آمادگی بیمارستانها واورژانسها/توصیه برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی

تهران- ایرنا- سخنگوی اورژانس كشور، وضعیت هوای تهران را برای گروه های حساس ناسالم عنوان كرد و گفت: شرایط برای سالمندان، بیماران تنفسی و كودكان مناسب نیست و لازم است این افراد بیش ازگذشته مراقبت كنند.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، مجتبی خالدی با بیان اینكه ممكن است شرایط آلودگی هوا تا روز دوشنبه ادامه داشته باشد، افزود: افرادی كه مجبورهستند ساعات طولانی را در روز تردد و فعالیت بدنی داشته باشند، باید نكات بهداشتی را رعایت كنند.
وی ابراز امیدواری كرد كه طبق پیش بینی های سازمان هواشناسی، روز دوشنبه در تهران شاهد بارندگی باشیم تا هوای پاك داشته باشیم.
خالدی افزود: هم اكنون با توجه به آلودگی هوا، استفاده از ماسك، برای افراد حساس مانند سالمندان، كودكان و بیماران قلبی و تنفسی توصیه می شود ضمن اینكه در صورتی كه شرایط به حد بحران برسد، وزارت بهداشت آمادگی كامل دارد و عوامل اورژانس در مناطق پرتردد حضور پیدا خواهند كرد و در صورت لزوم، راهنماهای بهداشتی و توزیع ماسك را برای شهروندان انجام خواهند داد.
به گفته وی، در زمان بحران شرایط آب و هوایی، در صدد هستیم تا بتوانیم زمان ارائه خدمات فوریت های پزشكی را كاهش دهیم و در بیمارستانها نیز آمادگی كامل و شبانه روزی وجود دارد و بررسی وضعیت هوا نیز توسط كارشناسان بهداشت محیط وزارت بهداشت به صورت مداوم انجام و آنها با شركت كنترل كیفیت هوا ارتباط بسیارخوبی دارند.
سخنگوی اورژانس میزان آلودگی هوای تهران را بین 150 تا 160 عنوان كرد و افزود: اگر شاخص آلودگی هوا به عدد 200 برسد، باید اقدامات بیشتری صورت گیرد و اورژانس 115 نیز فعال تر خواهد شد.
خالدی به تشكیل جلسه كمیته اضطرار آلودگی هوا در صبح امروز اشاره كرد و گفت: در این جلسه، راهكارهایی به منظور پیشگیری از آلودگی بیشتر هوا پیشنهاد شد به گونه ای كه بخشنامه ای به كارخانه هایی كه باعث آلودگی می شوند ابلاغ شود و در صورت ادامه چنین شرایطی، ممكن است با صلاحدید مسوولین آموزش و پرورش، تعطیلی مدارس تا پایان هفته ادامه یابد.
وی درادامه مردم را به رعایت نكات بهداشتی و مراقبت های لازم تشویق كرد و یادآور شد: تردد های غیر ضروری در سطح شهر و همچنین استفاده از وسایل نقلیه عمومی می تواند در كاهش آلودگی هوا موثر باشد اما وزارت بهداشت آمادگی كامل برای چنین شرایطی را دارد.
سخنگوی اورژانس خاطرنشان كرد: اگر شرایط آلودگی هوا از وضعیت ' ناسالم 'به سوی هشدار برود، لازم است تا اقداماتی را نیز برای افراد سالم انجام دهیم اما توصیه اصلی ما به مردم، استفاده از وسایل نقلیه عمومی است.
اجتمام/1724/1370