۲۹ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۴:۵۴
کد خبر: 81886583
۰ نفر
خط هوایی وان – ارومیه فعال می شود

آنكارا - ایرنا - رییس اتاق بازرگانی استان وان تركیه با اعلام خبر برقراری خط هوایی بین وان – ارومیه، آغاز فعالیت این خط را گامی در راه توسعه مناسبات دو كشور ایران و تركیه با قدمتی 400 ساله دانست.

به گزارش ایرنا، نجدت تقوا رییس اتاق بازرگانی استان وان به مناسبت برقراری این خط هوایی كه قرار است از روز سه شنبه اول دی (22دسامبر) شروع به فعالیت كند، اطلاعیه ای صادر كرد.
در این اطلاعیه آمده است: طول مرز بین ایران و تركیه 380 كیلومتر است كه تمامی آن در محدوده استان وان واقع شده و مصمم به تقویت و توسعه همبستگی، برادری و تجارت بین دو كشور بیش از پیش هستیم.
وی با اشاره به این كه خط هوایی بین وان – ارومیه گامی دیر مانده است، بر لزوم تلاش و مقاومت برای اقتصادی شدن و به تبع آن تداوم این خط تاكید كرد و گفت: برقراری این خط كمك شایان توجهی به اقتصاد و گردشگری استان وان خواهد كرد.
نجدت تقوا همچنین ضمن اشاره به تلاش بی وقفه اتاق بازرگانی وان برای راه اندازی این خط، افزود: از روز سه شنبه به طور منظم هر روز یك هواپیما از وان به ارومیه و بر عكس پرواز خواهد كرد كه در صورت استقبال مردمی، شمار پروازها افزوده خواهد شد.
رییس اتاق بازرگانی وان با تاكید بر این كه ایران، مهم ترین دروازه تركیه به آسیا است، گفت: تحقق هدف 30 میلیارد دلاری تجارت بین ایران و تركیه با تقویت همكاری های اقتصادی و تجاری استان های مرزی بین دو كشور میسر خواهد شد.
او ادامه داد: بنابر این توجه به تسریع در امر بازسازی پایانه های مرزی بین دو كشور و راه های مواصلاتی در این راستا حایز اهمیت زیادی است.
نجدت تقوا اضافه كرد: هر دو كشور در جغرافیای دشواری زندگی می كنند كه همبستگی و همكاری نزدیك بین دو طرف، موجب احیای اقتصادی و توسعه رفاه، ثبات و آرامش منطقه خواهد شد؛ چطور كه تركیه به منزله دروازه ایران به غرب است، ایران نیز دروازه تركیه به آسیا است كه وان در مرز آن قرار دارد.
او با اشاره به فعال شدن بزرگترین فری بوت تركیه در دریاچه وان گفت: با راه اندازی این فری بوت خط ریلی بین ایران و تركیه نیز فعال تر خواهد شد.
خاورم**2011**7074**1144