پیشنهاد كشورهای پیشرفته برای همكاری با ایران در حوزه نظامی

تهران- ایرنا- وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از پیشنهاد كشورهای پیشرفته برای همكاری با ایران در حوزه نظامی خبر داد.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردارحسین دهقان به مناسبت هفته پژوهش در جشنواره پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی مالك اشتربا بیان اینكه نظام سلطه هیچ گونه تمایلی نسبت به دست یابی جمهوری اسلامی به توسعه روز افزون و سطوح عالی پیشرفت و اقتدار ندارد، اظهاركرد: در این مسیر، از تمامی ظرفیت ها و امكانات خود بهره گرفته اند تا ضمن ایجاد مانع درمسیر پیشرفت جمهوری اسلامی ایران، حركت كشورمان را برای رسیدن به قله های تعالی، كند و یا متوقف كنند.
وی با اشاره به اینكه درمیدان نبرد، هر كدام ازطرفین جنگ اگر میدان مانور را با دقت شناسایی و ارزیابی و سطوح بالاتردانش، فناوری و توسعه را دراختیاربگیرند، به همان میزان، میدان عمل رقیبان یا دشمنان را محدود خواهند كرد، افزود: ما می خواهیم به این نقطه برسیم و درمسیری حركت كنیم كه دیگران نتوانند به دلیل نیازما، ایده ها و خواسته های خودشان را به ما تحمیل كنند، یعنی ما به موضع انتخاب برسیم، و در یك نقطه تعامل قرار بگیریم.
وزیر دفاع با بیان اینكه كسی می تواند معامله كند كه چیزی در اختیار داشته باشد تصریح كرد: كسی می تواند با دیگران تعامل داشته باشد كه قدرت بده بستان داشته باشد. ما در بخش دفاع همواره این مهم را وجهه همت خود قرار داده ایم كه بایستی در حوزه ها و عرصه هایی به سمت جلو حركت كنیم كه دشمن درصدد است ما را در همان جا محدود كند.
سردار دهقان افزود: جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از بخش های صنایع دفاعی به این نقطه رسیده است كه صاحبان صنایع پیشرفته دنیا با مشاهده پیشرفت های خیره كننده كشورمان، فورا پیشنهاد همكاری می دهند یا به این توانمندی های ارزشمند اقرار می‌كنند در حالی كه آن ها چند سال گذشته هیچگاه تصور نمی‌كردند كه این وضعیت در مجموعه صنایع دفاعی ایران وجود داشته باشد.
وی گفت: به میزانی كه ما ظرفیت‌ها و توانمندی های خود را بالا می بریم قدرت چانه زنی مان نیز بالا خواهد رفت و در این صورت است كه می توانیم بنشینیم، مذاكره كنیم، حرف بزنیم و قدرت مانور داشته باشیم.
سردار دهقان بیان داشت: درموضوع هسته ای نیزهمین حالت در كشور شكل گرفت، دنیا حاضرنبود كمترین دانش و كمكی را در این موضوع در اختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد و همواره اگر تصور می كرد فردی، موسسه ای ، سازمانی در سطح داخلی یا بیرونی در این زمینه فعالیتی می كند، آنها را با انواع تهدیدها و محدودیت ها مواجه می كردند زیرا نمی خواستند كه ما به این جایگاه برجسته دست پیدا كنیم.
وی افزود: توانمندی های جمهوری اسلامی در انرژی صلح آمیز هسته ای موجب شد كه واقعیت هسته ای كشورمان را بپذیرند، البته آن ها هیچ گاه مایل به اینكه ما را به عنوان یك كشورهسته ای بپذیرند، نبودند.
به گفته وزیر دفاع ، اصل بر این بود كه این توان از ما گرفته شود و همه آنچه در این زمینه به دست آوردیم را از دست ما بگیرند. آنها حتی جنایت‌بارترین كار یعنی ترور دانشمندان را انجام دادند اما جمهوری اسلامی ایران موفق شد این دانش و فناوری را بومی و در داخل توسعه و به پایه ای رسانده و به صورت درون زا هر روز توسعه پیدا می كند.

** ایران به دنبال سلاح هسته ای نبوده است
سردار دهقان افزود: امروز ملت ما با سربلندی تمام می گوید آنچه مسئولانشان ادعا كردند حقیقتی است كه وجود دارد، اگر رهبرعظیم الشان انقلاب اسلامی فتوا می دهند كه به سمت سلاح هسته ای نمی رویم، نرفته ایم.
وزیر دفاع تصریح كرد: بالاخره شورای حكام سازمان انرژی اتمی به اتفاق آرا قطعنامه ای را صادر و اعلام كرد كه ایران اسلامی هیچ گونه انحراف در فعالیت هسته ای نداشته است و هیچ فعالیت اعلام نشده ای نیز در ایران وجود ندارد.
سردار دهقان گفت: درعین حال بعضی در داخل و عده ای در بیرون مطرح می كنند كه با توجه به اینكه جمهوری اسلامی ایران برجام را پذیرفته، پس محدودیت هایی را در فعالیت های نظامی نظیرموشكی، تست ها، عملیات ها و مانورهاپذیرفته است اما ما نشان دادیم به رغم برخی محدودیت‌ها در قطعنامه 2231، مسیر فعالیت های تحقیقاتی، پژوهشی، توسعه ای و تولیدی را با همه تست ها و همه ابعادش انجام می دهیم.
