بررسی آمادگی استان مركزی برای مقابله با حوادث زمستانی در میزگرد ایرنا

اراك - ایرنا - میزان آمادگی دستگاههای اجرایی برای مقابله با حوادث احتمالی زمستانی در میزگرد خبرگزاری جمهوری اسلامی ( ایرنا) استان مركزی مورد بررسی قرار گرفت.

در پی اعلام وضعیت اضطراری در 15 مهرماه امسال توسط مدیریت بحران كشور، هماهنگی ها و تدابیر لازم برای مقابله با وقوع حوادث احتمالی زمستان سرد پیش رو، رخداد پدیده ال نینو در پاییز و زمستان به ویژه در ماه های آبان، آذر و دی و نیز وجود بارش های زیاد و جاری شدن سیل در استان مركزی اتخاذ شد.
لایروبی مسیل ها و كانال های هدایت آب های سطحی، برطرف كردن موانع انسان ساز، آماده سازی تجهیزات برفروبی ، ایجاد اماكن اسكان اضطراری مسافران در راه مانده، بازسازی حاشیه راه ها، تجهیز آمبولانس، تامین ماسه و نمك، رفع نقص علائم هشداری، آماده سازی نیروهای امدادی و كمك رسان با برگزاری دوره های آموزشی و عملیات تمرینی، تعمیر و تجهیز اكیپ های برفروب و ماشین آلات و تامین سوخت مورد نیاز آنها، تهیه مواد غذایی، چادر، البسه و پتوی كافی برخی از فعالیت ها و اقدامات انجام شده دستگاه های اجرایی استان مركزی برای مقابله با حوادث احتمالی زمستان امسال است.
تشكیل اتاق فكر دراستانداری استان مركزی، راه اندازی مركز مدیریت بحران با حضور و آمادگی كامل مسئولان كلیدی استان با توجه به شرح وظایف هركدام ازدستگاه های اجرایی، امدادی و خدمات رسان، اولویت بندی و نحوه رسیدگی به حوادث و سوانح ، تامین خطوط تلفن و بی سیم به اندازه كافی برای پشتیبانی و هدایت عملیات از دیگر تمهیدات در استان مركزی است.
لزوم تامین پاره ای امكانات و تجهیزات از جمله دستگاهای نمك پاش و بالگرد امداد هوایی، توجه به پیش بینی هواشناسی و اقدام لازم در این راستا، حضور بیشتر مسئولان در صحنه و اطلاع رسانی صحیح از حوادث و رخدادها از جمله مباحث مطرح شده در این نشست بود.

*** ضرورت بهره گیری از خدمات سازمان های مردم نهاد
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری استان مركزی در این میزگرد گفت: شرایط خاص جوی زمستان روی همه ابعاد و فعالیت های اجتماعی كشور و استان تاثیرگذاراست، در شرایط عادی وظیفه هر دستگاهی مشخص است ولی گاه در فصل زمستان شرایط به گونه ای بحرانی می شود و نیاز به اولویت بندی است.
عزیز فیلی افزود: همانطور كه پزشك در مواجه با سوانح، اول شریان عامل خونریزی را می بندد و سپس سراغ كلیه، دستگاه گوارش ، قلب و مغز بیمار می رود در شرایط اضطراری و بحرانی نیز دستگاه های تخصصی مانند راه و شهرسازی، دستگاه های نظارتی مثل پلیس، دستگاه های امدادی نظیر هلال احمر و اورژانس و سایر دستگاه های مربوطه ، امدادخودرو و حتی شركت های گاز، نفت و برق استان نیز درگیر عملیات می شوند تا طبق اولویت بندی بتوانند یك سرویس دهی مناسب داشته باشند.
وی با بیان اینكه یك نمك پاشی مختصر در جاد ها و معابر قبل از بارش برف بسیار راهگشاست ، اظهار كرد: در چنین شرایطی اعلام وضع هوا ، درجه حرارت و پیش بینی های سازمان هواشناسی بسیار راهگشاست و از سازمان های مردم نهاد و دهیاری ها هم می توان كمك گرفت.
