پنجمین خط تولید خارجی سایپا با 20هزار دستگاه در الجزایر راه اندازی می شود

تهران- ایرنا- معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا گفت: براساس قرارداد امضا شده میان ایران و الجزایر شركتی به نام «سایپا الجزایر» تاسیس می شود و خط تولید آن تا سال 2016 با ظرفیت 20 هزار دستگاه در سال راه اندازی خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «محسن دستخوش جوان» امروز(یكشنبه) در نشستی خبری افزود: با توجه به تجربه چهار سایت خارجی، از گذشته همواره به دنبال پایگاهی بودیم كه در شمال آفریقا پنجمین سایت خود را با سرمایه گذاری طرف خارجی ایجاد كنیم.
وی با اشاره به اینكه بیش از یك دهه است كه مطالعه های خود را در كشور الجزایر آغاز كرده ایم، گفت: بعد از آفریقای جنوبی، الجزایر دومین بازار خودرو را در قاره آفریقا در اختیار دارد؛ به طوری كه عرضه خودرو در سال 2012 به 600 هزار دستگاه رسیده و با فراز و نشیب هایی، این عدد در سال 2014 به 450 هزار دستگاه رسیده است.
معاون صادرات سایپا گفت: عمده بازار خودرو در الجزایر هم اكنون در دست اروپایی ها به ویژه فرانسوی هاست و كره جنوبی و ژاپن نیز مقام دوم را دارند و چینی ها نیز برای حضور در این بازار تلاش كرده اما هنوز موفق نشده اند.
وی افزود: این كشورها به الجزایر تنها به عنوان بازاری برای محصولات خود نگاه می كنند اما جمهوری اسلامی ایران با توجه به روابط دیرینه خود با الجزایر، تصمیم گرفته علاوه بر ایجاد یك حركت پایدار، شركتی با عنوان سایپا الجزایر در این كشور تاسیس كند كه 75 درصد سرمایه گذاری آن توسط طرف الجزایری و 25 درصد نیز توسط شركت سایپا انجام می شود.
وی در مورد نوع مشاركت سایپا در این شركت نیز گفت: مشاركت و سرمایه گذاری سایپا در قالب انتقال تكنولوژی، دانش فنی، خدمات فنی مهندسی و تجهیزات ساختنی خواهد بود.
جوان گفت: برآورد شده است كه این سایت در شهر ستیف (شهری در 270 كیلومتری غرب الجزیره پایتخت الجزایر) در زمینی به مساحت 20 هكتار ایجاد شود.
وی ادامه داد: در فاز نخست، سایت مونتاژ و تولید خودرو را ایجاد می كنیم؛ در قالب این همكاری مشترك، خط تولید تا سال 2016 با ظرفیت 20 هزار دستگاه در سال راه اندازی خواهیم كرد.
معاون صادرات سایپا افزود: همزمان با ایجاد سایت تولید خودرو، قصد داریم با كمك زنجیره تامین داخل كشور، صنعت قطعه سازی را نیز در كنار صنعت خودروسازی در الجزایر ایجاد كنیم.
وی یكی از مزیت های سایپا را تولید خودروهای با قیمت مناسب عنوان كرد و گفت: براساس آمارهای بانك جهانی، الجزایر از نظر تولید سرانه در مقام سی و دوم جهان و به آمار و به شرایط ایران نزدیك است؛ به همین سبب می توانیم در این بازار حضور یابیم.
معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا گفت: در فاز نخست، محصولات سایپا 132، سایپا 111، سایپا 151 (وانت) «تیبا صندوق دار» و «تیبا هاچ بك» در الجزایر تولید خواهد شد و به موازات آن، خط تولید زنجیره تامین قطعات نیز در الجزایر ایجاد خواهد شد.
وی با یادآوری اینكه بزودی محصول جدید گروه خودروسازی سایپا بنام «ساینا» در ایران رونمایی می شود، گفت: پس از رونمایی از ساینا در ایران، تولید این محصول در الجزایر نیز آغاز خواهد شد.
جوان گفت: سطح قیمتی در نظر گرفته شده برای محصولات تولیدی در الجزایر (بدون آپشن و بیمه) بین 6 هزار و500 تا هشت هزار دلار پیش‌بینی شده است.
معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا، ادعای عرضه محصولات این شركت با قیمت های نازل در كشورهای منطقه را رد كرد و گفت: قیمت عرضه پراید در كشور عراق هم اكنون حدود هشت هزار و200 دلار است؛ پراید عرضه شده در عراق فاقد آپشن‌هایی چون سیستم ترمز ای.بی.اس، كیسه هوا (ایربگ) بوده و همچنین موتور آن مطابق با درجه دوم استانداردهای آلایندگی اروپا (یورو 2) و بدون هزینه‌هایی چون بیمه شخص ثالث و 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده است؛ بنابراین هزینه تمام شده یك دستگاه پراید صادراتی برای سایپا حدود پنج میلیون تومان ارزان‌تر از پراید عرضه شده در داخل كشور است.
وی در پاسخ به این پرسش كه چرا با توجه به زیان ده بودن سرمایه گذاری شركت سایپا در كشورهای دیگر، این شركت در الجزایر سرمایه گذاری كرده است؟ گفت: گروه خودروسازی سایپا پروژه ای را در خارج از كشور ایجاد نكرده است كه دچار زیان شود و سایتی نداریم كه بگوییم روی دستمان ماندده است؛ البته در برخی كشورها از جمله سوریه، فعالیت سایپا به دلیل جنگ های داخلی و درگیری های نظامی متوقف شده است.
وی درباره مطالبات خودروسازان داخلی از ونزوئلا نیز گفت: خط تولید خودروسازی در ونزوئلا با سرمایه‌گذاری 64 درصدی طرف ونزوئلایی و 36 درصدی ایران خودرو و سایپا شكل گرفت و تاكنون 22 هزار دستگاه انواع محصولات این دو شركت در آن كشور تولید شده است.
معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا با بیان اینكه ارسال قطعه به ونزوئلا به دلیل موانع پیش روی مبادلات پولی متوقف شده است، گفت: از مجموع 100 میلیون دلار خودروی تولیدی ما در ونزوئلا، 70 میلیون دلار وصول و 30 میلیون دلار در بانك مركزی ونزوئلا واریز شده است.
اقتصام **9189** 3061 ** 2023