آزادی شیخ زكزكی بایدمطالبه همه مجامع حقوق بشری از حكومت نیجریه باشد

قم- ایرنا - دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی گفت: مجامع حقوق بشری باید از حكومت نیجریه برای آزادی رهبر شیعیان این كشور مطالبه گری كنند.

به گزارش ایرنا، آیت الله محسن اراكی شنبه شب در مراسم بزرگداشت شهدای نیجریه در شبستان امام (ره) حرم حضرت معصومه(س) قم، شیخ ابراهیم زكزكی رهبر شیعیان نیجریه را انسانی بزرگ و وارسته ای توصیف كرد و اظهار داشت: همه مجامع حقوق بشری باید از حكومت نیجریه و نظامیان این كشور بخواهند كه این مرد بزرگ و مورد احترام صدها میلیون انسان در سراسر جهان را به طور كامل آزاد كنند.
وی با بیان اینكه همه رهبران سیاسی، فكری، علمی، دینی و افراد صاحب نفوذ در نیجریه نیز باید در این زمینه نقش خود را به خوبی ایفا كنند، تصریح كرد: ملت ایران و همه ملت های آزاده دنیا به هیچ وجه مسببان این جنایت را رها نخواهند كرد و تا زمان تحقق محاكمه این جنایتكاران پیگیری های لازم را انجام خواهند داد.
اراكی همچنین كشتار شیعیان و مسلمانان در قلب قاره آفریقا را حادثه ای حایز اهمیت دانست و افزود: این واقعه از بزرگترین و دلخراش ترین فجایعی است كه هم اكنون قرن حاضر به خود می بیند.
وی افزود: بدون شك حمله مسلحانه به اجتماع صدها انسان وارسته، پاك، دل به خدا داده و با تقوی كه به منظور سوگواری برای خاندان عصمت و طهارت گردهم جمع شده بودند، بدون اینكه جرمی مرتكب و یا به كسی متعرض شده باشند، حادثه سنگینی است.
دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب با تاكید بر واكنش و عكس العمل جدی جامعه بشری و مجامع مدعی دفاع از حقوق بشر نسبت به این حادثه، تصریح كرد: سران سیاسی كشورهای دنیا به ویژه كشورهای اسلامی باید با بازماندگان شهدای این حادثه همدردی و همبستگی خود را ابراز نمایند.
اراكی همچنین با انتقاد از برخی سران كشورهای اسلامی به خاطر اعلام همبستگی با جنایتكاران این حادثه، اظهار داشت: وظیفه همه صاحب منبران و صاحبان قلم و قدرت و همه كسانی كه می توانند به نوعی تاثیر گذار باشند، این است كه حمایت و همبستگی خود را با بازماندگان شهیدان این حادثه اعلام نموده و با صدای بلند بر علیه مرتكبان این حادثه فریاد اعتراض سر دهند.
وی با تاكید بر اینكه همه جهانیان باید خواستار مجازات و محاكمه جدی مرتكبان این جنایت شوند، خاطرنشان كرد: هر گونه واكنش نسبت به این فاجعه در حقیقت اعتراض به كسانی كه با جنایتكاران اعلام همبستگی كرده اند، نیز محسوب می شود.
دبیركل مجمع جهانی تقریب مذاهب تصریح كرد: یكی از بزرگترین حادثه های تروریستی در قلب آفریقا رخ می دهد، پس چگونه می شود كه سیاستمداران آفریقا و سایر مناطق دنیا نسبت به آن واكنش مناسبی نشان نمی دهند، اگر این شیوه كه حاكمان و صاحبان قدرت و سلاح دست خود را برای هر جنایتی گشوده ببینند، مرسوم شود، بدون شك در نقاط مختلف آفریقا و جهان حادثه هایی بدتر و پر فاجعه تر از آن را شاهد خواهیم بود.
اراكی همچنین با بیان اینكه هدف از برگزاری این اجتماع عظیم در واقع رساندن صدای اعتراض حوزه علمیه قم به عنوان بزرگترین حوزه علمیه اسلامی در منطقه آسیا و همه دنیاست، افزود: ما به این حادثه فاجعه بار معترضیم و همچنین معتقدیم كه كسانی كه دستشان به خون این شهیدان آلوده شده جانیان خطرناكی هستند كه اگر دستشان برسد فجایع دیگری را هم مرتكب خواهند شد.
وی با اشاره به ضرورت محاكمه عاملان اصلی این جنایت هولناك در دادگاه های بین المللی، گفت: چگونه است، كه این دادگاه ها، یك حاكمی مانند عمر البشیر رئیس جمهور سودان را به جرم ثابت نشده محكوم و ضمن بستن راه همه كشورها بر او، آن را به عنوان یك تبهكار و مجرم تحت تعقیب قرار می دهند، ولی كسانی كه در روز روشن مرتكب این جنایت می شوند را از هر گونه محاكمه و حساب و كتابی درامان می گذارند.
در این مراسم شخصیت هایی همچون آیات شبیری زنجانی، هاشمی شاهرودی، حسینی بوشهری، حجج اسلام سعیدی تولیت آستان مقدس حضرت معصومه، اعرافی رئیس جامعه المصطفی، اعضای جامعه مدرسین، استاندار قم، رئیس شورای اسلامی شهر و نمایندگان قم در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.
این مراسم به همت جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، آستان مقدس حضرت معصومه، شورای عالی مدیریت حوزه، جامعه المصطفی، مجمع تقریب مذاهب اسلامی و چند موسسه و نهاد فرهنگی و حوزوی دیگر ترتیب یافته بود.
طی روزهای گذشته جامعه مسلمانان شیعه نیجریه هدف حملات متعدد ارتش این كشور قرار داشته است.
ارتش نیجریه اخیرا با حمله به یك حسینیه شیعیان و خانه شیخ ابراهیم زكزكی رهبر جامعه شیعیان این كشور در شهر زاریا در ایالت كادونا، صدها تن را قتل عام كرد.
ك/3
شبس 7403 / 1175**1565