وی بر استفاده از دستگاههای نمك پاش مكانیزه تاكید كرد و گفت: اینگونه دستگاهها در برخی محورها كم است كه باید تمهیدات لازم برای تامین آن اندیشیده شود زیرا استفاده از كارگر برای نمك پاشی روش درستی نیست.
وی اظهاركرد: استان مركزی به سبب موقعیت استراتژیكی و قرار گرفتن در مركز كریدور راه های شمال به جنوب و غرب به شرق و تداخل ترافیك سنگین این راه ها، نسبت به سایر استان های كشور از حساسیت بیشتری برخوردار است، از همین رو؛ هر گونه اختلال در نظم ترافیكی این كریدور باعث بحران و تاثیرات ملی خواهد شد كه وظیفه مسئولان مربوطه را مضاعف می كند.
فیلی با بیان اینكه آمادگی دستگاه های اجرایی ، خدمات رسان و امدادرسان استان مركزی برای مقابله با حوادث زمستانی خوب است ولی عالی نیست ، گفت: برای رسیدن به شرایط مطلوب علاوه بر تامین اعتبارات لازم ، به امكانات ، لوازم و ابزار مناسب و نیز هماهنگی بیشتر عوامل دخیل و عملیات تمرینی دستگاه های اجرایی، امدادی و خدمات رسان نیاز است.
وی بر اطلاع رسانی صحیح و مسئولانه در هنگام حوادث تاكید كرد و گفت: اخبار و اطلاعات باید در این موارد با دقت زیاد در اختیار مردم قرار گیرد تا موجب نگرانی در بین مردم و یا اختلال در كار دستگاهها نشود.
در این خصوص در این نشست مقرر شد پلیس راه استان مركزی یك نفر از كاركنان خود را به منظور اطلاع رسانی از حوادث و رویدادهای ترافیكی معرفی كند تا با تعامل با رسانه ها، اخبارو اطلاعات صحیح را به موقع در اختیار آنها قرار دهد.

***استان مركزی با آمادگی به استقبال زمستان رفت
مدیر كل مدیریت بحران استانداری مركزی نیز گفت: با اعلام وضعیت اضطراری در نامه 15 مهرماه امسال توسط معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران كشور؛ كلیه دستگاه های اجرایی، امدادرسان و خدمات رسان استان مركزی به نوعی خود را برای زمستان سرد پیش رو كه پیش بینی می شود نسبت به سال گذشته متفاوت باشد، آماده كرده اند.
حسینعلی نظیفی افزود: در همین راستا ؛ كارگروه مدیریت بحران شهرستان های استان تشكیل و كلیه اعضا برای آمادگی این پدیده توجیه شدند و به شهرداران، بخشداران و دهیاران نیز در خصوص لایروبی مسیل ها، جدول ها و كانال های هدایت آب های سطحی ، لایروبی رودخانه های حاشیه شهر و روستاها و برطرف كردن موانع انسان ساز كه موجب انسداد راه ها و محل عبور سیلاب ها می گردد، تاكید شد.
وی بیان كرد: آماده سازی تجهیزات برفروبی و یخ زدایی از سطح معابر و خیابان های داخل شهر و روستاها ، همكاری با نیروهای راهداری، راه و شهرسازی و پلیس راه ، درنظر گرفتن اماكن مناسب در داخل شهرهای كنار جاده های اصلی و همكاری با نیروهای امدادی هلال احمر در خصوص اسكان اضطراری مسافران از دیگر تاكیدات اداره كل مدیریت بحران استانداری استان مركزی به دستگاه های اجرایی، امدادی و خدمات رسان در این استان بوده است.
وی اظهاركرد: لایروبی پل ها و كانال های هدایت آب جاده ها و زیرگذرها، رفع نقص علائم هشداری اعم از تابلوها و چراغ های اخطاری ، بازسازی حاشیه راه ها در صورت نیاز به مرمت فوری، تجهیز كامل اكیپ برفروبی جاده ها در سطح استان ، آمادگی كامل تجهیزات برفروبی و امدادی و راهداری، رفع موانع احتمالی عبور سیلاب و روان آب ها ، برداشت نخاله های رها شده به علت عملیات عمرانی در سطح شهر از دیگر دستورات تاكیدی این اداره كل بوده است.
