دیدار هیات های یمنی برای بررسی پیشنهادهای طرح شده در مذاكرات سوئیس

بی ین - سوِئیس- نمایندگان هیات های یمنی و ریاض عصر امروز (شنبه) برای بررسی پیشنهادهای مطرح شده در مذاكرات صلح یمن دیدار می كنند.

به گزارش ایرنا، در این جلسه كه در دهكده بی ین سوئیس برگزار می شود، قرار است «محمد عبدالسلام» و «عارف الزوكا» از هیات میهنی یمن و «عبدالملك المخلافی» و «احمد بن دغر» از هیات ریاض در حضور «اسماعیل ولد شیخ» نماینده ویژه سازمان ملل با یكدیگر دیدار و گفت و گو كنند.
بدنبال تكذیب گزارش یكی از رسانه های عربستان مبنی بر شكست مذاكرات یمن، منابع آگاه اعلام كردند كه ریاض درصدد جوسازی و مقصر جلوه دادن گروه های وابسته به جنبش مردمی انصارالله برای شكست مذاكرات است.
پیشتر برخی منابع گزارش دادند كه هیات وابسته به ریاض مذاكرات را ترك كرده، زیرا هیات نزدیك به «عبدربه منصور هادی» رییس جمهوری مستعفی و فراری یمن به دلیل آنكه نتوانسته ماموریت خود را به سرانجام رساند و مطالبات ریاض و واشنگتن را برآورده كند، مورد انتقاد عربستان و سفیر آمریكا قرار گرفته است.
جلسه صبحگاهی روز پنجم مذاكرات (شنبه) نیز در حالی به پایان رسیده كه هیچ پیشرفتی در زمینه مسائل مورد بحث حاصل نشده است و هیات ریاض تلاش می كند مسائل مهم مربوط به بحران یمن از جمله توقف درگیری ها و رفع تحریم ها را نادیده بگیرد.
در پایان این جلسه، هیات میهنی یمن اعلام كرد كه سازمان ملل باید اعتراف كند كه مذاكرات در سایه درگیری های نظامی ادامه می یابد و یا با اعلام آتش بس بقیه اقدام ها از جمله اعتمادسازی عملی می شود.
هیات میهنی یمن بر لزوم توقف درگیری ها در این كشور تاكید دارد، این در حالی است كه نمایندگان عربستان كماكان بر آزادی 5 شخصیت سیاسی و نظامی نزدیك به هادی اصرار می ورزند.
نشست گروه های یمنی و نمایندگان دولت مستعفی منصور هادی با نظارت نماینده سازمان ملل از روز سه شنبه در بی ین سوئیس آغاز شد و بدون دست یافتن به نتیجه ملموسی همچنان ادامه دارد.
اروپام** 441 **9109**1010