۲۹ آذر ۱۳۹۴،‏ ۸:۰۵
کد خبر: 81885746
۰ نفر
سرطان قابل اجتناب است؛ سالم زندگی كنید

تهران-ایرنا-مطالعات جدید نشان می دهد كه سبك زندگی و عوامل محیطی، عامل 70 تا 90 درصد انواع سرطان است.

به گزارش گروه اخبارعلمی ایرنا ازساینس، مطالعات محققان دانشگاه استونی بروك نیویورك نشان می دهد، عوامل محیطی و سبك زندگی از جمله سیگار، رژیم غذایی شیرین، پرچرب و پركالری، حمام آفتاب و روش های برنزه كردن، نوشیدن الكل و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی نسبت به جهش تصادفی پروتئین DNA، نقش بیشتری در ابتلا به سرطان دارند. محققان جهش ژنتیكی را عوامل درونی (Intrinsic factors) و عوامل محیطی و شیوه زندگی را خطرات خارجی (extrinsic risks) نامیده اند و این مطالعه نشان می دهد عوامل درونی 10 تا 30 درصد و خطرات خارجی 70 تا 90 درصد در بروز سرطان نقش دارند.
این مطالعه نشان می دهد كه سرطان با رعایت سبك زندگی صحیح و تغییر مثبت در شیوه زندگی قابل اجتناب است. علاوه بر رژیم غذایی سالم، ورزش روزانه، پرهیز از سیگار و الكل و اتخاذ اقدامات مناسب برای جلوگیری از تابش نور آفتاب به پوست، واكسیناسیون و غربالگری مداوم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رژیم غذایی مدیترانه ای كه شامل سبزیجات، میوه، غلات، آجیل، ماهی و روغن زیتون است، بیشترین تاثیر را در مقابله با سرطان دارد.
محققان دانشگاه جان هاپكینز در اوایل سال جاری مطالعه ای در مورد سرطان انجام دادند كه نشان می داد 65 درصد موارد سرطان در نتیجه جهش تصادفی پروتئین DNA بوجود می آید و 35 درصد باقیمانده به دلیل تركیب جهش DNA ، عوامل محیطی و ژنتیكی شكل می گیرد. مطالعات جدید كاملا با این نتیجه متناقض است و این فرضیه را به شدت رد می كند و نشان می دهد خطرات خارجی و محیطی 70 تا 90 درصد در شكل گیری سرطان نقش دارند.

****علائمی در باره سرطان كه نباید نادیده گرفته شود

پژوهشگران معتقدند كه علائمی مانند سرفه مزمن، درد كمر و لگن، تغییر ناگهانی رنگ پوست، خونریزی بی دلیل و كاهش ناگهانی وزن، جزء مهمترین فاكتورهای تشخیص سرطان هستند و در صورت مشاهده نباید نادیده گرفته شوند. برخی سرطان ها علایم اولیه ای ندارند و زمانی بروز می كنند كه بیماری پیشرفت كرده است و درمان با مشكل مواجه می شود. ولی علایم مهمی وجود دارند كه می توانند نشانه ای از بیماری باشند. محققان معتقدند كه این علایم نباید نادیده گرفته شوند و در صورت بروز باید در اولین فرصت به پزشك مراجعه شود. این علایم عبارتند از :
*** نفخ در زنان
نفخ مزمن و بدون دلیل می تواند یكی از علایم سرطان تخمدان باشد. اگر نفخ با علایمی مانند درد لگن ، درد كمر و پشت یا احساس سیری زودهنگام همراه باشد، باید جدی گرفته شود و در اولین فرصت باید به پزشك مراجعه شود.
*** درد شكم یا لگن خاصره در زنان
درد شكم و لگن اگر با علایمی مانند نفخ، مشكل در غذاخوردن و مشكلات ادراری همراه باشد، می تواند نشانه سرطان تخمدان باشد و باید جدی گرفته شود.
*** درد مزمن پشت و كمر در مردان
كمر درد می تواند علایم مختلفی داشته باشد ولی یكی از مهمترین علایم سرطان روده بزرگ و پروستات، درد مزمن پشت، كمر و لگن است.
***درد و تورم در ناحیه كشاله ران و لگن
درد مزمن در ناحیه كشاله ران و لگن می تواند یكی از نشانه های سرطان پروستات باشد.
*** خونریزی نامنظم در زنان
خونریزی نامنظم خارج از چرخه قاعدگی یا پس از یائسگی، می تواند یكی از نشانه های عفونت یا سرطان دهانه رحم قلمداد شود.
*** سرفه مداوم در زنان و مردان
سرفه معمولا یكی از ابتدایی ترین علایم سرماخوردگی است؛ ولی چنانچه مزمن باشد و بیش از چندین ماه طول بكشد، می تواند علامت سرطان ریه، تیرویید یا گلو باشد.
*** تغییرات در دفع ادرار و مدفوع
تغییرات دفع ادرار و مدفوع گاهی با توجه به رژیم غذایی طبیعی است، ولی چنانچه این تغییرات دائم باشد یا دفع همراه با خونریزی باشد، حتما باید به پزشك مراجعه شود.
*** كاهش ناگهانی وزن
كاهش ناگهانی وزن یكی از مهمترین دلایلی است كه حتما باید به پزشك مراجعه شود و اولین قدم در تشخیص، یك آزمایش خون ساده است.
-احساس توده در سینه، گردن و زیر بغل
-تورم غدد لنفاوی
-تغییر رنگ پوست و مشاهده جوش و خال با ظاهر غیر متعارف
-تغییر رنگ خال ها
-تغییر رنگ زبان و مشاهده توده های سفید رنگ روی زبان و در دهان
-احساس خستگی مزمن
این علایم می توانند علایم سایر بیماری ها یا اختلال در عملكرد ارگان های بدن باشند، ولی در صورت تدام بهتر است حتما به پزشك متخصص مراجعه شود.
به گزارش مركز كنترل و پیشگیری از بیماری ها، در سال جاری یك میلیون و 658 هزار و 370 نفر در آمریكا به سرطان مبتلا شدند و حدود 589 هزار و 430 نفر جان خود را از دست دادند. سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان همچنان شایع ترین محسوب می شود. نتایج این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.
علمی (6) ** 9259**1440