ائتلاف هماهنگ نشده عربستان اختلافات منطقه ای را افزایش می دهد

دهلی نو- ایرنا - روزنامه های «هندوستان تایمز» و «ایندین اكسپرس» روز شنبه با انتشار مقالاتی در خصوص ائتلاف خود ساخته عربستان نوشتند: این ائتلاف هماهنگ نشده نه تنها موفقیتی در مقابله با داعش به دست نمی آورد بلكه باعث افزایش اختلافات منطقه ای نیز می شود.

به گزارش ایرنا، عربستان سعودی سه شنبه هفته گذشته با اعلام اسامی 34 كشور ،ائتلاف خود ساخته ای را بدون هماهنگی با برخی از كشورهای عضو این ائتلاف اعلام كرد كه این اقدام اعتراض برخی از این كشورها را به دنبال داشت.
روزنامه هندوستان تایمز روز شنبه در مقاله ای با عنوان «ائتلاف هماهنگ نشده » نوشت: برخی از كشورها قبل از اعلام اسامی خود در خصوص قرار گرفتن در این ائتلاف اطلاعی نداشتند.
این مطلب می افزاید: هنوز نحوه و نوع همكاری كشورهای عضو ائتلاف مشخص نیست، ولی آنچه كه روشن است این است كه توفیقی در مقابله با داعش بدست نخواهد آورد و زمینه اختلافات بیشتر منطقه ای را فراهم می كند.
در بخش دیگری از این مقاله آمده است: عربستان سعودی كشورهای دور مانند مالزی و بنگلادش را در این ائتلاف جای داده ولی كشورهای بزرگ منطقه مانند عراق ،سوریه و ایران در این ائتلاف قرار ندارند و این بر موفقیت ائتلاف سایه افكنده است.
در ادامه این مطلب با اشاره به شركت عربستان در ائتلاف مقابله با داعش آمده است به احتمال قوی هدف از تشكیل این ائتلاف به جای مقابله با داعش، جلوگیری از افزایش نفوذ ایران است.
نویسنده این مطلب عقیده دارد، امریكا و اروپا كه نسبت به موضع ایران علیه داعش تردید داشتند پس از حمله تروریستی پاریس به سیاست ایران نزدیك شدند.
هندوستان تایمز افزوده است: عربستان سعودی نگران هماهنگی امریكا، ایران، عراق و سوریه و كاهش نقش این كشور در منطقه است.
حضور تركیه در این ائتلاف و اختلافات اخیر این كشور با عراق برای تداوم این ائتلاف سئوالاتی ایجاد كرده است.
روزنامه ایندین اكسپرس نیز در مقاله با عنوان «اقدام ریاض» نوشت: عربستان برای مقابله با داعش ائتلافی با 34 كشور تشكیل داده است ولی در موفقیت این ائتلاف تردید جدی وجود دارد.
در ادامه این مطلب آمده است، پاكستان اعلام كرده كه برای قراردادن اسم این كشور در ائتلاف با اسلام آباد مشورت نشده است.
این روزنامه نوشت، این ائتلاف قادر به شكست داعش نیست.
شبس*آساق*1600*1613