۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۴۴
کد خبر: 81885497
۰ نفر
مشهدالرضا در شب سالروز شهادت امام حسن عسكري(ع) سوگوار شد

مشهد- ايرنا- همزمان با شب هشتم ربيع الاول بارگاه منور ثامن الحجج علي بن موسي الرضا(ع) و شهر مشهد رخت سياه بر تن در سالروز شهادت يازدهمين اختر تابناك آسمان امامت و ولايت به سوگ نشست.

به گزارش ايرنا، امشب بارگاه مطهر حضرت امام رضا(ع) يكپارچه سياهپوش شده و مملو از زائران عزاداري است كه براي عرض تسليت شهادت آن امام همام به محضر پدر بزرگوارشان در اين صحن و سراي مقدس حضور يافته اند.
صداي نوحه و گريه از رواقهاي آستان شمس الشموس در اين شب به گوش مي رسد و ذاكران اهل بيت عصمت و طهارت(ع) ذكر مصيبت كرده و به مرثيه سرايي و نوحه خواني مشغول هستند.
مراسم محوري شب شهادت امام حسن عسكري(ع) در حرم مطهر رضوي با حضور زائران و مجاوران در رواق امام خميني(ره) بعد از اقامه نماز مغرب و عشا برگزار شد و پس از نوحه خواني و مرثيه سرايي، سخنران ويژه اين مراسم به تبيين فضائل و ابعاد شخصيتي امام حسن عسكري (ع) پرداخت.
اين كارشناس مذهبي گفت: امام حسن عسكري(ع) در دوران اندك امامت در اسارت و شرايط سخت، رسالت خويش را براي هدايت مردم و بسترسازي براي غيبت امام زمان(عج) به انجام رساند و پس از امام جواد(ع) دومين امامي بود كه در جواني به شهادت رسيد.
حجت الاسلام محمد جمالي افزود: امام حسن عسكري(ع) در دوران امامت به رغم اينكه كمترين ارتباط مستقيم با مردم را داشت پيامهاي ارزشمند و هدايت كننده اي را به پيروان خود ابلاغ كرد و بسياري از شيعيان با تاسي از ايشان در مقابل حكومت جور عباسيان استقامت كردند.
وي بيان كرد: امام يازدهم شيعيان(ع) بيشترين مسئوليت را در زمينه ايجاد بستر لازم براي امامت مهدي موعود(عج) بعد از خود و آمادگي مردم براي غيبت امام برعهده داشت كه يكي از تدابير امام حسن عسكري در اين زمينه پاسخگويي به نامه هاي مردم درباره مباحث غيبت و ظهور بود.
7489/1858