آيت الله هاشمي شاهرودي:تبريك پادشاه عربستان به عاملان جنايت نيجريه شرم آور است

قم - ايرنا - نايب رئيس مجلس خبرگان رهبري گفت: ائتلاف عربستان با آمريكا و نظام سلطه، مصداق بارز تولي كفار است و تبريك پادشاه عربستان به عاملان جنايت نيجريه خفت بار و شرم آور است.

به گزارش ايرنا از مركز خبر حوزه، آيت الله سيد محمود هاشمي شاهرودي روز شنبه در درس خارج فقه خود با اشاره به فزوني معنادار جناياتي كه بر جهان اسلام روا مي شود، گفت: حمله و كشتار شيعيان بي گناه نيجريه در كشوري كه قريب به 15 ميليون نفر شيعه در آن زندگي مي كنند و حكومت به ظاهر مسلمان بر آن حاكميت دارد، يكي از نمونه هاي دردآور اين جنايت هاي شكننده بر پيكر اسلام است.
وي افزود: در كشوري كه بوكوحرام انسان هاي بي گناه را مي كشد و زن و كودك را به بردگي مي برد و هيج اقدام موثري با آن صورت نمي گيرد و در كشوري كه اديان ديگر در انجام فرائض و شعائر ديني خود آزاد شمرده مي شوند، اما نزيك به 15 ميليون مسلمان شيعه در كشور اسلامي به جرم تشيع بدون آنكه فعاليت نظامي و يا امنيتي بر ضد انسان هاي بي گناه انجام داده باشند و فقط به جرم ديدگاه انقلابي يا اقامه شعائر مذهبي و مراسم عزاداري سيد الشهدا(ع) و يا تظاهرات بر عليه رژيم خبيث اسراييل، با خشونت مواجه مي شوند و به خاك و خون كشيده مي شوند و رهبر و عالم بزرگوار آنها علامه زكزاكي مورد هتك حرمت قرار مي گيرد.
وي برخورد دوگانه غرب و مزدوران آنها در منطقه را با مقوله تروريسم، يكي از آشكارترين مصاديق تزوير و دروغ دانست و نسبت به حركت شوم و كاذب ائتلاف ضد تروريسم كه به بهانه مقابله با تروريسم و تحت پوشش اين عنوان موجه، به تقويت تروريسم و تكفير در منطقه و حذف جريان هاي مردمي و پيشبرد اهداف كثيف صهيونيزم در جهان اسلام و منطقه مي پردازد؛ هشدار داد.
آيت الله هاشمي شاهرودي، اين دست جنايت هاي غيرانساني را كاشف از يك فتنه تمام عيار و گسترده بر ضداسلام و مسلمانان ارزيابي كرد كه با مركزيت آل سعود، سياست هاي شوم نظام سلطه و صهيونيزم بين المللي را در منطقه و جهان اسلام دنبال مي كند.
استاد حوزه علميه، فعاليت هاي تروريستي و قتل زن و كودك و غيرنظاميان در يمن و بحرين و سوريه و عراق را تكه هاي ديگر اين نقشه شيطاني برشمرد و گفت: به بهانه مبارزه با تروريسم و با رهبري آمريكا و اسراييل و زير پوشش عنوان اتئلاف ضد تروريسم، طرح توليد و تكثير جريان هاي تروريستي و خطرناك را در جهان اسلام محقق مي سازد.
وي، با يادآوري توفيقات چشمگير انقلاب اسلامي در جلب توجه دل هاي همه مسلمانان و انسان هاي آزاده به خود و شكل گيري بيداري اسلامي در امت بزرگ اسلام به ويژه محوريت و قيادت معنوي امام راحل(ره) بر جهان اسلام و قلب هاي همه مسلمانان، تهديد و ترور و كشتار و جنايت هاي اخير را، واكنش نظام سلطه و آمريكا و اسراييل و مزدوران منطقه اي آنها، به توسعه نگاه انقلابي برآمده از اسلام ناب دانست.
رئيس سابق قوه قضاييه، با مقايسه فتنه تكفير با خوارج صدر اسلام و ريشه كني خوارج به دست اميرالمؤمنين(ع) گفت: بيداري و هوشياري امت اسلامي و علماي شيعه و سني و ايستادگي و مقاومت و مقابله موثر همه اركان نظام اسلامي و ارگان ها و سازمان هاي مسئول در برابر اين فتنه لازم است.
آيت الله هاشمي شاهرودي با اشاره به عنصر ولايت به شكل عام و ولايت فقيه به طور خاص در فقه شيعي و اعتقاد به ظهور امام عصر(عج) در انديشه شيعي، عدم شكل گيري جريان هاي افراطي و تكفيري در بستر تفكر شيعي را ناشي از اين عنصر مترقي ارزيابي كرد و خلاء انديشه سياسي مبتني بر حاكميت ديني در دنياي اسلام را راه نفوذ چنين تفكرهاي افراطي و خبيثي دانست كه علما و انديشمندان اسلامي، بايد به مقابله با اين نفوذ خطرناك بپردازند.
نايب رئيس مجلس خبرگان رهبري در پايان، هفته وحدت را موقعيت خوبي براي اتحاد امت اسلامي و علماي شيعه و سني براي دفع فتنه تكفير و تبليغ و ترويج اسلام ناب محمدي، ارزيابي نمود و اقدام هاي عملي و مؤثر را در اين عرصه خواستار شد.
طي روزهاي گذشته جامعه مسلمانان شيعه نيجريه هدف حملات متعدد ارتش اين كشور قرار داشته است.
ارتش نيجريه اخيرا با حمله به يك حسينيه شيعيان و خانه شيخ ابراهيم زكزاكي رهبر جامعه شيعيان اين كشور در شهر زاريا در ايالت كادونا، صدها تن را قتل عام كرد. ك/1
7406/ 1175