آیت الله هاشمی رفسنجانی: قطعنامه اخیر در مورد سوریه به شرط اجرا مثبت است

تهران - ایرنا - رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام قطعنامه اخیر سازمان ملل متحد در مورد سوریه را به طور نسبی، به شرط اجرای عملی آن خوب و مثبت توصیف كرد و گفت: گروه‌های تروریستی از جمله داعش در مذاكرات صلح و دوره انتقالی هیچ نقشی نخواهند داشت.

به گزارش ایرنا از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله هاشمی رفسنجانی روز شنبه در نشست مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: نباید اجازه داد تروریست‌ها و خشونت‌گرایان مجال و فرصت عرضه اندام پیدا كنند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به تغییر نگرش غرب و سازمان ملل متحد نسبت به شرایط سوریه گفت: باید با هوشیاری و مراقبت كامل، ضمن حفظ و تقویت وحدت داخلی به ویژه در خصوص مسائل قومیتی و تحكیم برادری و وحدت میان شیعیان و برادران تسنن، مسائل و تحولات بین‌المللی به ویژه منطقه را رصد و در موقع و زمان مقتضی، واكنش‌های مناسب را هم داشته باشیم.
وی همچنین با اشاره به حوادث تلخ اخیر در برخی مناطق اسلامی، بویژه كشتار فاجعه‌‌آمیز شیعیان در كشور نیجریه با محكومیت شدید این واقعه تلخ اظهار كرد: در حالی كه دولت و ارتش نیجریه در مقابله با گروهك تروریستی بوكوحرام كه تنها یكی از جنایت‌های آن، ربایش حدود 200 دختر بی‌گناه دبیرستانی در این كشور است، ناتوان بوده و ضعیف عمل می‌كند، جای بسی تأسف است كه به منطقه شیعه‌نشین این كشور كه شخصیت مؤثر، باسواد و صلح‌جوی شیخ زكزاكی و پیروان جنبش اسلامی هستند، حمله می‌كند و همراه با خانواده، آنان را به خاك و خون می‌كشد.
آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأكید بر موقعیت مهم كشور نیجریه به عنوان دروازه آفریقا به اروپا و اهمیت این منطقه برای كشورهای غربی، به احتمال ایجاد خوف و وحشت از طرف غربی‌ها برای دولت نیجریه در مورد نقش مسلمانان به ویژه شیعیان و خطر كودتا در این كشور اشاره كرد.
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: القائات سوء در مورد خطر شیعیان و دخالت جمهوری اسلامی ایران در این منطقه، كاملاً بی‌پایه و اساس و ظلم تبلیغاتی است و ما امیدواریم هر چه سریع‌تر دولت نیجریه، نسبت به تأمین امنیت و حقوق شهروندی همه مردم این كشور، خود را پایبند دانسته و به طور قاطع به آن عمل كند.
در ادامه این جلسه كه وزیر اطلاعات و تنی چند از مسئولان و كارشناسان دستگاه‌های مربوطه نیز حضور داشتند، بحث در خصوص كیفیت سیاستگذاری و نظارت و اولویت‌های آنها برای پیشنهاد به رهبری معظم انقلاب پیگیری شد و هر یك از اعضا به تفصیل دیدگاه‌‌ها و نظرات خود را در این خصوص اظهار و پیشنهاداتی ارائه كردند كه مقرر شد در جلسه آتی نیز در خصوص پیشنهادات ارائه شده و پیشنهادات جدید بحث شود.
سیام * 6084 /1449