۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۶:۲۷
کد خبر: 81886243
۰ نفر
سایه روشن سرمایه گذاری هند در چابهار

دهلی نو - ایرنا - توافقنامه سرمایه گذاری هند در چابهار به رغم گذشت بیش از 6 ماه از امضای این قرارداد و تعجیل اولیه این كشور ؛ تاكنون اجرایی نشده است.

به گزارش ایرنا؛ توافقنامه سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هند در بندر چابهار در سفر اردیبهشت ماه «نیتین گادكاری» وزیر كشتیرانی ، بزرگراه ها و حمل و هند به تهران با «عباس آخوندی» وزیر مسكن و شهرسازی كشورمان امضاء شد.
به گفته مقامات هندی ، قرارداد سرمایه گذاری هند در چابهار به دلیل بروز اختلاف هایی میان دو كشور از جمله اصرار ایران برای مشاركت یك شركت ایرانی در توسعه این بندر با هند به تاخیر افتاد ولی تهران همواره اعلام كرده است كه این مشكل قابل رفع است و این موضوع نمی تواند دلیلی برای تاخیر در سرمایه گذاری این كشور باشد.
یك مقام ارشد وزارت كشتیرانی هند چندی پیش درخصوص علت كندی سرمایه گذاری هند در چابهار گفته بود كه ایران از سال 2001 كه طرح توسعه بندر چابهار را مطرح كرد، درنظر داشت كه سرمایه گذاری در این بندر را به هند واگذار كند ولی در ماه های گذشته به یكباره نظر خود را تغییر داد و خواستار مشاركت یك شركت ایرانی با هند در این سرمایه گذاری شده است.
به گفته این مقام وزارت كشتیرانی هند، این تصمیم ایران باعث متوقف شدن روند سرمایه گذاری هند در چابهار شده بود.
این مقام شركت كشتیرانی هند گفت: پس از گفت وگوی مقام های دو كشور قرار شد یك شركت ایرانی پس از پذیرفته شدن در مزایده در طرح توسعه این بندر ؛ با هند مشاركت داشته باشد.
یك گروه از نمایندگان شركت های هندی علاقمند به سرمایه گذاری در چابهار كه هفته گذشته برای گفت وگو با مقامات ایرانی به تهران سفر كرده بودند با مثبت ارزیابی كردن نتایج گفت وگوهای خود با مقامات كشورمان اعلام كردند: گفت وگوها برای اجرای این توافقنامه به خوبی پیش می رود.
كارشناسان هندی اعلام كردند كه سفر 'نارندا مودی' نخست وزیر هند به تهران كه گفته می شود در اوایل سال میلادی آینده انجام می شود گام مهمی برای رفع مشكلات موجود در توافقنامه چابهار خواهد بود.
مقامات هندی همچنین دیدار 'نارندرا مودی' نخست وزیر هند ودكتر 'روحانی' رییس جمهوری ایران در اوفای روسیه را گام مهمی برای توسعه هرچه بیشتر روابط دو كشور دانستند.
روزنامه 'اكونومیك تایمز' نیز روز جمعه در مطلبی نوشت: پس از بسته شدن پرونده ایران در شورای حكام آژانس بین المللی انرژی هسته ای ، شرایط برای سرمایه گذاری در بندر چابهار و ایران مناسب تر شده است.
به نوشته این روزنامه ، ایران خواستار اجرای سریعتر تعهدات هند برای سرمایه گذاری در بندر چابهار است و بارها مقامات ایرانی این مطلب را به این كشور گوشزد كرده اند.
در ادامه مطلب آمده است: هند متعهد شده است كه 15 میلیون دلار باقی مانده از سرمایه گذاری 100 میلیون دلار را در طرح های دیگر در ایران سرمایه گذاری كند.
ایران پیشنهاد سرمایه گذاری در ساخت خط راه آهن چابهار به زاهدان به مسافت 500 كیلومتر را به هند داده است.
راه آهن زاهدان، مركز استان سیستان و بلوچستان به شبكه سراسری راه آهن ایران متصل است و زمانی كه خط آهن چابهار- زاهدان تكمیل شود، این مسیر به كریدور حمل و نقل شمال - جنوب متصل خواهد شد و دسترسی هند را به كشور هایی از جمله تركمنستان و جمهوری آذربایجان آسان خواهد كرد.
بندر چابهار همچنین می تواند به جاده تجاری دلارام – زرنج كه توسط هند در افغانستان ساخته شده است ؛ متصل شود.
وزیر كشتیرانی ، بزرگراه ها و حمل ونقل هند پیشتر اعلام كرده بود كه این كشور درنظر دارد حدود یك تریلیون روپیه (15 میلیارد و 625 میلیون دلار) در بندر چابهار ایران سرمایه گذاری كند.
«نیتین گادكاری» چندی پیش در گفت وگو با خبرنگاران در دهلی افزود: این سرمایه گذاری مشروط به موافقت ایران برای كاهش قیمت گاز تحویلی است.
'گادكری' در خصوص قیمت گاز موردنیاز طرح های هند در بندر چابهار، گفت كه ایران آمادگی خود را برای تامین گاز به قیمت واحدی 2.95 ( دو ممیز 95 )دلار اعلام كرده است ولی هند خواستار كاهش بیشتر قیمت گاز است.
قیمت پیشنهادی ایران برای گاز كمتر از قیمتی است كه هند در حال حاضر برای خرید گاز از بازار آزاد پرداخت می كند و قیمت گاز وارداتی دراز مدت از قطر 4 برابر قیمت پیشنهادی تهران است.
هند و ایران، درحال گفت وگو برای احداث كارخانه اوره در بندر چابهار با استفاده از گاز و طرح توسعه حوزه گاز 'فرزاد ب' هستند.
هند سالانه 8 الی 9 میلیون تن اوره از خارج وارد می كند و این كشور اكنون با ایران برای پرداخت 1.5 (1 ممیز 5) دلار برای هر یك واحد گاز مذاكره می كند.
به نظر می رسد هندی ها این بار نیز برای امتیازگیری هرچه بیشتر همان دیپلماسی وقت كشی خود را با صبر و حوصله مثال زدنی خود دنبال می كنند.
چابهار در 700 كیلومتری جنوب زاهدان مركز استان سیستان و بلوچستان و در سواحل دریای عمان معروف به مكران واقع شده است.
**آساق*267*1600**1392