14نفر برای انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان بوشهر نام نویسی كردند

بوشهر- ایرنا - جانشین ستاد انتخابات استان بوشهرگفت: در نخستین روز از نام نویسی داوطلبان دهمین دوره مجلس شورای اسلامی 14 نفر در این استان ثبت نام كردند.

سید اسماعیل موسوی روز شنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: از این شمار پنج نفر برای حوزه انتخابیه بوشهر - گناوه و دیلم ، چهار نفر برای حوزه انتخابیه كنگان ، دیر، جم و عسلویه، سه نفر برای حوزه انتخابیه دشتستان و دو نفر نیز برای حوزه انتخابیه دشتی و تنگستان نام نویسی كرده اند.
وی یادآورشد: ستاد انتخابات استان بوشهر تمهیدهای لازم را برای سهولت نام نویسی داوطلبان انجام داده است.
جانشین ستاد انتخابات استان بوشهر اضافه كرد: نام نویسی از داوطبان انتخابات مجلس شورای اسلامی تا چهارم دیماه به مدت یك هفته ادامه دارد.
وی ادامه داد: همچنین با گذشت سه روز از مهلت نام نویسی از داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری نیز شمار افراد نام نویسی كرده در استان بوشهر تاكنون به دو نفر رسیده است.
موسوی گفت:از امروز هیات های اجرایی مجلس شورای اسلامی در چهار حوزه اصلی و 21حوزه فرعی با همكاری هیات های نظارت استان بوشهر تشكیل شده است.
وی افزود: فضای انتخاباتی در استان بوشهر با استقبال خوب داوطلبان در روز نخست نام نویسی داوطلبان مجلس شورای اسلامی از شور و نشاط لازم برخوردار شده است.
استان بوشهر با جمعیت بیش از یك میلیون نفر دارای چهار كرسی نمایندگی مجلس شورای اسلامی و یك كرسی نمایندگی خبرگان رهبری است.
صلاحیت داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از پنجم تا 14 دی ماه توسط هیات های اجرایی بررسی می شود و پس از آن، افراد ردصلاحیت شده فرصت دارند از 16 تا 19 دی اعتراض خود را ارائه دهند تا هیات های نظارت بر انتخابات آنها را بررسی كنند و نتیجه را تا 26 دی به شورای نگهبان دهند.
شورای نگهبان نظر نهایی خود را نسبت به اعتراض ها تا 16 بهمن اعلام خواهد كرد و در مرحله بعدی، اعتراض داوطلبان به این نظر شورا صورت می گیرد.
اسامی نهایی در 20 بهمن از طرف شورای نگهبان به وزارت كشور اعلام می شود و این وزارتخانه اسامی نامزدهای دارای صلاحیت را در 27 بهمن به حوزه های انتخابیه می دهد تا فردای این روز، فرمانداران اسامی را منتشر كنند.
زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات از 29 بهمن تا پنجم اسفند به مدت یك هفته خواهد بود تا با یك تنفس یك روزه در آن، مردم شریف ایران در هفتم اسفند با آرای ریخته شده در صندوق های رای، نظر خود را درباره آنها اعلام كنند. ك/3
6045/1656