آيت الله مظاهري: زمينه پژوهش در باره اخلاق و تربيت عملي طلاب فراهم شود

اصفهان - ايرنا - آيت الله حسين مظاهري از مراجع تقليد گفت:به كمك افراد متخلّق به اخلاق الهي در حوزه‌هاي علميّه بايد زمينۀ تحقيق در موضوع اخلاق و تربيت عملي طلّاب در پرتو قرآن و عترت، بيش از پيش فراهم شود.

به گزارش دريافتي شنبه ايرنا از پايگاه اطلاع رساني دفتر آيت الله حسين مظاهري، اين مرجع تقليد در ديدار با حجت‌الاسلام والمسلمين سيدعلي عماد معاون پژوهشي حوزه‌هاي علميه كشور با اشاره به اهميت و جايگاه برجسته پژوهش در حوزه‌هاي علميه افزود: فعاليت‌هاي انجام شده در اين زمينه در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي ارزشمند است.
وي اظهار كرد: اگرچه پيشرفت حوزه‌ها در امر پژوهش چشمگير بوده اما هنوز اين ميزان ترقي و پيشرفت در مقايسه با انتظارات اسلام و قرآن كريم و مطالبات دنياي معاصر و نسل جوان از حوزه و روحانيّت كم است و همچنان بايد مورد توجّه بيشتري قرار گيرد.
وي، توجه به فقه سنتي را اصل ثابت مسائل آموزشي و پژوهشي در حوزه‌ها دانست و خاطرنشان كرد: فعاليت‌هاي چشمگير پژوهشي كه نمود آن را در تعدد كتب، نشريات و مقالات تخصصي ملاحظه مي‌كنيم، علامت رشد و حيات حوزه‌هاي علميه است اما نهادهاي حوزوي بويژه متصديان امور آموزش و پژوهش حوزه‌ها بايد مراقب باشند كه توجه به مسائل گوناگون، آنان را از اهتمام به محوريت آموزش و پژوهش كه همان فقه سنتي است، باز ندارد.
آيت‌الله مظاهري بيان كرد: افت علمي حوزه‌ها كه اكنون موجب نگراني است به اين معنا نيست كه حوزه‌ها و روحانيون فعاليت علمي ندارند يا پيشرفت و ترقي آنان در زمينه توليد علم بي‌فايده بوده، بلكه منظور از افت علمي اين است كه به پايه و ريشه دروس حوزوي كه همان فقه سنتي است، كمتر توجه شده است.
رييس حوزه علميه اصفهان افزود: جهتگيري برنامه‌هاي آموزشي و پژوهشي آنطور كه مورد انتظار است به رشد، ارتقا و تقويت فقه سنتي منجر نشده و اين مسأله در دراز مدت براي بنيه علمي و حيات حوزه‌هاي علميه خطرناك است.
وي بر اهتمام لازم به مقدمات فقه سنتي نيز تأكيد كرد و گفت: تقويت بنيه ادبي طلاب در سطح مقدمات و نيز جديت در فهم و درك مناسب و عالمانه از دروس سطح عالي از مصاديق اهتمام به فقه سنتي است.
آيت‌الله مظاهري، برنامه‌ريزي و اقدام در جهت احياي سنت‌هاي حسنه و فراموش شده تعليم و تعلم در حوزه‌هاي علميه را براي تقويت بنيه پژوهشي طلاب و حوزه‌ها، ضروري خواند و تأكيد كرد: سنت‌هايي نظير پيش‌مطالعه، مطالعه، مباحثه، تقريرنويسي و اظهارنظر و بيان اشكال در دروس كه متروك شده است، بايد بطور جدي در حوزه‌هاي علميه احياء شود.
وي گفت: بدون احياي اين سنت‌هاي سلف صالح، فعاليت‌هاي پژوهشي با همه قداستي كه دارد از عمق و كيفيت لازم برخوردار نخواهد شد.
وي از علم اخلاق به عنوان يكي از اركان عالي حوزه‌ها نام برد و اظهار كرد: قرآن كريم، كتاب اخلاق و پيامبر اسلام(ص)، معلم آموزشي و تربيتي بشريت هستند، از اين رو اهتمام به ترويج علمي و عملي اخلاق در حوزه‌ها به معناي حقيقي كلمه، واجب است.
وي افزود: فقه سنتي با همه اهميت و قداستي كه دارد در سايۀ موضوع اخلاق و معنويّت به كار مي‌آيد؛ به اين معنا كه فقه سنتي بدون اخلاق، به جز وزر، وبال و شقاوت، چيزي به همراه نخواهد داشت.
د/6027/3011 / 1876