فرماندار: دو داوطلب انتخابات مجلس دهم در خاش نام نويسي كردند

زاهدان - ايرنا - فرماندار حوزه انتخابيه خاش گفت: كار نام نويسي دو داوطلب كانديداتوري انتخابات مجلس دهم شوراي اسلامي در نخستين روز از مهلت قانوني در اين حوزه انتخابيه انجام شد.

محمداكبر چاكرزهي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا بيان كرد: حوزه انتخابيه خاش شامل خاش، ميرجاوه و نصرت آباد و كورين است.
وي اظهار داشت: هيچ گونه محدوديتي براي ورود افراد در عرصه رقابتي انتخابات وجود ندارد لذا انتظار است افراد توانمند وارد صحنه شوند و ظرفيتهاي خود را نشان دهند.
فرماندار خاش افزود:خوشبختانه روند خوبي در نام نويسي از نامزدهاي انتخاباتي فراهم شده و اين كار در سامانه هاي وزارت كشور و شوراي نگهبان بخوبي و با حساسيتهاي ويژه اي انجام مي شود.
مطابق ماده 29 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي برخي اشخاص بواسطه مقام و شغل خود از داوطلب شدن محرومند؛ مگر اينكه حداقل شش ماه قبل از ثبت نام از سمت خود استعفا كرده باشند و به هيچ وجه در آن پست شاغل نباشند.
داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي مي توانند به منظور اعلام داوطلبي خود با همراه داشتن مدارك ذيل به ستاد انتخابات كشور، فرمانداري هاي مراكز حوزه هاي انتخابيه، سفارتخانه ها يا كنسولگري هاي ايران در خارج از كشور مراجعه و نسبت به تكميل فرم ثبت نام اقدام كنند.
** مدارك مورد نياز
1- اصل كارت ملي و سه نسخه تصوير آن.
2- اصل شناسنامه عكسدار و سه نسخه تصوير كليه صفحات آن.
3- 10 قطعه عكس جديد 4 × 3 (ترجيحا با زمينه روشن).
4- اصل و تصوير آخرين مدرك تحصيلي و يا مدرك معادل كه معتبر باشد.
5- اصل و تصوير گواهي رسمي مبني بر قبول استعفا و عدم اشتغال در پست و مقام و مشاغل مشمول استعفاي موضوع ماده 29 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي.
6- اصل و تصوير برگ پايان خدمت وظيفه عمومي و يا مدركي معتبر دال بر روشن بودن وضعيت مشموليت خدمت وظيفه عمومي.
** شرايط انتخاب شوندگان
به استناد ماده 28 قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي، انتخاب شوندگان هنگام ثبت نام بايد داراي شرايط زير باشند:
1- اعتقاد و التزام عملي به اسلام و نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران.
2- تابعيت كشور جمهوري اسلامي ايران.
3- ابراز وفاداري به قانون اساسي و اصل مترقي ولايت مطلقه فقيه.
4- داشتن مدرك تحصيلي كارشناسي ارشد يا معادل آن.
5- نداشتن سوء شهرت در حوزه انتخابيه.
6- سلامت جسمي در حد برخورداري از نعمت بينايي، شنوايي و گويايي.
7- حداقل سن 30 سال تمام و حداكثر 75 سال تمام.
تبصره 1- داوطلبان نمايندگي اقليتهاي ديني مصرح در قانون اساسي از التزام عملي به اسلام، مذكور در بند (1) مستثني بوده و بايد در دين خود ثابت العقيده باشند.
تبصره 3 ـ هر دوره نمايندگي مجلس شوراي اسلامي معادل يك مقطع تحصيلي فقط براي شركت در انتخابات محسوب مي شود.
بر اساس قانون تفسير ماده (28) كه در تاريخ 12مردادماه 1390 به تاييد شوراي نگهبان رسيده، مدرك معادل تحصيلي در هر مقطع تحصيلي مدركي است كه واجد ارزش استخدامي باشد.
در ضمن به استناد تبصره 2 ماده 9 قانون ياد شده هيچ يك از داوطلبان نمايندگي نمي توانند در بيش از يك حوزه انتخابيه خود را نامزد نمايند در غير اين صورت نامزدي آنان كلاً باطل و از شركت در انتخابات آن دوره مجلس محروم مي شوند.
همچنين به استناد ماده 46 قانون مزبور هر يك از داوطلبان نمايندگي مجلس مي توانند شخصاً و به صورت كتبي انصراف خود را به فرمانداري يا بخشداري مركز حوزه انتخابيه و يا وزارت كشور اعلام كنند و عدول از انصراف نيز پذيرفته نمي شود.
حوزه انتخابيه خاش شامل شهر خاش، بخشهاي مركزي، نوك آباد و ايرندگان، شهرستان ميرجاوه و بخشهاي كورين و نصرت آباد زاهدان داراي يك كرسي در مجلس شوراي اسلامي است.
خاش در 185 كيلومتري جنوب زاهدان مركز سيستان و بلوچستان واقع شده است.
7310 / 6081