۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۲:۵۶
کد خبر: 81885665
۰ نفر
چند خبر از شهرداري قم

قم - ايرنا - راه اندازي فرهنگسراي خانواده، اجراي 26 عمليات امداد، وضعيت دكه هاي مطبوعاتي، نصب المان با معماري اسلامي و ايراني و سامانه 137از جمله خبرهاي انعكاس يافته از سوي روابط عمومي شهرداري قم است.

به گزارش شنبه شب ايرنا به نقل از روابط عمومي شهرداري قم، سرپرست سازمان فرهنگي، هنري و ورزشي شهرداري قم از راه اندازي فرهنگسراي خانواده در قم خبر داد و با اشاره به اينكه يكي از مهم ‌ترين ماموريت ‌هاي سازمان فرهنگي ورزشي موضوعات اجتماعي است، گفت: اين سازمان بايد در دو بخش سلبي و ايجابي فعاليت ‌هاي فراگيري در سطح قم داشته باشد.
سيد رسول موسوي نژاديان گفت: با توجه به اينكه يكي دو سال از تاسيس اين سازمان گذشته در حوزه زيرساخت ‌هاي خدمات اجتماعي اقدامات جدي صورت نگرفته و بر همين اساس مورد تاكيد هيات مديره است كه استفاده حداكثري از ظرفيت موجود و برنامه‌ ريزي براي ايجاد زيرساخت صورت بگيرد.
وي با بيان اينكه برنامه ريزي در اين زمينه انجام شده است، گفت: نتيجه برنامه ‌هاي در نظر گرفته شده اين شد كه با همكاري سازمان بهزيستي استان سه مركز خدمات اجتماعي طي ماه‌ هاي اخير راه اندازي شده است و براي چهار مركز جديد هم كه تا پايان سال به بهره برداري مي ‌رسد اقدامات لازم صورت گرفته است.
وي عنوان كرد: اين مراكز به آسيب ‌هاي اجتماعي در بخش مشاوره رسيدگي مي كنند و در زمينه مسائل ايجابي مهم ‌ترين اقدام، در نظر گرفتن بهترين و استانداردترين ساختمان بوده كه در قالب فرهنگسرا كوثر ساخته شده است.
وي ادامه داد: اين ساختمان پيش از اين اداري بوده است ولي به منظور راه اندازي نخستين فرهنگسراي تخصصي خانواده تخليه شد و در حال آماده سازي و تجهيز است كه تا قبل از دهه فجر راه اندازي شود و خدمات در زمينه اجتماعي به خصوص، ايجابي ارائه مي ‌دهد.

* انجام 26 عمليات امداد و نجات توسط سازمان آتش نشاني
مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري قم از انجام 26 عمليات در 48 ساعت گذشته و بر جاي ماندن دو مصدوم خبر داد و گفت:
سه مورد محبوس شدن داخل منزل، انگشتربري، محبوس شدن در آسانسور، گير كردن لاي پل خيابان و واژگون شدن كاميون اتفاق افتاده است.
عباس جعفري با بيان اينكه در 48 ساعت گذشته 10 مورد علميات ايمن سازي انجام شده است، افزود: بازگشايي در شش مورد، رهاسازي گربه دو مورد، تركيدگي لوله شوفاژ و جاري شدن آب و قطع آژير نيز از جمله موارد ايمن سازي است.
وي با اشاره به حادثه واژگوني كاميون گفت: در مقابل ورودي شهرك شكوهيه يك دستگاه كاميون واژگون شد كه با اعزام تيم نجات ايستگاه دو ضمن خارج كردن دو مصدوم و تحويل مصدومين به اورژانس، خودرو و محل ايمن سازي شدند.
مديرعامل سازمان آتش‌نشاني و خدمات ايمني شهرداري قم به 9 مورد اطفا حريق اشاره و خاطرنشان كرد: اطفاي حريق دو مورد منزل، سه مغازه، الوار چوب، درخت، ضايعات و كارگاه توليد مبل انجام شده است.

* جلوگيري از افزايش دكه ‌هاي مطبوعاتي و تنقلات در سطح شهر
مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره بار شهرداري قم خاطرنشان كرد: بنا داريم بر اساس توافق با مناطق تا جايي كه بتوانيم از افزايش دكه‌ هاي مطبوعاتي و تنقلات جلوگيري ‌كنيم تا دكه جديد راه‌اندازي نشود.
عليرضا مظفري با اشاره به افزايش تعداد دكه ‌هاي مطبوعاتي و تنقلات در سطح شهر قم گفت: كساني كه تقاضاي ايجاد دكه ‌هاي مطبوعاتي دارند بايد درخواست خود را ارائه كرده و در مناقصه‌ ها و مزايده‌ هاي سازمان شركت كنند و پس از كسب حد نصاب قانوني مزايده، قرارداد محل اجاره با آنها منعقد مي ‌شود.
وي خاطرنشان كرد: حدود 40 دكه در سطح شهر است و بنا نيست دكه ‌هاي سطح شهر را افزايش دهيم بر اساس سياست ‌هاي جديد راه ‌اندازي فروشگاه‌ هايي در دستور كار قرار گرفته است تا بتوانند نيازهاي عمومي مردم را برطرف كنند.
مديرعامل سازمان ميادين ميوه و تره بار شهرداري قم يادآور شد: جانمايي دكه‌ هاي مطبوعاتي با هماهنگي مناطق است و مكاني كه در ترافيك تاثير نداشته باشد و منظر شهري را تخريب نكند، در دستور كار قرار گرفته است.

