برگزاري مشاعره با حضور اسماعيل‌آذر در نمايشگاه كتاب مازندران

ساري - ايرنا - با حضور امير اسماعيل‌آذر برنامه مشاعره دربخش جنبي نمايشگاه كتاب مازندران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي ارشاد مازندران امير اسماعيل‌آذر در حاشيه برگزاري برنامه مشاعره از سري نشست‌هاي بخش جنبي دوازدهمين نمايشگاه سراسري و بين‌المللي كتاب مازندران اظهار كرد: برگزاري نمايشگاه كتاب يكي از بزرگ‌ترين رويدادهاي فرهنگي است كه با ابتكار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي صورت مي‌گيرد.
وي با بيان اينكه محيطي صميمي براي بازديدكنندگان و همچنين كساني كه كم‌ترين الفتي با كتاب داشته باشند در اين نشست ها به وجود مي‌آيد، افزود: جاي كارشناسان متعدد حوزه‌هاي مختلف در نمايشگاه‌هاي اين چنيني خالي است.
مجري برنامه مشاعره با اشاره به اينكه نوجوان و جوان و كوچك و بزرگ علاقه‌مند به مطالعه در حوزه علوم انساني هستند اما ممكن است در انتخاب كتاب دچار مشكل شوند، گفت: در نمايشگاه‌هاي كتاب كسي نيست كه به مراجعه‌كنندگان در اين زمينه كمك كند.
اين استاد ادبيات فارسي با بيان اينكه سال‌ها است پيشنهاد داده‌ام در نمايشگاه‌هاي كتاب، غرفه‌اي به مشاوران حوزه‌هاي مختلف از جمله علوم انساني، ادبيات، تاريخ، روانشناسي، مردم‌شناسي، ادبيات عامه، داستان و ... اختصاص يابد، تصريح كرد: چون ممكن است بچه‌ها ندانند كه چه كتابي بايد بخوانند و اين مشاوران مي‌توانند به افراد در تهيه كتاب راهنمايي كنند.
اسماعيل‌آذر با اشاره به اينكه در استان‌ها، كتابخانه‌هاي شبانه‌روزي بايد دائر باشند، ادامه داد: ممكن است اين كتابخانه‌ها در روزهاي نخست، مراجعه‌كننده كم‌تري داشته باشند اما به تدريج جايگاه خود را پيدا مي‌كنند.
وي با بيان اينكه يكي از ابتكارات در برگزاري نمايشگاه كتاب، اجراي برنامه‌هاي قصه‌خواني و مشاعره است، خاطرنشان كرد: اين برنامه‌ها، مردم را در حوزه معرفت فرهنگي با موارد خاص آشنا مي‌كند.
اين شاعر و نويسنده با اشاره به اينكه بايد در ساعات خاصي از روز، اتوبوس‎‌هايي از شهر، مردم را به كتابخانه‌ها برده و در ساعات خاصي هم مردم را به جاي اصلي برگرداند، اظهار كرد: در كنار كتابفروشي‌هاي نمايشگاهي بايد فضايي فراهم شود كه كالاي فرهنگي مثل نشست‌افزار و مسائل پيرافرهنگي به فروش برسد.
اسماعيل‌آذر با بيان اينكه در كنار برگزاري نمايشگاه كتاب، غرفه‌هاي ارائه غذاي خوب و مناسب هم دائر شود تا بازديدكننده‌ها بتوانند وقت بيشتري براي حضور در نمايشگاه كتاب صرف كنند، افزود: در كنار برگزاري نمايشگاه كتاب، اين كارهاي جنبي براي تسهيل رفت و آمد مردم هم مهيا شود.
مجري برنامه مشاعره گفت: تفريحاتي مانند كتاب خواندن در گوشه گوشه نمايشگاه، تندخواني، خوانش متن، توجه به مفاهيم كتاب و شكل دادن مسابقاتي در اين زمينه مي‌تواند به ارزش‌هاي نمايشگاه كتاب اضافه كند.
دوازدهمين نمايشگاه كتاب استان مازندران ٢٩ آذرماه به كار خود پايان خواهد داد.
6097