حساسیت پوستی؛ شایع ترین عارضه مواد آرایشی

تهران - ایرنا - معاون اداره كل نظارت و ارزیابی فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو عوارض نسبت به استفاده از فرآورده های آرایشی غیر مجاز هشدار داد و پیری زودرس، تغییر رنگ پوست و ایجاد حساسیتهای پوستی را از مهمترین عوارض آنها برشمرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری سازمان غذا و دارو، منوچهر دادگرنژاد گفت: به هر محصولی كه برای پاك كردن، جذاب كردن یا تغییر دادن ظاهر به وسیله مالیدن، ریختن، پاشیدن یا اسپری كردن روی بدن انسان به كار رود، فرآورده آرایشی و بهداشتی اطلاق می شود.
وی با اشاره به فراوانی و افزایش روز افزون مصرف انواع اینگونه فرآورده ها افزود: این فرآورده ها چنانچه به صورت صحیح استفاده نشده یا اینكه در شرایط مناسب نگهداری نشود می تواند به مصرف كننده آسیب برساند.
وی خاطرنشان كرد: مصرف بیش از اندازه هیچ ماده آرایشی برای پوست مفید نیست، حتی داروهای پوستی هم فاقد عوارض جانبی نیستند، یكی از عوارض این مواد پیری زودرس و ایجاد چین و چروك است.
معاون اداره كل نظارت و ارزیابی فراورده های غذایی، آرایشی و بهداشتی سازمان غذا و دارو ادامه داد: عارضه دیگر، تغییر رنگ پوست است كه می تواند منتشر شود یا به صورت لكه ای باشد اما شایع ترین عارضه مواد آرایشی و دارویی در پوست، تحریك و حساسیت پوستی است.
دادگرنژاد افزود: این روزها فروش لوازم آرایشی غیراستاندارد و غیربهداشتی در بازار خرده فروشان بسیار به چشم می خورد و متقلبان این نوع محصولات تا آن اندازه حرفه ای عمل می كنند كه گاهی تشخیص محصولات تقلبی از غیرتقلبی دشوار شده و حتی كارشناسان و متخصصان این حرفه نیز قادر به تشخیص آن نیستند.
وی با تاكید بر عدم مصرف فرآورده های بدون مجوز، خاطر نشان كرد:حتی سرمه های دست ساز و خانگی حاوی مقدار زیادی سرب هستند كه می توانند از طریق چشم جذب نسوج و پروتئین های بدن شده و بیشترین اثر سمی خود را بر مغز و اعصاب وارد كنند بنابراین باید از كشیدن مواد یا سرمه به داخل چشم ها خودداری شود.
اجتمام(1)**9185 ** 1418