شهر مقدس قم در شب شهادت امام حسن عسكری (ع) غرق در عزا و ماتم است

قم- ایرنا- شهر مقدس قم در شب شهادت یازدهمین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت امام حسن عسكری(ع) غرق در عزا و ماتم شده است.

به گزارش ایرنا، شیفتگان خاندان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) به همین مناسبت با برپایی آیین های عزاداری، در سوگ شهادت آن امام همام اشك ماتم ریخته و بر سرو سینه زدند.
حرم مطهرحضرت فاطمه معصومه(س) نیز سیاه پوش شده و برنامه های عزاداری دراین مكان مقدس برپا و دسته های عزاداری درحالی كه پرچم های سیاه بر دست داشته و بر سر و سینه می زدند؛ دراین مكان مقدس تجمع و سوگواری كردند.
دربیوت آیات عظام تقلید نیز آیین هایی به همین مناسبت برپا شده و سخنرانان در خصوص زندگانی آن حضرت مطالبی را بیان نمودند.
مسجد مقدس جمكران و مقابر امامزادگان نیز در این شب غم بار آیین های عزاداری و سخنرانی با حضور زائران و مجاوران برگزار شد.
مسلمانان خارجی مقیم قم نیز با برگزاری آیین های سوگواری به شیوه سنتی عشق و علاقه خود را به آن امام همام نشان دادند.
در عصر حكومت و خلافت متوكل سفاك ترین خلفای بنی العباس، ابومحمد حسن بن علی، امام یازدهم از ائمه(ع) و سیزدهمین معصوم از چهارده معصوم(ع)، در شهر تاریخی و پایگاه نشر اسلام مدینه در خانه امام هادی (ع) دهمین پیشوای جهان اسلام و از یك مادر دانشمند و پرفضیلت دیده به جهان گشود، مادرش بانویی صالحه و عارفه به نام سوسن یا حدیثه یا سلیل بود كه بانوان مدینه از محضر پر فیض او بهره های علمی می بردند.
دوران زندگی كوتاه امام حسن عسكری(ع) بر سه دوره مشخص تقسیم می شود كه شامل پنج سال در حجاز در شهر زادگاه خود در حضور و مراقبت پدر بزرگوارش، 16 سال در عراق قبل از دوران امامت وپیشوایی و هفت سال دوران كوتاه و پربار امامت و زعامت در عراق بود.
امام حسن عسكری بیانی شیرین و جذاب و شخصیتی الهی، باشكوه و وقار و مفسری بی نظیر برای قرآن مجید بود. راه مستقیم عترت و شیوه صحیح تفسیر قرآن را به مردم و به ویژه برای اصحاب بزرگوارش در ایام عمر كوتاه خود روشن كرد.
امام حسن عسكری در هشتم ماه ربیع الاول سال 260 هجری به شهادت رسید و مزار مطهر این امام بزرگوار در سامرا است. ك/4
1175 /