۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۳:۱۹
کد خبر: 81885676
۰ نفر
استقرار سپر موشكي آمريكا در روماني

بلگراد-ايرنا- رسانه هاي خبري صربستان گزارش دادند كه آمريكا و ناتو در باره محل استقرار سامانه ضد موشكي در پايگاهي در جنوب روماني كه مي بايستي در سال آينده ميلادي شروع بكار كند به توافق رسيدند.

به گزارش ايرنا، رسانه هاي خبري صربستان روز شنبه نوشتند كه روسيه با پروسه سپر موشكي آمريكا و ناتو در اروپا مخالفت مي ورزد و اين در حاليست كه مقامات ناتو بر اين امر تاكيد دارند كه نقش سپر موشكي حفاظت از اعضاي ناتو در برابر حملات احتمالي خاورميانه است.
بنا به اين گزارش، آمريكا و روماني در بيانيه اي مشترك اعلام كردند كه قطعات سامانه سپر موشكي در شهر دوسل در جنوب روماني دراختيار نيروي دريايي آمريكا و فرمانده ارتش آمريكا در اروپا قرارگرفته است.
«هانس كلم» سفير سفارت آمريكا در روماني نيز در اين مورد گفت كه سپر موشكي در مقابل روسيه نيست و امكانات تضعيف روسيه را نيز ندارد و چندين بار به روسيه نيز در اين مورد توضيح داده شده است.
سامانه‌ هاي دفاعي ضد موشكي آمريكا كه در حال استقرار در اروپا است به موشك هاي استاندارد-3 (SM-3 Block IIB) مجهز هستند و رادارهاي اين سامانه ها مي‌توانند موشك‌هاي بالستيك ميان برد و قاره پيماي روسيه با برد بيش از 5 هزار 500 كيلومتر را رهگيري كنند.
اين سامانه ها همچنين مي توانند قابليت‌ هاي بازدارندگي روسيه را به خطر انداخته و به آمريكا برتري قابل توجهي در صحنه توازن نيروهاي راهبردي بدهد.
نگراني‌ اصلي روس‌ ها از استقرار سامانه سپرموشكي آمريكا در اروپـا به دليل از ميان رفتن توازن راهبردي روسيه با آمريكا است و به همين دليل مسكو به هيچ وجه خواهان روند موجود در زمينه استقرار قطعات مختلف سپر موشكي آمريكا و ناتو در اروپا نيست.
موضوع استقرار سپر موشكي آمريكا در روماني از زمان رياست جمهوري جرج بوش آغاز شد و در آن زمان تنش هايي را ميان روسيه و آمريكا بوجود آورد. اين موضوع براي مدتي به دليل مشكلات مالي متوقف ماند اما در سال هاي اخير مجددا استقرار آن از سر گرفته شد.
در يك سال اخير و بخصوص چند ماه گذشته با توجه به نتيجه مثبت در مذاكرات هسته اي ايران، روسيه اعلام كرده بود كه نيازي به استقرار سپر موشكي در روماني نيست اما آمريكا بدون توجه به دلايل روسيه، نصب و راه اندازي سامانه سپر موشكي را ادامه داد.
روس ها نيز با ابداع موشك هاي جديد كه سرعت آنها تا 11 هزار و 200 كيلومتر در ساعت است، قادر هستند كه موشك هاي خود را به هر نقطه از جهان پرتاب كنند به طوريكه سپر موشكي آمريكا و ناتو قادر به از بين بردن آنها نباشند.
نسل جديد موشك‌هاي قاره‌ پيماي روسي با نام «توپول ‌ام» آزمايش شده است كه توانايي گذر از هر سيستم دفاع ضدموشكي را دارد.
شبس*اروپام**436**1565