مدیر كل مدیریت بحران استانداری مركزی گفت: دستگاه های اجرایی این استان با تمام قوت وارد عمل شده و عملیات واقعی خود را در دو بار بارش برف در سطح استان به خوبی به منصه ظهور گذاشتند.
نظیفی افزود: پلیس؛ در مسائل ترافیكی فرمانده صحنه است و در آنجا همه هماهنگی ها باید با حضور پلیس انجام شود.
وی در پاسخ به فرمانده پلیس راه استان كه خواستار حضور مسئولان در صحنه حوادث شد، اظهار كرد: باید به دو مقوله « مدیریت بر صحنه » و « مدیریت بر صحنه » توجه كافی شود و اگر دستگاه های اجرایی امدادرسان بتوانند از طریق ستادهای فرماندهی خود مدیریت بر صحنه داشته باشند گره گشاتر از آن است كه خودشان بخواهند در صحنه حاضر شوند و آنها با تشكیل اتاق فكر ، ضمن هدایت و راهنمایی واحدهای زیردست می توانند بر صحنه مدیریت كنند.
وی اظهاركرد: سازمان مدیریت بحران برای بحث ایجاد ارتباط میان دستگاه های اجرایی، امدادی و خدمات رسان و كلیه عوامل در حادثه، ارتباطات تلفنی و بیسیم به اندازه كافی پیش بینی كرده و اگر امسال قدری دیرشده بخاطر محدودیت و محدودیت های اعتباری بوده است.

*** پلیس با تمام امكانات در صحنه است
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مركزی هم گفت: طرح زمستانی پلیس راه استان مركزی به صورت رسمی و برابر دستورالعمل واصله از تهران می بایست در 23 آذر امسال آغاز می شد و تا 23 اسفندماه ادامه می یافت ، اما این طرح با بارش دو برف در سطح استان از اول آبان ماه سال جاری آغاز شد.
سرهنگ ایرج كهریزی افزود: با اجرای طرح زمستانه؛ دو تیم ثابت پلیس راه در گردنه های قاقان واقع در محور ازنا و نیز در گردنه زالیان واقع در محور زالیان استقرار یافت و با حداكثر توان عملیاتی خود در راستای ارتقاء فرهنگ و روان سازی ترافیك و ارائه خدمات مطلوب ترافیكی به هموطنان تلاش كرد.
وی یادآور شد: در اجرای رزمایش طرح انتظامی ترافیكی در 23 آذرماه جاری در ستاد فرماندهی انتظامی استان همزمان با سراسر كشور؛ كلیه دستگاه های امدادی و خدمات رسان شامل اورژانس، هلال احمر، امدادخودروها، راه و شهرسازی و شهرداری ها آمادگی كامل خود را نشان دادند.
وی بیان كرد: برگزاری كارگاه آموزشی توجیهی مدیران فنی شركت های حمل و نقل، بار و مسافر ، بازدید از تمامی راهدارخانه های استان، هماهنگی با امدادخودروها به منظور حضور فعال و مستمر در محورها و امدادرسانی به خودروهای در راه مانده از دیگر اقدامات انجام شده با همكاری پلیس راه استان مركزی بود.
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی استان مركزی گفت: امسال با بارش نخستین برف در این استان ، آزادراه ساوه - تهران بخاطر كولاك با مشكلاتی مواجه شد، اما با حضور فعال همه دستگاه ها و حتی فرمانداران شهرستان های ساوه و زرندیه اتفاق خاصی رخ نداد و به خوبی مدیریت شد.
سرهنگ كهریزی افزود: با بارش برف دوم نیز با وجود آمادگی همه دستگاه های خدمتگزار دراداره كل مدیریت بحران استانداری مركزی، اما به علت رعایت نكردن فاصله طولی برخی رانندگان ، تصادف هفت دستگاه خودرو به یكدیگر را شاهد بودیم كه سه نفر فوتی برجا گذاشت و به جز دو مصدوم بستری، بقیه مصدومان به صورت سرپایی مداوا شدند.
