تظاهرات معدنچیان در انگلیس

لندن - ایرنا- هزاران معدنچی و خانواده‌های آنها روز شنبه به دنبال بسته شدن آخرین معدن زیرزمینی زغال‌سنگ انگلستان، در منطقه یوركشایر غربی به تظاهرات پرداختند.

به گزارش ایرنا، آخرین معدن فعال زیرزمینی زغال‌سنگ انگلستان در منطقه «یوركشایر شمالی» روز جمعه گذشته به دلیل آنچه مقرون ‌به ‌صرفه ندانستن بهره‌برداری از این‌ گونه معادن عنوان شده است، تعطیل شد.
به گفته منابع انگلیسی، با تعطیل شدن این معدن زغال‌سنگ كه به معنای پایان یك عصر از صنعت زغال‌سنگ در انگلستان به شمار می‌آید، صدها فرصت شغلی در منطقه یوركشایر شمالی نیز از دست رفت .
تارنمای روزنامه گاردین روز شنبه نوشت : معدنچیان در تظاهرات روز شنبه كه از مركز شهر 'نوتینگلی ' در یوركشایر شمالی، به سمت كلوپ اجتماعی معدنچی‌ها صورت گرفته علیه حزب محافظه‌كار شعار دادند و خواستار حمایت از صنعت زغال‌سنگ انگلستان شدند.
به نوشته گاردین، یوته كوپر نماینده پارلمانی حزب كارگر نیز در جریان این تظاهرات گفت حضور پرشمار مردم در این حركت اعتراضی نشانگر حمایت گسترده از جامعه معدن كاران انگلستان به شمار می‌آید.
روزنامه گاردین نوشت: سخنرانان در جریان این حركت اعتراضی خواستار حمایت دولت انگلستان از صنعت رو به زوال معدن در این كشور شدند.
انگلستان در نظر دارد تا سال 2025 میلادی اكثر نیروگاه‌های حرارتی كشور كه با زغال‌سنگ كار می‌كنند را نیز تعطیل كند.
در دهه نخست و 20 میلادی یعنی اوج فعالیت معادن زغال‌سنگ و تولید فولاد، حدود یك هزار معدن در شمال انگلستان، در اسكاتلند و ولز فعالیت داشتند و یك‌میلیون و 200 هزار نفر را به كار گرفته بودند.
اوج تولید زغال‌سنگ انگلیس مربوط به سال 1913 میلادی است كه 287 میلیون تن گزارش‌شده است كه تا اواخر دهه 50 این تولید انبوه اما در مقیاس كمتر همچنان ادامه می‌یابد.
اما كاهش شدید تولیدات زغال‌سنگ در انگلیس همزمان با افزایش استفاده از سایر منابع انرژی و واردات زیاد زغال سنگ در بیش از سه دهه گذشته صورت می‌گیرد.
براساس گزارش‌های رسمی ، در سال 1981 تولید زغال‌سنگ انگلیس در حدود 125 میلیون تن در سال بوده است و این رقم در سال گذشته میلادی به كمتر از 20 میلیون تن رسید.
این درحالی‌كه است كه براساس گزارش‌های یادشده، میزان واردات این كشور از سال 1981 میلادی كه در حدود صفر بوده ، در سال گذشته نزدیك به 40 میلیون تن بوده است.
در حال حاضر علاوه بر معادن زغال‌سنگ در انگلیس، صنعت فولاد این كشور نیز در حال فاصله گرفتن از سال‌های پرفروغش است.
براساس گزارش‌های تایید شده در ماه‌های اخیر بیش از 3 هزار و 300 نفر از شاغلین در صنعت فولاد انگلیس بیكار و یك هزار و 700 نفر دیگر در معرض خطر بیكاری قرار گرفته‌اند.
با توجه به این وضعیت، در چند مدت اخیر، از هر شش نفر شاغل در صنعت فولاد انگلیس یك نفر به‌صف بیكاران پیوسته‌ است.
براساس آمارهای موجود درحالی‌كه حاضر (2015) قریب به 30 هزار نفر در صنعت فولاد انگلیس مشغول به كار هستند و این در حالی است كه در سال 1970 میلادی این رقم 280هزار نفر بوده است.
اتحادیه‌های كارگری نیز در این میان از دولت انگلیس درخواست كرده‌اند برای نجات صنعت فولاد این كشور دخالت كند.
براساس آمارهای رسمی تولید فولاد سالانه انگلیس در سال 1997 میلادی بیش از 18 میلیون تن بوده و این رقم در سال گذشته میلادی به حدود 12 میلیون تن كاهش‌یافته است.
اروپام**4**1552