استفاده امارات از300 مزدور كلمبیایی برای جنگ در یمن

تهران – ایرنا – منابع آگاه روز شنبه اعلام كردند كه امارات 300 مزدور كلمبیایی را مخفیانه برای كمك به تهاجم به یمن اعزام كرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از بوگوتا پایتخت كلمبیا، ابوظبی از نظامیان پیشین كلمبیا كه تجربه مبارزه با گروه های شورشی و قاچاقچیان مواد مخدر را دارند، خواسته كه با توجه به تجربه كم نظامیان اماراتی به نیروهای ارتش این كشور كمك كنند.
امارات همچنین به این نیروها مبالغ هنگفتی برای آموزش نیروهای خود و جنگ با نیروهای مقاومت مردمی و ارتش یمن پرداخت كرده است.
یك افسر پیشین ارتش كلمبیا در بوگوتا به خبرگزاری فرانسه گفت: نیروهای كلمبیایی مهارت زیادی در جنگ های چریكی و نیز درگیری با گروه های غیرقانونی و تبهكار دارند.
اغلب شركت های امنیتی جهان از نظامیان كلمبیایی در مناطق ناامن و ناآرام جهان كه كانون جنگ و درگیری است، نظیر عراق، افغانستان و سودان استفاده می كنند.
این افسر پیشین ارتش كلمبیا با بیان اینكه نظامیان این كشور در ابتدا با هدف اجرای ماموریت های امنیتی و محافظتی به امارات اعزام شده اند، افزود: امارات از آغاز سال 2010 شروع به استفاده از نظامیان كلمبیایی برای تشكیل نیروهای ویژه ای در شهرك نظامی زاید كرده است.
امارات در ماه گذشته (نوامبر) پس از كشته شدن 30 نظامی این كشور در یمن تصمیم گرفت تا 300 نفر از نیروهای كلمبیایی را برای جنگ با نیروهای مقاومت مردمی و ارتش به یمن اعزام كند و آنها را به بندر عدن منتقل كرد.
بنابر گفته منابع آگاه، قرار بود ابتدا امارات 800 نفر از نیروهای كلمبیایی را به یمن اعزام كند كه با مخالفت این نیروها روبه رو شد.
همچنین نیروهای كلمبیایی پس از اوجگیری درگیری های یمن، قصد داشتند خاك این كشور را ترك كنند كه امارات با افزایش دستمزد روزانه آنان، آن ها را از این تصمیم منصرف كرد.
یك كارشناس امور نظامی كلمبیا نیز با استفاده امارات از نظامیان پیشین كلمبیا در جنگ یمن، افزود: ابوظبی این نیروها را پنهانی به یمن منتقل كرده است.
در حمله موشكی هفته گذشته ارتش و نیروهای مردمی یمن به ساختمان ستاد فرماندهی عملیات ائتلاف ضد یمن در باب المندب، 169 نظامی ائتلاف عربی مهاجم به یمن به فرماندهی عربستان، كشته شدند.
عربستان و 9 كشور عربی دیگر با حمایت انگلیس و آمریكا از ششم فروردین 94 ، حملات هوایی و دریایی علیه یمن را آغاز كردند و تاكنون بیشتر تأسیسات زیربنایی، خدماتی، بیمارستان ها، مدارس و حتی خانه های مسكونی مردم این كشور را بمباران و منهدم كرده اند.
براساس گزارش سازمان ملل متحد در جریان درگیری های یمن، تاكنون قریب به پنج هزار و 700 تن از غیرنظامیان یمنی از جمله زنان و كودكان كشته و حدود 32 هزار تن دیگر مجروح شده اند.
گزارش سازمان ملل مؤید آن است كه از ماه مارس گذشته تاكنون روزانه بطور میانگین 153 نفر در جریان درگیری های یمن كشته و یا زخمی شده اند.
خاورم**9365**1486**1144