وی تاكید كرد: امسال زمستان سختی در پیش رو داریم و روسای سازمان های درگیر در ترافیك از قبیل اورژانس، هلال احمر ، پلیس و راهداری می بایست بیشتر در صحنه حضور یافته و با همدیگر ارتباط مستمر داشته باشند.
وی با بیان اینكه استان مركزی طی سال گذشته رتبه اول كاهش تصادفات در سطح كشور را كسب كرد، ابرازامیدواری كرد:كه امسال نیز با تعامل، همكاری و حضور موثر در صحنه با ارائه خدمات مطلوب به هموطنان بتوانیم ترافیكی روان ، ایمن و بدون حادثه در سطح محورهای مواصلاتی استان با كمترین حادثه داشته باشیم.
سرهنگ كهریزی، بیشترین تعامل پلیس راه را با ادارات راه و شهرسازی، اورژانس و هلال احمر و همچنین با جرثقیل و امدادخودروها خواند و گفت: از اولویت های پلیس راه در طرح زمستانی، كنترل زنجیرچرخ و نظارت كامل بر ناوگان عمومی حمل بار و مسافر و برخورد با تخلفات حادثه ساز است.
وی هم چنین خواستار دقت مسئولان در اعلام خبرهای حوادث زمستانی شد و گفت: در مواردی اعلام شده كه تصادف زنجیره ای اتفاق افتاده است در حالی كه بررسی پلیس نشان می دهد كه اصلا چنین اتفاقی نیفتاده و چند تصادف خسارتی پراكنده بوده است.

*** بیشترین اعزام نیروهای امدادی هلال احمر در طول 26 سال گذشته
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مركزی نیز گفت: طبق روال هر ساله هلال احمر به همراه پلیس راه، راه و شهرسازی ، اورژانس و دیگر عوامل امدادی در جاده ها خدمات رسانی می كند و برای ایجاد ادبیاتی مشترك بین اورژانس و هلال احمر و رسیدن به پاسخگویی مشترك و بهتر اخیرا برای 200 نفر از امدادگران و نیروهای اورژانس دوره بازآموزی برگزار شد.
مرتضی سلیمی افزود: هم اكنون از تمام ظرفیت استان استفاده شده و در طول 25 - 26 سال سابقه امدادگری ام ، امسال برای نخستین بار 72 تیم امداد و نجات هلال احمر در بارش دو برف اخیر در استان مركزی اعزام شدند.
وی بیان كرد: در زمان برف اول، زائران كربلا و اربعین حسینی (ع) هم در حال بازگشت به وطن بودند و كار امدادرسانی بسیار دشوار بود، از همین رهگذر؛ در محور آزادراه ساوه - تهران ودرشهرهای ساوه و زرندیه برای اسكان مسافران هماهنگی خوبی انجام شد كه باید از فرمانداران این شهرستان ها قدردانی شود.
وی اظهاركرد: در شبی كه شاهد نخستین بارش برف در استان مركزی بودیم به یك هزار و 500 نفر اسكان و تغذیه اضطراری داده شد و حدود یك هزار و 300 تخته پتو بین آنان توزیع شد و تنها با همكاری خوب دستگاه ها توانستیم این بحران را مدیریت كنیم.
به گفته سلیمی ، جمعیت هلال احمر استان مركزی هم اكنون 28 تیم و 10 پایگاه ثابت اسكان اضطراری در محورهای این استان مستقر كرده است.
وی با تاكید بر پرهیز از موازی كاری میان دستگاه های اجرایی، امدادی و خدمات رسان و بیان اینكه موازی كاری ها؛ ارائه خدمات را به تاخیر می اندازد، گفت: برای اسكان اضطراری سرنشینان خودروها هم اكنون موادغذایی، پتو، چادر و كنسرو به اندازه كافی در پایگاه های ثابت اسكان اضطراری هلال احمر مستقر در محورهای استان مركزی پیش بینی شده است.
