جهانگیری: دستگاههای نظارتی دولت را در پیشبرد برنامه های اقتصادی كمك كنند

تهران- ایرنا- معاون اول رییس جمهوری اظهار داشت: دستگاههای نظارتی باید در پیشبرد برنامه های اقتصادی و توسعه ای كشور، به دولت كمك كنند.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر شنبه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به تاكیدات مقام معظم رهبری مبنی بر حمایت از برنامه های دولت برای اجرای سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی اشاره كرد .
وی افزود: این یك فرصت طلایی است كه در اختیار دولت قرار گرفته تا بتوانیم با عملیاتی كردن برنامه های اقتصاد مقاومتی ساختار و نظام اقتصادی كشور را اصلاح و متحول كنیم.
معاون اول رییس جمهور در ادامه تصریح كرد: فرماندهی اصلی ستاد بر عهده ریاست جمهوری است كه بر روند پیشبرد برنامه های اقتصادی كشور به طوركلی بر نحوه اجرایی شدن سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی به طور خاص و جدی نظارت دارد.
جهانگیری همچنین از دستگاه های نظارتی كشور خواست در شرایط دشوار كنونی اقتصادی كشور كه دولت به طور جدی برای پیشبرد سیاستهای كلی اقتصاد مقاومتی و ساماندهی و اصلاح ساختار اقتصادی كشور تلاش می كند، همكاری‌های لازم را با دولت انجام دهند و به دستگاه های اجرایی و مدیران دولت برای رفع موانع پیش رو كمك كنند.
وی همچنین بر لزوم تطبیق برنامه ششم توسعه با سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی تاكید كرد و گفت: باید سیاست های كلی اقتصاد مقاومتی و بخصوص 5 رویكرد اصلی حاكم بر این سیاست ها كه شامل عدالت بنیانی، مردمی بودن، دانش بنیانی، درونزایی و برونگرایی اقتصاد كشور می شود، در برنامه ششم توسعه مدنظر قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور همچنین بر لزوم آسیب شناسی و بررسی علل اجرایی نشدن برخی از احكام برنامه های توسعه ای كشور تاكید كرد.
جهانگیری افزود: باید علل عملیاتی نشدن برخی از احكام برنامه های توسعه ای كشور در گذشته بررسی شود تا نواقص و كاستی ها را در برنامه های آینده رفع كنیم.
در این جلسه كه وزرای كشور، صنعت، معدن و تجارت، نیرو، جهاد كشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، فرهنگ و ارشاد اسلامی، نفت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، راه و شهرسازی، رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، رییس سازمان میراث فرهنگی، معاونین رییس جمهور در امور اجرایی، مجلس، علمی و فناوری، رییس كل بانك مركزی و رییس هیات عامل صندوق توسعه ی ملی نیز حضور داشتند گزارشی از اهداف نظام یكپارچه ی پیشبرد و پایش اقتصاد مقاومتی كه ناظر بر ساز و كارهای نظارتی و كنترلی برنامه های اجرایی اقتصاد مقاومتی می باشد از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور ارائه شد و تصمیمات مقتضی در این خصوص اتخاذ شد.
سیام**7261 /1449