۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۱:۱۹
کد خبر: 81885606
۰ نفر
عربستان تعهدي به توافق احتمالي هيأت هاي يمني ندارد

بي ين - سوئيس- ايرنا - يك منبع آگاه در شهر بي ين سوييس محل مذاكرات صلح يمن خبر داد كه عربستان به هيأت هادي اعلام كرده تعهدي نسبت به توافق احتمالي آنها و هيأت ميهني يمن نخواهد داشت.

به گزارش ايرنا, نماينده عربستان در گفت‌وگوهاي صلح يمن، به نمايندگان «عبدربه منصور هادي» رئيس‌جمهور مستعفي يمن گفته ‌است كه رياض حتي به توافقي كه نمايندگان هادي زير آن را امضاء كنند هم پايبند نخواهد بود.
به گفته اين منبع آگاه اين اقدام عربستان بر عملكرد تيم هادي تأثير منفي گذاشته و منجر به خروج مذاكره كنندگان هيأت هادي از نشست مربوط به بررسي «توقف درگيري‌ها» شده و آنها مطمئن شده‌اند كه در اين مذاكرات قدرت تصميم گيري نخواهند داشت.
همين مسأله به ايجاد شكاف و درگيري در ميان اعضاي هيأت مذاكره كننده هادي منجر شده است و برخي از آنها گمان مي‌كنند به مهره‌هاي عربستان براي سرپوش گذاشتن بر مسأله تجاوز به يمن تبديل شده‌اند كه در صورت نياز كنار گذاشته خواهند شد.
هيأت ميهني يمن (انصارالله و كنگره مردمي) اعلام كرده كه در جلسه صبحگاهي تأكيد شده مسأله زندانيان بايد به بعد از بررسي آتش‌بس و رفع تحريم‌ها و ارسال كمك‌هاي بشردوستانه به خاك يمن موكول شود و زندانيان بايد از سوي همه گروه‌ها آزاد شوند.
از سوي ديگر گام‌هاي مثبتي كه از سوي انصارالله و كنگره مردمي برداشته شده، سازمان ملل و سفراي كشورهاي خارجي يمن كه در حاشيه اين مذاكرات حضور دارند را به لزوم جلوگيري از شكست مذاكرات مجاب كرده است.
شبس*اروپام ** 441**1565