آمار ازدواج در كردستان كاهش و طلاق افزايش يافت

سنندج- ايرنا- مدير كل ثبت احوال كردستان از كاهش 11درصدي آمار ازدواج و افزايش چهار درصدي آمار طلاق در هشت ماه امسال در استان نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته خبر داد.

به گزارش خبرنگار ايرنا، محسن آقايي روز دوشنبه در آستانه سوم دي ماه روز ثبت احوال در جمع خبرنگاران با بيان اينكه در هشت ماه امسال تعداد 10هزار و 850 واقعه ازدواج در استان به ثبت رسيده است افزود: اين تعداد نسبت به مدت مشابه سال گذشته 11.2 درصد كاهش نشان مي دهد.
وي اظهار كرد: همچنين در هشت ماه امسال تعداد دو هزار و 638 واقعه طلاق در استان ثبت شده كه اين تعداد نسبت به مدت مشابه سال قبل با افزايش 4.1 درصدي روبرو شده است.
مدير كل ثبت احوال كردستان ميانگين سن ازدواج مردان را بين 28 تا 34 سال و ميانگين سن ازدواج زنان را نيز 23 تا 29 سال ذكر كرد و ادامه داد: همچنين ميانگين سن طلاق در مردان 23.71 و در ميان زنان 28 تا 67 سال است.
وي همچنين به آمار ولادت در سال جاري اشاره كرد و افزود: در هشت ماه سال جاري تعداد 21هزار و 928واقعه ولادت در استان به ثبت رسيده كه اين آمار افزايش 5.94 درصدي را نسبت به مدت مشابه آن در سال گذشته نشان مي دهد.
او با بيان اينكه در سال جاري در هر شبانه روز به طور متوسط 89 نفر و در هر ساعت 3.7 نفر در استان كردستان به دنيا آمده است اظهار كرد: در مقابل هر 100واقعه دختر حدود 106 واقعه پسر به ثبت رسيده است.
به گفته وي بيشترين ولادت ثبت شده مربوط به مادران گروه سني 25 تا 29 سال با شش هزار و 811 واقعه بوده است.
آقايي همچنين با اشاره به آمار فوتي هاي سال جاري نيز افزود: در هشت ماه سال جاري تعداد پنج هزار و 454 واقعه فوت به ثبت رسيده است و اين آمار نسبت به مدت مشابه سال قبل1.4 درصد افزايش داشته است.
وي به فرواني نام هاي انتخاب شده براي دختران و پسران در استان نيز اشاره كرد و ادامه داد: در هشت ماه امسال محمد با 797 مورد، آرسام 309 مورد، ساميار 244 مورد، آرتين 190 مورد و آژوان با 174 مورد بيشترين فراواني در ميان اسامي پسران بوده است.
به گفته وي همچنين باران با 443 مورد، آيلين با 258 مورد، نيلا با 168 مورد، سولين با 143 مورد و اوين با 139 مورد بيشترين فراواني در ميان اسامي دختران در سال جاري در استان بوده است.
مدير كل ثبت احوال كردستان از خانواده ها خواست كه در انتخاب نام براي فرزندان خود دقت كرده و از انتخاب اسامي نامانوس و خارجي بپرهيزند.
وي همچنين به فعاليت دفاتر پيشخوان شهري و روستايي در استان نيز اشاره كرد و گفت: در اجراي اصل 44 قانون اساسي برخي از فعاليت هاي ثبت احوال به بخش خصوصي واگذار مي شود و در اين راستا هم اكنون 15 آي سي تي روستايي و 16 دفتر پيشخوان شهري در استان فعاليت دارند.
آقايي با اشاره به اينكه تا پايان سال جاري 10 مورد به دفاتر پيشخوان استان اضافه مي شود افزود: اكنون اين دفاتر كار صدور كارت ملي هوشمند، تعويض شناسنامه، المثني شناسنامه، گواهي شماره ملي، گواهي فوت و گواهي تجرد را انجام مي دهند.
وي در بخش ديگري از سخنان خود به بحث انتخابات اشاره كرد و از تسهيل در صدور كارت هوشمند ملي براي متقاضيان فاقد كارت ملي خبر داد و گفت: صدور كارت ملي هوشممند در مواقع عادي حداقل يك ماه به طول مي انجامد اما در آستانه انتخابات طي 15 روز اين كار براي متقاضيان انجام خواهد شد.
آقايي اظهار كرد: همچنين كار صدور شناسامه براي افرادي كه شناسنامه خود را گم كرده اند يك روزه انجام مي شود.
مدير كل ثبت احوال كردستان همچنين با اشاره به برنامه هاي هفته ثبت احوال در استان گفت: گردهمايي روز ثبت احوال، ديدار با مديران و مسئولان، عطرافشاني مزار شهدا و ديدار با خانواده هاي كاركنان ايثارگر ثبت احوال از جمله برنامه هاي پيش بيني شده براي اين هفته است.
7348/1904