۲۹ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۵۰
کد خبر: 81886800
۰ نفر
شيوه ناصحيح زندگي و كبد چرب

تهران- ايرنا- رئيس پژوهشكده علوم غدد درون ريز و متابوليسم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي شيوه ناصحيح زندگي و تبعات آن از قبيل چاقي و اضافه وزن را در ابتلا به كبد چرب در بين سنين مختلف دخيل دانست .

دكتر 'فريدون عزيزي' در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا اظهار كرد: از علل عمده بروز بيماري كبد چرب كه در جوامع مختلف از جمله ايران شيوع زيادي يافته است، مي توان به شيوه ناصحيح زندگي از قبيل كم تحركي، رژيم غذايي نامناسب و عوارضي همچون ديابت اشاره كرد.
عزيزي افزود: در مورد كبد چرب نيز مانند ساير بيماري ها، پيشگيري مقدم بر درمان است و در اين ارتباط، داشتن شيوه زندگي صحيح، داشتن وزن ايده آل و مناسب، انجام فعاليت هاي بدني روزانه، پيروي از رژيم غذايي سالم، پرهيز از مصرف غذاهاي چرب و سرخ كردني و دوري از استرس از جمله راه هاي درمان اين بيماري است.
وي افزود: در كنار رعايت اين موارد، گاهي لازم است بيمار به دليل پيشرفت بيماري از دارو استفاده كند كه نوع و ميزان آن را پزشكان معالج تعيين مي كنند.
عزيزي با بيان اين كه البته داروها در اين زمينه نقش كمك كننده دارند، به اين صورت كه مقاومت به انسولين را در سلول هاي بدن بالا مي برند، ادامه داد: در بيماري كبد چرب مقاومت به انسولين شكسته مي شود و يكي از عوامل موثر در ابتلا به كبد چرب، همين امر است.
وي با تاكيد بر اين كه كبد چرب درمان قطعي دارد، افزود: داروها تنها نقش كمك كننده در درمان اين بيماري دارند و پيشگيري از بروز و درمان كبد چرب بيشتر از طريق رعايت سبك زندگي صحيح در همه جوانب ميسر مي شود.

** كبد چرب چيست
كبد دومين عضو بزرگ در بدن انسان و مسئول فيلتر تمامي مواد غذايي و نوشيدني هاي مصرف شده است؛ در واقع كبد عناصر مضر مواد غذايي را جذب مي كند و بخش سالم مواد غذايي را به ساير سيستم هاي بدن مي فرستد.
كبد به طور طبيعي خود را ترميم و پاكسازي مي كند اما اگر عناصر منفي وارد شده به بدن، زياد باشند در اين روند اختلال ايجاد مي شود.
اين بيماري علائم مشخصي ندارد و از مواردي مانند خستگي و بي حالي، كاهش وزن و اشتها، تهوع و ضعف عمومي به عنوان علائم آن نام برده مي شود.
وجود چربي در كبد هر انساني طبيعي است اما اگر كبدي داراي 5 تا 10 درصد چربي باشد، كبد چرب ناميده مي شود.
آمارها نشان مي دهد در ايران اين بيماري در سال هاي اخير در سنين مختلف به دليل شيوه زندگي ماشيني و افزايش شهرنشيني، شيوع قابل توجهي يافته است.
علمي**1834**2017