محمدو' معاون مدیر 'مركز سیاست امنیتی' در ژنو در باره این گروهها می گوید :' ما در داعش شاهد نوعی بنیادگرایی درون تروریسم هستیم'.
یكی از مقامات ارشد اطلاعاتی امریكا كه در مورد خانواده عبادو تحقیق می كند تاریخچه ای مجمل از زندگینامه عبادو را شرح داده و می گوید كه عبادو پسر یك مهاجر مراكشی ساكن بلژیك است و یك مجرم سابقه دار است كه در سن 16 سالگی خانواده اش او را رها كردند. او در سال 2013 رادیكالیزه شد و بلژیك را رها كرد تا برای جنگیدن به سوریه برود .
عبادو همان سال به بلژیك بازگشت و مجددا به تبهكاری های سابقش ادامه داد و دست به سرقت زد. وی از درآمدی كه از این راه به دست آورد بار دیگر در ژانویه 2014 راهی سوریه شد و این بار برادر 13 ساله اش 'یونس' را نیز همراه خود به سوریه برد .
شبكه تروریستی عبادو وابسته به یك حلقه خرد جرم و جنایت بود كه در اروپا دست به جنایت نمی زد اما در عوض اقدام به جذب مبارز برای جنگیدن در میادین رزم در خاورمیانه می كرد و تامین مالی گروههایی را در این میادین رزم برعهده داشت .
در خصوص مهاجمان حملات پاریس , چندین تن از مهاجمان دارای سوابق و محكومیتهای جنایی هستند.
دو تن از این مهاجمان به نامهای 'ابراهیم عبدالسلام' كه خود را درتاریخ 13 نوامبر منفجر كرد و برادرش 'صلاح عبدالسلام' كه هنوز فراری است در كافه ای در 'بروكسل' كار می كردند. این كافه در ماه اوت به علت انجام كارهای مرتبط با قاچاق مواد مخدر تعطیل شد .
مسئولان فرانسوی مسئول رسیدگی به پرونده حملات پاریس اعلام كرده اند كه در پی آزمایشهای انجام گرفته بر روی اجساد چند تن از مهاجمان حملات پاریس مقادیری داروی 'كاپناگون' كشف شده است كه از مشتقات 'آمفتامین' و 'تئوفیلین' است .
این مواد از مواد سكرآور است و مصرف نوشابه های سكرآور در اسلام حرام است .
بازداشتگاههای كشورهای اروپایی به خصوص بلژیك و فرانسه خود به سهم خود منبع رویش و پرورش افراد رادیكال هستند .
'پیتر نویمان 'متخصص پدیده رادیكالیزه شدن در 'كینگز كالج ' لندن در این باره شرح می دهد: ' بسیاری از جنگجویان این گروهها در زندگی شخصی خود یك اوباش بوده اند كه یك اتفاق ساده آنها را به این راه كشانده است و جنگجو شدن به معنای آن نیست كه ذات حقیقی این افراد محو شده است'.
وی این روند را یك جنبه عملیاتی داعش خطاب می كند .
از این نوع جنایتكاران در اروپا فراوان یافت می شود .
هم اكنون دادگاهی در 'كلن ' آلمان مشغول رسیدگی به پرونده هشت مرد مظنون به سرقت در كلیساها , مدارس و مراكز تجاری بین اوت 2011 تا نوامبر 2014 است . همه این سرقت ها با هدف تامین مالی مبارزان داعش در سوریه انجام گرفته است .
فقط در یكی از این هشت پرونده از سرقت از یك كلیسا لوازمی مقدس به ارزش 10 هزار یورو به سرقت رفته است . معلوم نیست كه مقصد نهایی این اعمال تبهكارانه متوجه كدام گروه در سوریه بوده است اما تمام شواهد و مستندات دلالت دارد كه گروه مورد نظر ' داعش ' بوده است .
مستندات بسیاری بر ارتباط میان جرم و جنایت با رادیكالیزه شدن است .
بارزترین مصداق این فرض ' خالد زركانی' 42 ساله مراكشی است كه از تبهكاران سابقه دار و مرتبط با داعش است .
زركانی كه در میان گروه خود به 'پاپا نوئل' و یا 'سانتا كلاوز' معروف بود پول های حاصل از اعمال تبهكارانه اش را میان هواداران جذب شده اش كه در آینده تبدیل به جنگجو می شدند توزیع می كرد.
این افراد هم با هدف به كمك به آرمانهای گروه متبوع خود, به ایستگاههای قطار و گردشگران حمله ور می شدند و اموال و چمدان های آنها را می ربودند و دست به سرقت از مغازه ها می زدند .
درآمد حاصله هم صرف هزینه جذب نیرو و اعزام جنگجو به میادین رزم در خاورمیانه می شد .
دزدی در اسلام حرام است اما داعش با این حربه كه این سرقت از 'كفار' است این فعل حرام را مباح می دانست و با اهداف تاكتیكی و این آموزه ها هواداران خود را فریب می داد.
