۲۸ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۳۴
کد خبر: 81885385
۰ نفر
استقبال ضعيف از نمايشگاه ماشين آلات و مبلمان مشهد

مشهد - ايرنا - رئيس هيات مديره انجمن كارفرمايان صنايع چوب، مبلمان و دكوراسيون داخلي خراسان رضوي و مسئول برگزاري نخستين نمايشگاه بين المللي ماشين آلات مبلمان و صنايع وابسته گفت: استقبال صنعتگران ملي و بين المللي از اين نمايشگاه در مشهد ضعيف بود.

احد هرمززاده روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: هر سال نمايشگاه مبلمان و صنايع وابسته همراه با ماشين آلات آن در مشهد برگزار مي شد اما امسال به دليل اهميت بخش ماشين آلات نخستين نمايشگاه بين المللي ماشين آلات مبلمان به صورت مجزا در مشهد برپا شد.
وي گفت: با اين وجود فقط 40 درصد از ظرفيت نمايشگاه بين المللي ماشين آلات مبلمان تكميل شد و به دليل تبليغات ضعيف اين نمايشگاه بسياري از توليدكنندگان مطرح كشور در آن شركت نكردند و شمار بازديدكنندگان نيز اندك بود.
رئيس هيات مديره انجمن كارفرمايان صنايع چوب، مبلمان و دكوراسيون داخلي خراسان رضوي افزود: تنها امتياز ويژه اين نمايشگاه حضور يكپارچه متخصصان حوزه ماشين آلات صنعت مبلمان و چوب بود كه ماشين آلات خود را در معرض بازديد قرار داده بودند.
وي با اشاره به وضعيت ماشين آلات اين صنعت در خراسان رضوي نيز گفت: ماشين آلات صنعتگران اين بخش در استان خارجي اما عمدتا فرسوده هستند ولي امسال ورود ماشين آلات خارجي جديد در اين حوزه رونق يافته است.
هرمززاده ماشين آلات ساخت داخل را در صنعت مبلمان سازي و صنايع وابسته به لحاظ ايمني در مقايسه با ماشين آلات خارجي ضعيف تر ذكر و بيان كرد: به همين دليل توليدكنندگان راغب به استفاده از ماشين آلات خارجي هستند.
نخستين نمايشگاه بين المللي تخصصي يراق آلات، ماشين آلات مبلمان و صنايع وابسته 24 آذر ماه در محل دائمي نمايشگاههاي بين المللي مشهد گشايش يافت و 70 شركت از 9 استان كشور و نمايندگيهايي از شش كشور جهان در آن حضور داشتند. اين نمايشگاه عصر ديروز 27 آذر به كار خود پايان داد.

*30 درصد توليدكنندگان صنايع چوب خراسان رضوي مجوز ندارند
رئيس هيات مديره انجمن كارفرمايان صنايع چوب، مبلمان و دكوراسيون داخلي خراسان رضوي گفت: از مجموع سه هزار توليدكننده در اين صنعت 30 درصد مجوز رسمي براي فعاليت ندارند و به صورت كارگاههاي خانگي يا زيرزميني توليد و به بازار استان عرضه مي كنند.
هرمززاده افزود: به دليل ماهيت حرفه مبلمان سازي و ديگر وسايلي كه با چوب ساخته مي شود ايجاد كارگاه زيرزميني با تعدادي كارگر و يك استادكار ماهر براحتي انجام مي گيرد اما اين كارگاهها به صورت مخفيانه فعاليت كرده و توليدات خود را به توزيع كنندگان عرضه مي كنند.
وي با اشاره به پيشينه نسبتا طولاني صنعت چوب در خراسان رضوي بيان كرد: قدمت صنايع چوب و مبلمان در اين استان به 80 سال قبل بازمي گردد اما هنوز اين صنعت ساز و كار مناسب براي توليد و عرضه، بازار منسجم و صادراتي ندارد.
او ادامه داد: توليدكنندگان نام آشنا و صاحب برندهاي شاخص در صنايع چوب خراسان رضوي فعاليت دارند اما به دليل نبود حمايت كافي توليد آنها به خارج از كشور صادر نمي شود.
رئيس هيات مديره انجمن كارفرمايان صنايع چوب، مبلمان و دكوراسيون داخلي خراسان رضوي گفت: زماني كه اهداف صادراتي براي توليد در صنايع چوب و مبلمان سازي تعيين شود برندسازي، رقابت براي عرضه محصول كيفي و قانونمند شدن فعاليتها در اين صنعت شكل مي گيرد.
وي افزود: استاندارد براي توليدات اين رشته صنعتي تعريف شده اما هنوز به مرحله اجرا در نيامده است در حالي كه اجبار توليدكنندگان به رعايت استانداردها در اين صنعت به پيشرفت آن كمك شاياني مي كند.
هرمززاده صنايع چوب و مبلمان سازي را يك حرفه آميخته با هنر و مهارت ذكر و بيان كرد: منبت كاري، معرقكاري و مقرنس از هنرهاي بكار رفته در اين صنعت و مختص ايرانيان مي باشد كه كشورهاي ديگر از آن الگوبرداري مي كنند لذا برگزاري كارگاههاي آموزشي به منظور ماندگاري اين هنر و جلوگيري از منسوخ شدن آن از سوي مسئولان ضروري به نظر مي رسد.
وي بيان كرد: حمايتهاي مالي از هنرمندان صنعتگر رشته مبلمان سازي و صنايع چوب كه سالهاي بسياري در اين عرصه فعاليت داشتند مي تواند آنها را دلگرم به ادامه كار نمايد ضمن اينكه بهره گيري از اين هنرمندان براي آموزش به ديگران اين هنر 80 ساله را ماندگار خواهد نمود.
انجمن صنفي كارفرمايي صنايع چوب، مبلمان و دكوراسيون خراسان رضوي از سال 1391 فعال شده است.
7489/1858