جابجایی در كابینه انگلیس و احتمال انتخاب شهردار لندن به‌جای هاموند

لندن- ایرنا- روزنامه دیلی تلگراف روز شنبه در گزارشی با اشاره به احتمال برخی جابجایی‌ها در كابینه دیوید كامرون در ماه 'می' آینده نوشت كه بوریس جانسون شهردار كنونی لندن یكی از جانشینان احتمالی فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس به شمار می‌آید.

به گزارش ایرنا، دیلی تلگراف افزود: افزود: بوریس جانسون كه در حال حاضر نماینده مجلس عوام است، دوره ریاستش در شهرداری لندن در اواخر ماه 'می ' خاتمه می‌یابد.
به نوشته روزنامه دیلی تلگراف، یكی از علل مطرح‌شده بوریس جانسون شهردار كنونی لندن برای پست وزارت خارجه، مساله در پیش بودن برگزاری همه پرسی خروج انگلیس در تابستان سال آینده و نیز دیدگاه ضد اروپایی فیلیپ هاموند هست.
این در حالی است كه دیلی تلگراف عنوان كرد: جانسون در هفته‌های اخیر با كمپین حمایت از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، نزدیك شده و حتی از كامرون خواسته است كه مواضعش را در برابر اروپا محكم‌تر سازد.
این روزنامه نوشت: منابع نزدیك به دیوید كامرون به دیلی تلگراف گفته‌اند كه هدف از دادن پست وزارت خارجه انگلیس به جانسون، این است كه با حضور در صحنه جهانی كه اغلب دربرگیرنده شرایط حساسی است، بیشتر در معرض دید قرار گیرد.
دیلی تلگراف افزود: اما در صورت انتخاب جانسون برای پست وزارت خارجه انگلیس، انتظار می‌رود كه برای ادامه حضور انگلیس در اتحادیه اروپا تلاش كند.
این روزنامه افزود: منابع ارشد حزب محافظه‌كار بر این باورند كه جانسون فردی تابع است ضمن اینكه هرگز اصرار نكرده است كه انگلیس اتحادیه اروپا را ترك كند.
بوریس جانسون به همراه جورج آزبورن وزیر دارایی و ' ترزا می ' وزیر كشور انگلیس در حال حاضر از جمله جانشینان احتمالی دیوید كامرون پس از پایان دومین دوره‌اش در سال 2020 میلادی( پایان دوره پارلمان كنونی) بشمار می‌آیند.
دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس پس از نشست بروكسل، در سخنانی بابیان اینكه در سال 2016، در ارتباط با اصلاحات در اتحادیه اروپا،'دستاوردهای مهمی'به دست خواهد آمد، تصریح كرد كه امنیت اقتصادی و امنیت ملی انگلیس با ادامه حضور در اتحادیه اروپای اصلاح شده بهتر تامین خواهد شد.
اما وی در همین حال گفت: “راه دشوار است و كار بسیاری در پیش رو، اما معتقدم سال 2016 میلادی، سال دستیابی به نكاتی حیاتی و تغییراتی اساسی در روابط میان انگلیس و اتحادیه اروپا و پایان دادن به دل نگرانی های مردم انگلستان در مورد عضویت ماست.'
روزنامه های انگلیس روز شنبه با بازتاب این قسمت از سخنان دیوید كامرون عنوان كردند كه این اظهارات به معنای احتمال برگزاری همه پرسی در مورد خروج انگلیس از اتحادیه اروپا یك سال زودتر از تاریخ پیش بینی شده است.
پیش از این گفته شده بود كه همه پرسی درباره آینده انگلیس در اتحادیه اروپا حداكثر تا پایان سال 2017 میلادی برگزار خواهد شد.
روزنامه گاردین روز شنبه در گزارشی با اشاره به نشست دو روزه سران اروپایی در بروكسل كه عصر روز جمعه گذشته خاتمه یافت؛ نوشت: اشاره كامرون در مورد برگزاری همه پرسی در تابستان آینده، با هدف پیش بردن درخواست هایش با توجه به نشست آتی اتحادیه اروپا صورت می گیرد.
پیش از برگزاری این همه پرسی، رهبران اروپایی در ماه فوریه آینده قرار است در مورد پیشنهادات دیوید كامرون نخست وزیر انگلیس بار دیگر به بحث بنشینند.
اروپام**4**1552

http://www.telegraph.co.uk/news/politics/boris-johnson/12056110/Boris-Johnson-could-be-made-foreign-secretary-to-boost-leadership-credentials-after-he-quits-as-London-Mayor.html