زركانی دست كم در اعزام 30 تا 40 جنگجو از بلژیك به سوریه نقش داشته است .
یكی از این نیروهای جذب شده 'یوسف بوعمار' 21 ساله است كه بعد از دستگیر شدن اعتراف كرده است كه زركانی وی را تشویق می كرد چمدانهای مسافران را در ایستگاه های راه آهن برباید تا با اموال آن 'داعش ' را تامین مالی كند.
زركانی برای یارگیری سراغ محكومان سابقه دار می رفت.
وی با این افراد كه اكثرشان از مهاجرانی از شمال افریقا بودند در كافه ها و خیابانها و یا محافل مذهبی غیر رسمی در 'مولنبیك ' در مجاورت بروكسل آشنا می شد 'محمد كریم حداد' كه برادرش برای جنگیدن در سوریه جذب داعش شده بود گفته است كه زركانی شارلاتانی بود كه جوانان سرخورده در اجتماع را فریب می داد و گمراهشان می كرد شاید هم نیت اصلی آن از جذب این افراد مقاصد تجاری شخصی اش بوده است .
زركانی در فوریه 2014 به دست ماموران بلژیكی دستگیر و به اتهام رهبری عملیات تروریستی امسال به 12 سال زندان محكوم شد . او ادعای بیگناهی كرده و به حكم محكومیت خود اعتراض كرده است .
دنیای عبادو هم بی شباهت با دنیای 'پاپا نوئل' نبود .
خانواده عبادو ساكن 'مولنبیك ' بروكسل بود و همزمان با زركانی و هوادارانش در این محل سكونت داشتند . عبادو دست كم با سه تن از اعضاء شبكه زركانی در ارتباط بود .
او امسال به طور غیابی در همان دادگاهی كه عبادو را محاكمه كرد متهم شناخته شد .
لقب جنگی عبادو در جنگ سوریه 'ابو عمر سوسی' بود كه نامش در تلفن همراه زركانی موجود بوده است .
واشنگتن پست در ادامه تشریح می كند :
ظهور نسل جدید گروههای مبارز بیانگر این حقیقت است كه این گروهها به مرور زمان درماهیت و عملكرد تغییر شكل پیدا كرده اند.
یك مقام بلندپایه امنیتی اروپایی نسل جدید گروههای جهادی را 'تروریستهای پست تر' خطاب كرده ایت و می گوید كه این بدان معنا نیست كه خطر این گروهها كمتر است بلكه در اصل این گروهها امروز با شبكه های سازمان یافته جنایی هم مرتبط هستند و دسترسی سهل تری به سلاح و پول در اروپا دارند.
میان زركانی و حلقه حملات پاریس هم ارتباط تنگاتنگی موجود بوده است .
به گفته متخصصان امر, علت جذب مجرمان سابقه دار به بدنه این گروههای مبارز این است كه این افراد قابلیت آن را دارند به بهترین نحو ممكن اهداف آرمانی این گروهها را برآورده سازند .
این افراد جزو شهروندان سرخورده و خشمگین كشورهای اروپایی اند . آنها احساس غربت می كنند . نه این كشور اروپایی وطن آنهاست و نه موطن مادری شان دیگر وطن آنها محسوب می شود.
یكی از این افراد جوانی است 20 ساله به نام 'فرید' كه از دوستان عبادو بود و با اشتیاق تمام در حملات پاریس شركت كرد .
فرید فرزند یك مهاجر مراكشی است و می گوید كه از دوران نوجوانی در كارهای بزهكاری و تبهكاری دست داشته است.
فرید می گوید كه جوانان مسلمان در بلژیك امید خود را از دست داده اند و بسیاری احساسشان این است كه تعلق به هیچ كشوری ندارند و هیچ جا وطن آنها نیست . مشكل بیكاری در میان این جوانان بسیار حاد است و بالاتر از نرخ ملی بیكاری در كشور است .
او می گوید كه بسیاری از دوستانش مدتی را پشت میله های زندان سپری كرده اند . وی ضمن آن خاطر نشان می شود كه اكثر جوانانی كه او می شناسد همگی مشتاق اند به سوریه بروند و در صف داعش بجنگند .
فرید شرح می دهد:' داعش آنها را دعوت به جنگیدن می كند و آنها هم جذب آن می شوند. داعش بیان می كند كه می خواهد مكانی را تاسیس كند كه همه مسلمانان آن را خانه خود احساس كنند '.
فرید می گوید:' ما داریم علیه این حكومت و این جامعه كه هرگز ما را یك بلژیكی قلمداد نكرد انقلاب می كنیم. ما داریم علیه والدینمان و علیه وطن مادری مان انقلاب می كنیم '.
او گفت:' من خودم را هرگز یك بلژیكی و یا یك مراكشی احساس نمی كنم و همین احساس را «عبدالحمید» هم داشت '.
آساق**1591**1446 /مط