وی افزود: در هر كدام از شهرهای استان مركزی نیز یك محل مناسب برای اسكان اضطراری و حوادث جاده ای در نظرگرفته شده و اگر تعداد آسیب دیدگان در حوادث جاده ای بیش از حد باشد از طریق سازمان حمل و نقل و پایانه ها اتوبوس برای انتقال مصدومان پیش بینی شده است.
سلیمی بیان كرد: امدادگران بطور داوطلبانه با این جمعیت همكاری می كنند و در حالت آماده باش كامل هستند و مركز كنترل عملیات هلال احمر نیز بطور شبانه روزی با شماره تلفن 112 فعال و آماده پاسخگویی است.
وی اظهاركرد: در هر حادثه ای باید اتاق كنترل و هدایت وجود داشته باشد و پیشنهاد می شود بخاطر زمستان سرد ، پربارش و كار سنگین، این اتاق به سبب سختی تردد در محیط های نظامی، در جمعیت هلال احمر استان ایجاد شود و یك زیركمیته نیز با حضور نمایندگان تام الاختیار از هلال احمر، اورژانس، پلیس راه، راه و شهرسازی و بحران در مركز كنترل و هدایت، عملیات را راهبری كند و تمامی تجهیزات و لجستیك موردنیاز هدایت شود.

***ستاد زمستانی شهرداری اراك
معاون خدمات شهری شهرداری اراك نیز گفت: این شهرداری با توجه به پیش بینی های انجام شده قبلی در ستادزمستانه و بحران شهرداری و تشكیل كمیته های اجرایی و عملیاتی شامل «فرهنگی - آموزش و اطلاع رسانی» ، «راهور و حمل و نقل عمومی» ، «راهبردی - هماهنگی و نظارت »، «پشتیبانی و مالی »، در دو برفی كه امسال در كلانشهر اراك بارید با امكانات كامل و به موقع وارد عمل شد و برای آینده نیز آمادگی دارد.
احمد حسنی گفت: قراردادن 80 باكس شن و نمك در سطوح شیب دار و تقاطع ها، آمادگی و درست كردن ایستگاه های ثابت شن و نمك در سطح شهر جهت دسترسی شهروندان در نزدیكی بیمارستان ها، مدارس، مساجد، ارگان ها و ادارات ، ایستگاه های آتش نشانی و مناطق شهرداری و تمیزكردن مسیل ها و رودخانه ها توسط نیروهای خدمات شهری از جمله اقدامات شهرداری اراك برای مقابله با حوادث احتمالی زمستانی است.
وی افزود: شهرداری اراك با داشتن 12 دستگاه گریدر، 13 دستگاه برف روب كامیونی، پنج دستگاه لودر برف روب ، پنج دستگاه لودر معمولی ، سه دستگاه ترا گریدر، شش دستگاه باب كت، هفت دستگاه بیل بكهو، 40 دستگاه خاور كامیونی برای نمك پاشی و 500 نیروی انسانی برای كمك به نمك پاشی و جمع آوری برف ها، خود را به منظور مواجهه با زمستان شدید امسال كاملا آماده كرده است و سازمان های اتوبوسرانی و تاكسیرانی اراك نیز برای جابجایی مسافران درونشهری در آمادگی كامل بسر می برند.
مجتبی خراجی معاون فرهنگی شهرداری اراك نیز گفت: تمام دستگاههای اجرایی مرتبط در اجرای طرح زمستانی با این شهرداری همكاری دارند و امید می رود با این تعامل؛ زمستانی با حداقل مشكل برای مردم را پشت سر بگذاریم.

*** آمادگی نیروهای راهداری
معاون راهداری اداره كل راه و شهرسازی استان مركزی هم گفت: با وجود اعلام دو بارش برف در استان ، اما این اداره تاكنون پنج عملیات برف روبی داشته و مقدار شن و ماسه مصرفی به اندازه كل پارسال بوده كه نشانگر حجم سنگین كار بوده است.
علی زندی فر افزود: در حالی كه اجرای طرح زمستانی معمولا از اول دی ماه شروع می شود ، اما امسال حدود یك ماه است كه همكاران ما در راهدارخانه ها مشغول فعالیت شده اند.
