آیت الله هاشمی شاهرودی:تبریك پادشاه عربستان به عاملان جنایت نیجریه شرم آور است

قم - ایرنا - نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری گفت: ائتلاف عربستان با آمریكا و نظام سلطه، مصداق بارز تولی كفار است و تبریك پادشاه عربستان به عاملان جنایت نیجریه خفت بار و شرم آور است.

به گزارش ایرنا از مركز خبر حوزه، آیت الله سید محمود هاشمی شاهرودی روز شنبه در درس خارج فقه خود با اشاره به فزونی معنادار جنایاتی كه بر جهان اسلام روا می شود، گفت: حمله و كشتار شیعیان بی گناه نیجریه در كشوری كه قریب به 15 میلیون نفر شیعه در آن زندگی می كنند و حكومت به ظاهر مسلمان بر آن حاكمیت دارد، یكی از نمونه های دردآور این جنایت های شكننده بر پیكر اسلام است.
وی افزود: در كشوری كه بوكوحرام انسان های بی گناه را می كشد و زن و كودك را به بردگی می برد و هیج اقدام موثری با آن صورت نمی گیرد و در كشوری كه ادیان دیگر در انجام فرائض و شعائر دینی خود آزاد شمرده می شوند، اما نزیك به 15 میلیون مسلمان شیعه در كشور اسلامی به جرم تشیع بدون آنكه فعالیت نظامی و یا امنیتی بر ضد انسان های بی گناه انجام داده باشند و فقط به جرم دیدگاه انقلابی یا اقامه شعائر مذهبی و مراسم عزاداری سید الشهدا(ع) و یا تظاهرات بر علیه رژیم خبیث اسراییل، با خشونت مواجه می شوند و به خاك و خون كشیده می شوند و رهبر و عالم بزرگوار آنها علامه زكزاكی مورد هتك حرمت قرار می گیرد.
وی برخورد دوگانه غرب و مزدوران آنها در منطقه را با مقوله تروریسم، یكی از آشكارترین مصادیق تزویر و دروغ دانست و نسبت به حركت شوم و كاذب ائتلاف ضد تروریسم كه به بهانه مقابله با تروریسم و تحت پوشش این عنوان موجه، به تقویت تروریسم و تكفیر در منطقه و حذف جریان های مردمی و پیشبرد اهداف كثیف صهیونیزم در جهان اسلام و منطقه می پردازد؛ هشدار داد.
آیت الله هاشمی شاهرودی، این دست جنایت های غیرانسانی را كاشف از یك فتنه تمام عیار و گسترده بر ضداسلام و مسلمانان ارزیابی كرد كه با مركزیت آل سعود، سیاست های شوم نظام سلطه و صهیونیزم بین المللی را در منطقه و جهان اسلام دنبال می كند.
استاد حوزه علمیه، فعالیت های تروریستی و قتل زن و كودك و غیرنظامیان در یمن و بحرین و سوریه و عراق را تكه های دیگر این نقشه شیطانی برشمرد و گفت: به بهانه مبارزه با تروریسم و با رهبری آمریكا و اسراییل و زیر پوشش عنوان اتئلاف ضد تروریسم، طرح تولید و تكثیر جریان های تروریستی و خطرناك را در جهان اسلام محقق می سازد.
وی، با یادآوری توفیقات چشمگیر انقلاب اسلامی در جلب توجه دل های همه مسلمانان و انسان های آزاده به خود و شكل گیری بیداری اسلامی در امت بزرگ اسلام به ویژه محوریت و قیادت معنوی امام راحل(ره) بر جهان اسلام و قلب های همه مسلمانان، تهدید و ترور و كشتار و جنایت های اخیر را، واكنش نظام سلطه و آمریكا و اسراییل و مزدوران منطقه ای آنها، به توسعه نگاه انقلابی برآمده از اسلام ناب دانست.
رییس سابق قوه قضاییه، با مقایسه فتنه تكفیر با خوارج صدر اسلام و ریشه كنی خوارج به دست امیرالمؤمنین(ع) گفت: بیداری و هوشیاری امت اسلامی و علمای شیعه و سنی و ایستادگی و مقاومت و مقابله موثر همه اركان نظام اسلامی و ارگان ها و سازمان های مسئول در برابر این فتنه لازم است.
آیت الله هاشمی شاهرودی با اشاره به عنصر ولایت به شكل عام و ولایت فقیه به طور خاص در فقه شیعی و اعتقاد به ظهور امام عصر(عج) در اندیشه شیعی، عدم شكل گیری جریان های افراطی و تكفیری در بستر تفكر شیعی را ناشی از این عنصر مترقی ارزیابی كرد و خلاء اندیشه سیاسی مبتنی بر حاكمیت دینی در دنیای اسلام را راه نفوذ چنین تفكرهای افراطی و خبیثی دانست كه علما و اندیشمندان اسلامی، باید به مقابله با این نفوذ خطرناك بپردازند.
نایب رئیس مجلس خبرگان رهبری در پایان، هفته وحدت را موقعیت خوبی برای اتحاد امت اسلامی و علمای شیعه و سنی برای دفع فتنه تكفیر و تبلیغ و ترویج اسلام ناب محمدی، ارزیابی نمود و اقدام های عملی و مؤثر را در این عرصه خواستار شد.
طی روزهای گذشته جامعه مسلمانان شیعه نیجریه هدف حملات متعدد ارتش این كشور قرار داشته است.
ارتش نیجریه اخیرا با حمله به یك حسینیه شیعیان و خانه شیخ ابراهیم زكزكی رهبر جامعه شیعیان این كشور در شهر زاریا در ایالت كادونا، صدها تن را قتل عام كرد. ك/1
شبس 7406/ 1175**1565