اهداف پدافند غيرعامل در دانشگاه ها محقق شود

رشت - ايرنا - معاون آموزش و پژوهش سازمان پدافند غيرعامل كشور ، پدافند غيرعامل را در كشور نيازمند توسعه علمي دانست و گفت: اهداف و برنامه هاي اين سازمان بايد در دانشگاه ها محقق شود.

به گزارش خبرنگار ايرنا، سردار سيد داوود رسولي عصر شنبه در نشست تخصصي با رئيسان دانشكده هاي دانشگاه گيلان در حوزه پژوهش و فناوري در رشت، مفهوم سازي در بحث پدافند غيرعامل را ضروري خواند و افزود: اين موضوع، يك علم بين رشته اي است و همه رشته ها همچون پزشكي، كشاورزي، هنر، علوم انساني ، اقتصاد، محيط زيست و ... را شامل مي شود.
وي ادامه داد: اقتدار ملي هر كشور از اقتدار علمي آن سرچشمه مي گيرد و پدافند غير عامل به نوعي ايجاد بازدارندگي در زمان بحران است.
سردار رسولي نقش استادان و مربيان را كمك به مفهوم سازي پدافند غير عامل كشور در تمامي سطوح جامعه توصيف و تصريح كرد: معاونت آموزش و پژوهش سازمان پدافند غير عامل كشور تا كنون با بيش از 20دانشگاه معتبر تفاهم نامه همكاري امضا كرده است.
وي ادامه داد: تحصيلات تكميلي پدافند غير عامل در مقطع دكترا در رشته هاي مديريت راهبردي پدافند غيرعامل و دفاع سايبري در كشور به انجام رسيده و در زمان حاضر، 60 دانشجوي مقطع دكترا در اين رشته ها مشغول به تحصيل هستند.
معاون آموزش و پژوهش سازمان پدافند غير عامل هدف از برگزاري اين گردهمايي را ايجاد فرآيندي در راستاي ارتقاي ارتباط و تعامل با استادان و مربيان دانست و تاكيد كرد: تكليف گرايي و شناخت اهميت موضوع پدافند غير عامل، مي تواند موجب ايفاي نقش تاثيرگذار در اين حوزه شود.
وي درخواست هاي اين سازمان را در سه حوزه ملي، استاني و دستگاهي تقسيم بندي كرد و خواستار تهيه نقشه پدافند غير عامل و توسعه علمي آن شد.
رئيس دانشگاه گيلان نيز در اين نشست از پيوستن اين دانشگاه در دسته دانشگاه هاي يك درصد برتر دنيا خبر داد .
احمد رضي افزود: پايگاه طلايه داران علم آي .اس. آي به معرفي دانشگاه هاي يك درصد برتر دنيا مي پردازد.
وي اظهار كرد: دانشگاه گيلان بزرگترين دانشگاه شمال كشور است كه ساليانه دو هزار مقاله در مجلات معتبر عرضه مي كند.
رضي هفت هزار دانشجوي ارشد و دكترا را در اين دانشگاه بعنوان ظرفيتي در راستاي نيازسنجي و حل مسايل جامعه دانست.
وي افزود: توسعه دانش پدافند غير عامل و كاربردي كردن آن در سطح مجامع علمي، مي تواند موثر و راهگشا باشد.
پدافند غيرعامل به معناي كاهش آسيب‌پذيري در هنگام بحران، بدون استفاده از اقدامات نظامي و صرفاً با بهره‌گيري از فعاليت‌هاي غيرنظامي، فني و مديريتي است.
نشست تخصصي در حوزه پژوهش و فناوري، عصر شنبه با حضور رئيسان دانشكده هاي دانشگاه گيلان در سازمان مركزي اين دانشگاه برگزار شد.ك/2
1881/2007