وزیردفاع با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران در این دو سال سخت ترین مذاكرات را در جنبه حقوقی و سیاسی و فنی انجام داد و نظام سلطه با اتكا به عكس های ماهواره ای، سیستم های جاسوسی شان و سناریو پردازی درصدد پرونده سازی علیه كشورمان بودند، افزود: تمام این اقدامات با هدف نشان دادن ملت و كشور ایران را به عنوان تهدید صلح و امنیت جهانی در افكار عمومی جهان معرفی كنند و به اتكای آن شدید ترین و ظالمانه ترین تحریم ها و محدودیت را بر علیه ما اعمال كنند اما ملت ایران و دانشمندان و متخصصان كشورمان در این مسیر، با مقاومت بی نظیر خود مسیر ترقی و پیشرفت را طی كرد و برای برداشتن این محدودیت ها وارد مذاكره شد.
وی با بیان اینكه امروز به نقطه ای رسیده ایم كه دنیا پذیرفته كه ما یك كشورهسته‌ای هستیم و در بازارهسته ای جهانی به عنوان یك عضو فعال می توانیم حضور داشته باشیم و در چرخه دریافت مواد، غنی سازی و فروش آنها رسما قرار بگیریم، گفت: آنهایی كه نمی خواستند بپذیرند كه ایران اساسا قابلیت هسته ای داشته باشد، امروز كشورمان را در باشگاه هسته ای جهان پذیرفته اند كه می تواند مواد دریافت كند، غنی سازی كند و در بانك جهانی سوخت هسته ای آن را به فروش برساند و حتی خریدار آب سنگین تولیدی را از ما دارند. علاوه بر این همه قابلیت هایمان را حفظ كرده ایم و تحقیقات و توسعه را بدون محدودیت انجام می دهیم.
وزیردفاع تصریح كرد: مهمتر از همه آمریكا و كشورهای معاند با جمهوری اسلامی ایران باید یك سوال را جواب بدهند؛ به چه دلیل مستند و با كدام سند یا مدركی، ده سال، دوازده سال ملت ایران تحت فشار قرار داده اند و امروز اثبات شد ضمن اینكه جمهوری اسلامی ایران انحرافی در فعالیت های هسته ای خود ندارد بلكه فعالیت اعلام شده ای خارج از چارچوب آژانس نیز ندارد و مدیر كل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام می كند قبل از سال 2003 برخی مطالعات نظری انجام شده و در دوره های بعدی هیچ سند و مدرك معتبری كه حاكی از انحراف از فعالیت های ایران باشد وجود ندارد.
** موشك عماد یك موشك كاملا متعارف است
سردار دهقان با بیان اینكه موشك عماد یك موشك كاملاً متعارف است خاطرنشان كرد: در اوج فشار و جوسازی كه آنها به راه انداختنه بودند، آزمایش موشك عماد را انجام دادیم و برد و وضعیت آن را اعلام كردیم هدف ما از انجام این آزمایش این بود كه می خواستیم یك چیز را به دنیا بگوییم كه جمهوری اسلامی ایران بر مبنای منافع ملی خودش عمل می كند و هیچ كس و هیچ قدرتی در هیچ جای عالم نمی تواند برای ملت و كشور ما تعیین تكلیف كند و هیچ محدودیتی رادر این قضیه نخواهد پذیرفت.
وی تاكید كرد: از روز اولی كه برجام پذیرفته شد تا امروز حتی یك لحظه، یك روز، یك ساعت، نه تنها آزمایشات مختلف ما عقب نیفتاده، نه تنها رزمایش ها، كارهای تولیدی و پژوهشی را محدود نكردیم، بلكه ابایی از اعلام آن نیز نداشتیم ، زیرا دفاع را حق مسلم و پذیرفته شده خود می دانیم و برای دفاع از كشورمان هرگونه سلاح و تجهیزات متعارف را كه لازم باشد طراحی ،تولید و عملیاتی خواهیم كرد.
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح گفت: البته این همه توفیقات حاصل نمی شود مگر با لطف حضرت باری تعالی و توجهات حضرت ولی عصر(عج)، ارواح مطهر امام عزیز و شهدای گرانقدر و هدایت های مقام معظم رهبری و ایستادگی ملت عزیز و مقاوم ایران و نیز عناصر قدرتی كه در سطح ملی ایجاد شده است كه ما را در جایگاهی در عالم قرار داد كه همه قدرتمندان با این كیفیت عقب نشینی كنند و در مذاكراتی سخت، حقوق ملت مان را استیفا كنیم و اجازه ندهیم حقوق ملت ایران تضییع شود.
سرداردهقان گفت: امروز دنیا شاهد است كه با مقاومت و ایستادگی ملت ایران یكی از بزرگترین توطئه های نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران شكست خورد و حقانیت دولت و ملت ایران به رغم شیطنت های فراوان برای جهانیان به اثبات رسید.
اجتمام/1724