تمايل 50 درصدي دانش آموزان به رشته تجربي/ بومي گزيني حذف مي شود

سنندج- ايرنا- مديركل آموزش و پرورش كردستان از عزم دولت براي حذف قانون بومي گزيني دانش آموزان در كنكور سراسري خبر داد و گفت: با پيگيري هاي متعدد استاندار كردستان، وزارت علوم و سازمان سنجش نيز به اين باور رسيده اند كه قانون بومي گزيني را حذف كنند.

به گزارش خبرنگار ايرنا رشيد قرباني شامگاه شنبه در جلسه مشترك شوراي آموزش و پرورش و شوراي پشتيباني نهضت سواد آموزي با حضور استاندار كردستان در سنندج، از رايزني هاي گسترده استاندار كردستان با وزير علوم براي حذف قانون بومي گزيني اشاره كرد و افزود: حذف اين قانون در حال ارسال به شوراي عالي انقلاب فرهنگي است.
او يكي از اهداف قانون بومي گزيني را سهولت در تحصيل دانشجويان دانست و گفت: اين قانون در جهت تحصيل آسان دانشجويان در شهرهاي خود و جلوگيري از حضور دانشجويان در شهرهاي ديگر به تصويب رسيد اما از طرف ديگر تبعيض ها و بي عدالتي هايي در حوزه آموزش به دنبال داشت كه مسوولان وزارت علوم و سازمان سنجش نيز به آن رسيدند كه اين قانون را بردارند.
او در ادامه سخنان خود همچنين به گرايش 50 درصد از دانش آموزان كردستاني به تحصيل در رشته علوم تجربي اشاره كرد و گفت: مابقي رشته ها 50 درصد دانش آموز داوطلب دارد.
مديركل آموزش و پرورش كردستان همچنين استان را جزو استان هاي برتر در پوشش تحصيلي دانش آموزان دانست و گفت: غير از دانش آموزان داراي مسايل جسمي و يا معلولان همه دانش آموزان را زير پوشش تحصيلي برده ايم.
قرباني به مشكل مسكن فرهنگيان استان نيز اشاره كرد و با بيان اينكه از 25 هزار فرهنگي استان دو هزار و 700 نفر فاقد مسكن هستند از استاندار و ساير مسوولان خواست در جهت تامين مسكن اين افراد كمك كنند.
او همچنين از شهرداري هاي استان نيز خواست نسبت به واريز پنج درصد عوارض آموزش و پرورش در جهت كمك به اين نهاد آموزشي و تربيتي تلاش نمايند.
استان كردستان حدود 254هزار دانش آموز دارد.
1904/3033