بازديد هيات سرمايه گذار قزاقستان از بندر اميرآباد

ساري - ايرنا - يك هيات سرمايه گذار از كشور قزاقستان به منظور بررسي شرايط ترانزيت ريلي غلات از بندر اميرآباد بازديد كرد .

به گزارش روز شنبه روابط عمومي بندر اميرآباد اين هيات سرمايه گذار به منظور ترانزيت سالانه دو ميليون و 500 هزار تن غلات از طريق خطوط ريلي از بندر اميرآباد به بندر شهيد رجايي و از آنجا به مقصد كشورهاي حاشيه خليج فارس به بندر اميرآباد وارد شد و از نزديك از اين بندر بازديد كرد .
بر اساس اين گزارش ؛ در نشستي كه به همين منظور با حضور يوسف گران پاشا مدير كل راه آهن شمال و معاون اداري و مالي بندر اميرآباد و جمعي از مسئولين برگزار شد توضيحاتي در خصوص روند ترانزيت كالا از طريق خطوط ريلي ارائه شد .
در اين جلسه در ابتدا معاون اداري و مالي بندر اميرآباد با بيان مطالبي در خصوص امكانات ، توانمنديها و قابليتهاي بندر اميرآباد در زمينه هاي مختلف گفت : بندر اميرآباد به عنوان هاب غلات بنادر شمالي كشور كليه امكانات و تجهيزات مدرن را جهت تخليه و بارگيري اين نوع كالا داراست .
وي در ادامه گفت : در حال حاضر بندر اميرآباد با دارا بودن 9 پست اسكله با طول 1500 متر ظرفيت اسمي جابه جايي چهار و نيم ميليون تن كالا را در سال داراست و تا پايان سال جاري با توسعه زيرساختهايي كه در اين بندر در حال انجام است تعداد اسكله هاي اين بندر به 15 پست و ظرفيت اسمي آن به 5/7 ميليون تن افزايش مي يابد .
وي در ادامه با اشاره به وجود اراضي پشتيباني وسيع جهت واگذاري به سرمايه گذاران داخلي و خارجي از ساخت سيلو نگهداري غلات به عنوان يكي از مزيتهاي سرمايه گذاري در اين بندر خبر داد و گفت : در حال حاضر اين بندر ظرفيت حجمي نگهداري 120 هزار تن غلات را در سيلوهاي در حال بهره برداري خود دارد و تا پايان كار ساخت سيلوهاي در حال ساخت ، اين رقم به بيش از 500 هزار تن مي رسد .
وي در ادامه با اشاره به توانمندي بندر اميرآباد در حمل يكسره غلات از كشتي به واگن بر ارتقاي سرعت تخليه اين نوع كالا از كشتي به واگن تاكيد كرد و گفت ؛ با برنامه ريزي هاي صورت گرفته و با استفاده از تجهيزات بروز ميزان 600 تن انواع غلات طي يك ساعت از كشتي به واگن انتقال مي يابد .
در ادامه مدير كل راه آهن شمال در سخناني با تاكيد بر آمادگي كامل شبكه ريلي شمال كشور در انتقال و جابه جايي اين كالا ها ، از وجود 900 دستگاه واگن جهت حمل اين نوع كالا و ترانزيت آن به كشورهاي حاشيه جنوبي خليج فارس خبر داد .
گفتني است ؛ در ادامه اين هيات از محوطه هاي عملياتي و امكانات و تجهيزات بندر بازديد كردند .
6097