آیت الله مظاهری: زمینه پژوهش در باره اخلاق و تربیت عملی طلاب فراهم شود

به كمك افراد متخلّق به اخلاق الهی در حوزه‌های علمیّه باید زمینۀ تحقیق در موضوع اخلاق و تربیت عملی طلّاب در پرتو قرآن و عترت، بیش از پیش فراهم شود.

به گزارش روز شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله حسین مظاهری، این مرجع تقلید در دیدار با معاون پژوهشی حوزه های علمیه كشور با اشاره به اهمیت و جایگاه برجسته پژوهش در حوزه‌های علمیه افزود: فعالیت‌های انجام شده در این زمینه در سال‌های پس از انقلاب اسلامی ارزشمند است.
وی اظهار كرد: اگرچه پیشرفت حوزه‌ها در امر پژوهش چشمگیر بوده اما هنوز این میزان ترقی و پیشرفت در مقایسه با انتظارات اسلام و قرآن كریم و مطالبات دنیای معاصر و نسل جوان از حوزه و روحانیّت كم است و همچنان باید مورد توجّه بیشتری قرار گیرد.
وی، توجه به فقه سنتی را اصل ثابت مسائل آموزشی و پژوهشی در حوزه‌ها دانست و خاطرنشان كرد: فعالیت‌های چشمگیر پژوهشی كه نمود آن را در تعدد كتب، نشریات و مقالات تخصصی ملاحظه می‌كنیم، علامت رشد و حیات حوزه‌های علمیه است اما نهادهای حوزوی بویژه متصدیان امور آموزش و پژوهش حوزه‌ها باید مراقب باشند كه توجه به مسائل گوناگون، آنان را از اهتمام به محوریت آموزش و پژوهش كه همان فقه سنتی است، باز ندارد.
آیت‌الله مظاهری تصریح كرد: افت علمی حوزه‌ها كه اكنون موجب نگرانی است به این معنا نیست كه حوزه‌ها و روحانیون فعالیت علمی ندارند یا پیشرفت و ترقی آنان در زمینه تولید علم بی‌فایده بوده، بلكه منظور از افت علمی این است كه به پایه و ریشه دروس حوزوی كه همان فقه سنتی است، كمتر توجه شده است.
رییس حوزه علمیه اصفهان افزود: جهتگیری برنامه‌های آموزشی و پژوهشی آنطور كه مورد انتظار است به رشد، ارتقاء و تقویت فقه سنتی منجر نشده و این مسأله در دراز مدت برای بنیه علمی و حیات حوزه‌های علمیه خطرناك است.
وی بر اهتمام لازم به مقدمات فقه سنتی نیز تأكید كرد و گفت: تقویت بنیه ادبی طلاب در سطح مقدمات و نیز جدیت در فهم و درك مناسب و عالمانه از دروس سطح عالی از مصادیق اهتمام به فقه سنتی است.
آیت‌الله مظاهری، برنامه‌ریزی و اقدام در جهت احیای سنت‌های حسنه و فراموش شده تعلیم و تعلم در حوزه‌های علمیه را برای تقویت بنیه پژوهشی طلاب و حوزه‌ها، ضروری خواند و تأكید كرد: سنت‌هایی نظیر پیش‌مطالعه، مطالعه، مباحثه، تقریرنویسی و اظهارنظر و بیان اشكال در دروس كه متروك شده است، باید بطور جدی در حوزه‌های علمیه احیاء شود.
وی یادآور شد: بدون احیای این سنت‌های سلف صالح، فعالیت‌های پژوهشی با همه قداستی كه دارد از عمق و كیفیت لازم برخوردار نخواهد شد.
وی از علم اخلاق به عنوان یكی از اركان عالی حوزه‌ها نام برد و اظهار كرد: قرآن كریم، كتاب اخلاق و پیامبر اسلام(ص)، معلم آموزشی و تربیتی بشریت هستند، از این رو اهتمام به ترویج علمی و عملی اخلاق در حوزه‌ها به معنای حقیقی كلمه، واجب است.
وی افزود: فقه سنتی با همه اهمیت و قداستی كه دارد در سایۀ موضوع اخلاق و معنویّت به كار می‌آید؛ به این معنا كه فقه سنتی بدون اخلاق، به جز وزر، وبال و شقاوت، چیزی به همراه نخواهد داشت.
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی عماد معاون پژوهشی حوزه‌های علمیه كشور در این دیدار گزارشی از عملكرد و فعالیت‌های معاونت پژوهشی حوزه‌های علمیه ارائه كرد.
د/6027/3011