* نصب المان‌ هاي مطابق با معماري ايراني و اسلامي در ورودي شهر
مديرعامل سازمان زيبا سازي شهرداري قم از نصب المان‌هاي جديد مطابق با معماري ايراني اسلامي در ورودي شهر خبر داد و با اشاره به اهميت توجه به زيباسازي ورودي شهر گفت: ورودي هر شهري در واقع معرف آن شهر است از اينرو رسيدگي به اين مهم از اهميت بسياري برخوردار است كه در قم نيز مورد توجه قرار گرفته است.
اسماعيل فتحي گفت: المان ‌هاي شهر قم بايد هماهنگ با نماد‌هاي شهري مناسب با شهر كريمه اهل بيت(س) كار شود و ورودي زيبايي بر گرفته از معماري ايراني اسلامي انجام بگيرد و برنامه ‌ريزي هاي لازم انجام شده است و اميداريم بتوانيم تا پيش از سال جديد به نصب اين المان ‌ها بپردازيم و گامي در راستاي زيباسازي ورودي شهر برداريم.
وي از طراحي المان ‌هاي مناسب براي ورودي شهر خبر داد و افزود: المان ‌هايي براي قرار گرفتن و نصب در ورودي شهر در دست تهيه است كه مقرر شده است هم براي ورودي تهران و هم از سمت جعفريه كار‌هاي مناسبي انجام شود كه در حال حاضر اين المان ‌ها در مرحله مطالعات قرار دارند.
وي در بخش ديگر سخنان خود، گفت: 150 متر مربع نقاشي ديواري به مناسبت گراميداشت ميلاد نبي مكرم اسلام در شهر قم ترسيم مي‌ شود و به مناسبت ايام ماه پربركت ربيع الاول 400 ميله پرچم عمودي به سفارش اين سازمان تهيه شده كه در مناطق هشت گانه قم نصب مي شود.
مديرعامل سازمان زيباسازي شهرداري قم همچنين از ساخت دو المان به نام مبارك حضرت محمد(ص)‌ به عنوان نماد شهري در اين ايام خبر داد و اظهار كرد: 120 المان نوري هم به نام حضرت محمد(ص)‌ ايجاد شده است.
وي سهم هر منطقه در المان‌هاي نوري را 15 المان ذكر و خاطرنشان كرد: به مناسبت گراميداشت هفته وحدت، تمام سازه‌ هاي شهري در اختيار سازمان زيباسازي شهرداري قم قرار گرفته است.

* ارتباط تلفني بيش از 4 هزار شهروند با سامانه 137
سرپرست سامانه 137 شهرداري قم گفت: در طول دو هفته گذشته كل تماس‌ شهروندان از نقاط مختلف شهر قم، چهار هزار و 741 پيام با موضوعات مختلف بوده كه پس از بيان مشكلات درخواست پيگيري داشته‌اند.
ابراهيم خسروي با اشاره به اينكه بيشترين تماس مربوط به سد معبر بوده است، افزود:780 پيام درباره سد معبر و 495 تماس در زمينه برف روبي، برف تكاني درختان و ديگر موارد مربوط به برف توسط شهروندان از مناطق مختلف به ثبت رسيده است.
وي گفت: در زمينه اطلاع رساني فعاليت ‌ها و خدمات شهرداري قم 415 مورد تماس با اين سامانه برقرار شده است و همچنين در اين مدت شهروندان قمي 396 مورد آسفالت درخواست كرده اند كه توسط مسئولان مورد پيگيري قرار گرفته است.
خسروي از برقراري 387 تماس درخصوص توسعه فضاي سبز مناطق هشت گانه خبر داد و خاطرنشان كرد: موضوع هاي بازيافت از قبيل رفت و روب و رفع گل و لاي نيز 227 تماس را به خود اختصاص داده است.
سرپرست سامانه 137 شهرداري قم گفت: سامانه 137 پل ارتباطي مردم با مسئولان امور شهري است تا مشكلات خود را از اين راه به اطلاع مسئولان برسانند و آنها نيز در راستاي رفع مشكلات مطرح شده اقدام هاي لازم را انجام دهند. ك/3
7406/ 6133/