وی با یادآوری اینكه اداره راه و شهرسازی یك دستگاه امدادی نیست ، بیان كرد: این اداره، دستگاهی خدماتی است كه قبل از بارش برف باید در محورها مستقر شود و اگر پنج دقیقه هم در كارش تاخیر بوجود بیاید بطور قطع در همه محورها مشكل درست می شود.
وی با بیان اینكه هم اكنون گازوئیل تمامی ماشین آلات برف روب متعلق به این اداره تامین شده و كل راهدارخانه های استان تجهیز و آماده است، گفت: نیروهای ما با پلیس راه و شهرداری كاملا هماهنگ هستند چرا كه اعتقاد داریم اگر ترافیك در داخل شهرها گیر كند به جاده های خارج شهر پس می زند و بالعكس ، و تبعات سنگینی برای شهرها خواهد داشت.
زندی فر افزود: آماده سازی 350 تیم راهداری به استعداد 450 نفر كه از اول دی ماه امسال 50 تیم و 150 نفر دیگر به آنها خواهند پیوست؛ بخشی از قابلیت های اداره كل راه و شهرسازی استان مركزی برای مواجهه با زمستان پیش رو است.
وی بیان كرد: لكه گیری محورهای اصلی و شریانی، پاكسازی همه پل ها و آبراه ها، دپوی شن و ماسه به اندازه كافی ، تهیه 10 دستگاه نمك پاش مكانیزه ، زه كشی چندین دستگاه پل زیرگذر در محور اراك - بروجرد با بكارگیری چندین دستگاه پمپ جدید تخلیه آب و احیای خط كشی تمامی محورهای اصلی و شریانی ، تعمیر و به روزرسانی 250 كیلومتر روشنایی محورهای ارتباطی و تلاش برای روشنایی مقطع هشت كیلومتری محور سلفچگان كه تاكنون روشنایی نداشته و بهره برداری آن تا 15 روز آینده ، از جمله اقدامات اداره كل راه و شهرسازی استان مركزی در اجرای طرح زمستانه بوده است.

*** امدادرسانی درحوادث جاده ای تنها یكی از وظایف اورژانس است
مسئول ارتباطات مركز مدیریت حوادث و فوریت های پزشكی استان مركزی نیز گفت: اورژانس امسال سه موضوع مهم از جمله تصادفات و حوادث جاده ای، آنفلوانزا و مسمومیت با گاز منواكسید كربن را در دستور كار خود قرار داده و در همین راستا اعزام به موقع آمبولانس و نقل و انتقال مصدومان و بیماران از دغدغه های اصلی است.
یاسر مومنی با یادآوری این نكته كه ناوگان اورژانس به رغم فرسودگی بالای آمبولانس ها، علاوه بر انتقال بیماران و مصدومان در تصادفات و حوادث شهری، امداد جاده ها و روستاها را نیز پوشش می دهد، از استانداری درخواست كرد كه برای نوسازی این ناوگان مساعدت و اهتمام خود را به كار بندد.
وی بیان كرد: در بحث اتوبوس آمبولانس نیز طبق دستورالعمل پوشش فراگیری كه در سال 86 به تصویب رسید ؛ مقررشد به ازای هر یك میلیون نفر یك دستگاه اتوبوس آمبولانس داده شود ولی با توجه به جمعیت استان مركزی ، نیم درصد تا رسیدن به این استاندارد هنوز عقب هستیم كه مساعدت و پیگیری مدیران ارشد در استانداری را می طلبد.
وی با بیان اینكه كلانشهر اراك با قرار داشتن در كریدور راه های استراتژی شمال - جنوب و شرق به غرب كشور فاقد آمبولانس هوایی است، اظهاركرد: گرچه بالگرد نیز در برخی شرایط جوی دچار مشكل می شود و قادر به پرواز كردن نیست ولی در بسیاری از جاها می تواند به خصوص در شرایطی كه ترافیك قفل می شود و كاری حتی از پلیس برنمی آید ، برای نجات جان مصدومان بدحال بسیار موثر و سرنوشت ساز باشد.
6012/6066